Barr odmítl vypovídat o Muellerově zprávě, ve sněmovně USA se strhla hádka

Americký ministr spravedlnosti William Barr odmítl svědčit před právním výborem Sněmovny reprezentantů o zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Oznámila to ve středu mluvčí ministerstva s tím, že předseda výboru Jerrold Nadler kladl nepřijatelné podmínky. Demokratický šéf výboru prohlásil, že se ministr bojí svědčit s ohledem na nekorektní způsob, jakým prezentoval veřejnosti zprávu sumarizující vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

"Předseda Nadler stanovil pro slyšení právního výboru Sněmovny podmínky, které jsou bezprecedentní a nejsou nutné," uvedla Barrova mluvčí Kerri Kupecová. Na dnešním veřejném slyšení se měli ministra dotazovat nejen členové výboru, ale také advokáti, což není běžná praxe.

Nadler však tvrdí, že tento postup již v minulosti byl použit a že Barrova reakce svědčí o tom, že ministr má obavy vypovídat.

Demokratičtí členové výboru se chtějí pokusit Barra přimět k účasti na slyšení prostřednictvím úředního předvolání. Chtějí také, aby jim Barr poskytl neredigovanou verzi téměř pětisetstránkové Muellerovy zprávy.

Demokraté ministrovi vyčítají, že při formulaci informace o závěrech zprávy a při pozdějším zveřejnění cenzurovaného textu postupoval tak, aby co nejvíce ochránil prezidenta Donalda Trumpa. Určitá pochybení Barrovi vyčetl v dopise zveřejněném ve středu i sám Mueller, podle něhož Barrova slova neodpovídala kontextu zprávy, a to zejména v otázce, zda Trump při vyšetřování bránil průchodu spravedlnosti. Mueller v tomto ohledu nedospěl k jasnému závěru, Barr však jeho zprávu interpretoval v tom smyslu, že popsané důkazy k závěru o bránění výkonu spravedlnosti nestačí. V dopise přitom Mueller tvrdí, že připravil závěry svého vyšetřování tak, aby je bylo možné okamžitě zveřejnit.

Barr ve středu vypovídal před právním výborem Senátu, kde řekl, že Muellerovo rozhodnutí nechat otázku bránění výkonu spravedlnosti otevřenou ho překvapilo. Sám prý cítil jako svou povinnost přiklonit se na základě shromážděných důkazů na některou stranu.

Senátorům Barr řekl, že prezidenta viny nezprostil, neboť to není úkolem ministerstva spravedlnosti. "Viny jsem ho nezprostil. Řekl jsem, že nevidíme dostatečné důkazy trestného činu bránění spravedlnosti," uvedl ministr. Dodal, že zprávu má nyní k dispozici veřejnost, která může Trumpovo chování vyhodnotit za 18 měsíců v prezidentských volbách.

Část senátorů nicméně Barrovo vysvětlení nepřijala a ministra kritizovala. Ostře vůči Barrovi vystupovala mimo jiné demokratická senátorka ze stát Havaj Mazie Hironoová, která ho obvinila, že není ke Kongresu upřímný, a vyzvala ho k rezignaci.

The Attorney General continues to lie to the American people and I would like to hear the truth from Mueller himself. When people like William Barr enter the moral dead zone of @realDonaldTrump’s White House, this is what you get. These are not normal times. pic.twitter.com/BmsThI11Gk

— Senator Mazie Hirono (@maziehirono) 2. května 2019

Barra se Hironoová rovněž v souvislosti s možným prezidentovým bráněním vyšetřování zeptala, zda bylo v pořádku, když Trump vyzval svého poradce Dona McGahna, aby nemluvil pravdu. Barr ale podle portálu Vox očividně nechtěl na toto téma debatovat a odkázal na Muellerovu zprávu a na své prohlášení, že chce s Kongresem hovořit o kriminálním chování, což záležitost s McGahnem nebyla.

Podle AP se nakonec ministra zastal republikánský předseda výboru Lindsey Graham. "Vy jste tohoto muže očernila od hlavy až k patě," prohlásil a senátorku upozornil, že klást otázky Barrovi může, musí se ale vyvarovat útočného tónu.

K Muellerovu dopisu Barr řekl, že ho nepříjemně zaskočil a že se domnívá, že ho nenapsal zvláštní vyšetřovatel, ale někdo z jeho týmu. Uvedl, že další den Muellerovi zavolal, aby se ho zeptal, proč mu místo dopisu nezavolal, pokud se mu něco nelíbilo. Barr rovněž trval na tom, že Muellerovy závěry svým shrnutím, které zveřejnil ještě před zpřístupněním zprávy veřejnosti, práci zvláštního vyšetřovatele nepřekroutil. Senátorům řekl, že Mueller mu rovněž sdělil, že žádné překroucení své zprávy ze strany ministerstva nenaznačil.

Barr kritizoval Muellera mimo jiné za to, že ve svém textu neoznačil pasáže týkající se velké poroty, což zveřejnění zprávy zpomalilo, neboť ministerstvo muselo tyto části samo identifikovat a následně kvůli utajení začernit.

Související

Více souvisejících

William Barr Robert Mueller (exšéf FBI) Sněmovna reprezentantů kongresu USA USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy