Barr odmítl vypovídat o Muellerově zprávě, právní výbor sněmovny jednal bez něj

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu dnes jednal o obsahu takzvané Muellerovy zprávy o ruském volebním vměšování bez ministra spravedlnosti Williama Barra, který se setkání odmítl zúčastnit. Ministr, který ve středu absolvoval obdobné slyšení v Senátu, se podle opozičních demokratů vystavil hrozbě stíhání za opovrhování Kongresem, což může podle právních expertů skončit žalobou.

Právní výbory obou kongresových komor v těchto dnech diskutují o téměř pětisetstránkové zprávě bývalého šéfa FBI Roberta Muellera, která analyzovala ruské vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016 a zabývala se i možným mařením vyšetřování ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco debaty v Senátu se Barr zúčastnil, do Sněmovny reprezentantů se dnes dostavit odmítl, údajně z procedurálních důvodů.

Sněmovní právní výbor se navzdory Barrově nepřítomnosti sešel pro případ, že by si ministr své stanovisko rozmyslel. Šéf výboru Jerrold Nadler po skončení krátké schůze řekl, že Barrovi hrozí trestní stíhání. "Nebudeme mít jinou možnost, než urychleně obvinit ministra spravedlnosti z pohrdání Kongresem, pokud se vzepře a nebude ochoten k upřímnému jednání," řekl Nadler novinářům.

"Pokud se mu nepostavíme teď, riskujeme, že navždy ztratíme pravomoc postavit se prezidentovi kdykoli v budoucnu. Samotný systém vlády v USA, systém rozdělených pravomocí, systém nedopustit diktátorského prezidenta, je velmi v sázce," konstatoval poslanec.

Ještě útočnější komentář adresovala ministru šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, proslulá tvrdými útoky proti prezidentu Trumpovi. Chování Barra vůči Kongresu podle Pelosiové nastoluje "smrtelně závažné otázky". Ministr spravedlnosti "neříká Kongresu pravdu, což je zločin," konstatovala šéfka dolní komory Kongresu, aniž upřesnila, jaké Barrovy nepravdivé výroky má na mysli.

Nadler oznámil, že právní výbor ještě jednou "projeví dobrou vůli" a pokusí se Barra znovu pozvat. Na rozmyšlení prý ministr dostane několik dní. Pokud znovu odmítne, bude čelit obvinění z pohrdání Kongresem.

Kongres má zákonné právo předvolání vzpurného vládního úředníka vymáhat, i když může jít o složitý a dlouhý proces. Pokud se předvolaná osoba odmítne dostavit, hlasuje nejprve příslušný výbor a později celá komora o usnesení, že předvolaný pohrdá Kongresem. Demokraté mají ve Sněmovně reprezentantů, a tedy i v jejím právním výboru, většinu.

Pokud usnesení projde, má teoreticky parlamentní komora možnost dopravit svědka ke slyšení násilím, což se ovšem za posledních bezmála sto let nestalo. Experti spíše předpokládají civilní žalobu, během níž se pohrdání Kongresem může změnit na pohrdání soudem. U soudu se ale žalovaná strana může s využitím standardních právních nástrojů bránit, což zakládá možnost vleklých pří.

Poslanec Doug Collins, nejvyšší reprezentant republikánů ve sněmovním právním výboru, označil Nadlerův postup za "politickou reklamu". Demokraté podle něj "nedokážou vyvolat ústavní žalobu prezidenta, a tak se snaží, aby to jako ústavní žaloba aspoň vypadalo".

Související

Více souvisejících

William Barr USA (Spojené státy americké) Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump Sněmovna reprezentantů kongresu USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy