Politické zemětřesení v USA? Muž z Bílého domu naznačil, co přijde

Ve Washingtonu zuří debata o přístupu k vyšetřování prezidenta, konstatuje Joe Lockhart v komentáři pro server CNN. Politický konzultant a bývalý mluvčí amerického prezidenta Billa Clintona připomíná, že podle některých hlasů by demokraté měli agresivněji využívat všech příležitostí, aby hnali současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa k zodpovědnosti, třeba i prostřednictvím vyvolání impeachmentu, v jehož rámci by byly Trumpovy činy lépe prošetřeny.

Podobnost s Lewinskou? Spíše s Watergate

Objevují se ale i varování, že demokraté by neměli ve snahách o vyšetřování Trumpa zacházet příliš daleko, jelikož to může vést k odlivu jejich voličů, podotýká konzultant. Dodává, že v debatě je často zmiňována zkušenost z impeachmentu proti Billu Clintonovi.

"Ačkoliv jde o cennou a důležitou debatu, její přirovnávání ke Clintonově sáze poškozuje obě strany," píše Lockhart. Deklaruje, že každým dnem je jasnější, že Clintonův a Trumpův případ mají ve skutečnosti pramálo společného.

Pokud se podíváme na hlavní rysy Clintonova vyšetřování, zjistíme, že prezident a jeho tým spolupracovali s nezávislým vyšetřovatelem i orgány Kongresu, tvrdí konzultant. Připomíná, že Clinton svědčil před velkou porotou a poskytl svou krev, aby se prokázal jeho vztah s Monicou Lewinskou.

Na rozdíl od Trumpa Clinton neodvolal ředitele FBI, nehrozil odvoláním ministrovi spravedlnosti, neradil mu, aby odvolal nezávislého vyšetřovatele, a nezneužíval svůj úřad k oslabování amerického justičního systému, konstatuje někdejší Clintonův mluvčí. Doplňuje, že jeho nadřízený zarputile bojoval - a prohrál - pouze v případě civilní žaloby vznesené Paulou Jonesovou.

Sněmovna reprezentantů v důsledku toho vyvolala proti Clintonovi impeachment, ale senát jej osvobodil, shrnuje Lockhart. Připomíná, že většina veřejnosti se přiklonila na prezidentovu stranu, jelikož tehdy opoziční republikáni přehnali svůj zápal dostat Clintona z úřadu, a tak krátce po impeachmentu dosahovala jeho podpora 73 %.

"Jak však bylo řečeno výše, faktické stránky obou kauz lze stěží srovnávat a stejně tak se příliš nepoučíme politicky, pokud je postavíme vedle sebe," píše konzultant. Domnívá se, že Trumpův případ lze spíše srovnávat s vyšetřováním prezidenta Richarda Nixona a aféry Watergate, jelikož faktická stránka věci je velmi podobná - Nixon i Trump podnikli agresivní kroky, aby bránili spravedlnosti a mařili vyšetřování nelegální činnosti.

Nixon odvolal vedení ministerstva spravedlnosti, jelikož navzdory jeho příkazu pokračovalo v prošetřování kauzy Watergate a namísto toho dosadil do čela úřadu i FBI sobě loajální osoby, připomíná Lockhart. Dodává, že Nixon bránil rovněž vyšetřování v Kongresu, když využil svého práva omezit přístup ke svědkům a dokumentům. Nixon neváhal jít k nejvyššímu soudu, aby mohl odepřít přístup ke klíčovým audio nahrávkám, což nakonec vedlo k jeho rezignaci, vysvětluje konzultant. Podotýká, že tehdejší šéf Bílého domu neútočil pouze na justici, ale také na média, která o případu informovala.

Postup dle Nixonovy příručky

"Trump jedná přesně podle Nixonovy příručky," uvádí Lockhart. Současný ministr spravedlnosti William Barr je podle něj Trumpovým Royem Cohnem, kterého do stejné funkce dosadil Nixon, navíc se Trump zbavil nepohodlných vyšetřovatelů, například bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Barra Trump využívá k manipulování a podrývání práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera a v rozhovoru pro televizi NBC přiznal, co ho ve skutečnosti k odvolání Comeyho vedlo, deklaruje konzultant. Podotýká, že Trump na svém Twitteru také útočí na FBI, ministerstvo spravedlnosti, zpravodajce i Kongres a média označuje z a"nepřátele lidu".

Těm, kteří nabádají demokraty ke zdrženlivosti, bývalý Clintonův mluvčí připomíná, že právě odhodlání Kongresu objasnit aféru Watergate odhalilo rozsáhlé pochybné praktiky Nixonovy administrativy. Nasazení veškerých pák v letech 1973-1974 demokraty nepoškodilo a nepoškodí je ani nyní, míní Lockhart. Důvod spatřuje v tom, že Trumpova administrativa využívá všech svých možností, aby veřejnosti odpírala informace, přičemž Američané cítí, že tyto informace potřebují k tomu, aby si udělali obrázek, což platilo v roce 1974 a platí i dnes.   

Intenzita, odhodlání a soudní verdikty nakonec postavily Nixona před jedinou politickou volbu: rezignovat, či být odvolán, deklaruje Lockhart. Připomíná, že Nixonova popularita mezi republikány byla tehdy silná, ale v určitý moment ani ti nejoddanější republikánští představitelé nemohli zavírat oči před jeho jednáním.

"Demokraté nejenže nedostali odvetný úder, ale zažili bezprecedentní úspěch v následujících volbách," pokračuje konzultant. Domnívá se proto, že demokraté by měli usilovat o Trumpův impeachment, ačkoliv za současné situace je jasné, že republikáni v senátu shledají prezidenta nevinným.

Lockhart je totiž přesvědčen, že z pečlivého vyšetřování Trumpa plyne pouze malé politické riziko. Republikáni i demokraté tak nyní kopírují strategii z let 1973-1974, kdy první jmenovaní prezidenta bránili a druzí agresivně prosazovali jeho vyšetřování, přičemž výsledek tehdejšího souboje je dobře znám, uzavírá konzultant.

Související

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Richard Nixon Bill Clinton

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy