Pohrdání americkým Kongresem? Trumpův exporadce McGahn nepřijde svědčit

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn dnes navzdory obsílce nepřijde svědčit před právní výbor Sněmovny reprezentantů. Předsedovi výboru z Demokratické strany to v dopise sdělil McGahnův právní zástupce, informovala agentura Reuters. Bílý dům už v pondělí uvedl, že prezident nechce, aby jeho bývalý poradce před výborem svědčil. Pokud McGahn skutečně na zasedání výboru nedorazí, hrozí mu obvinění z pohrdání Kongresem.

McGahnův právní zástupce William Burck v dopise adresovaném předsedovi právního výboru Sněmovny reprezentantů USA Jerroldovi Nadlerovi uvedl, že jeho klient bude "respektovat prezidentův pokyn" a svědectví před výborem nepodá. Nadler v rozhovoru poskytnutém stanici CNN už potvrdil, že hodlá McGahna obvinit z pohrdání Kongresem.

Dnes na úvod slyšení, které bylo po půlhodině odročeno, Nadler prohlásil, že obsílky výboru nejsou dobrovolné. "Když výbor pošle obsílku, tak svědek musí přijít, i kdyby to byl vysoký poradce prezidenta," řekl. Podle jeho slov měl McGahn povinnost se dostavit a "výbor nebude mít jinou možnost, než obsílku vymáhat". Nadlera následně nejvýše postavený republikánský člen výboru Doug Collins obvinil z politického divadla.

Pokud výbor odhlasuje, že chce McGahna zažalovat pro pohrdání Kongresem, bude muset požadavek posoudit celá Sněmovna reprezentantů. Případný souhlas pak kongresmanům teoreticky umožní McGahna předvést i proti jeho vůli a otevře cestu k případné soudní při.

Bílý dům v pondělí uvedl, že podle stanoviska ministerstva spravedlnosti z roku 2014 má McGahn jako někdejší prezidentův poradce imunitu, která ho zbavuje povinnosti před Kongresem svědčit o záležitostech týkajících se práce v Bílém domě.

McGahn byl jednou z ústředních postav nedávno zveřejněné zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, neboť ze zaměstnanců Bílého domu s vyšetřovatelem nejvíce spolupracoval.

McGahn patřil k odpůrcům Trumpovy úvahy propustit Muellera, který prověřoval ruský vliv na americké prezidentské volby. V rámci svého pátrání Mueller nenašel důkaz, který by Trumpa či jeho kampaň spojoval s ruskými volebními aktivitami. Otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti, nechal Mueller otevřenou. A právě tuto možnost nyní demokraté v Kongresu prověřují.

Související

Kongres USA

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který odmítl snahu vlády zablokovat obsílku demokraty kontrolovaného výboru Sněmovny reprezentantů, jenž si předvolal někdejšího Trumpova poradce Donalda McGahna.
Donald Trump, 45. prezident USA

Právní bitva: Vláda USA chce zarazit předvolání Trumpova exporadce

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo odvolací soud, aby pozastavil výkon verdiktu, podle kterého bývalý poradce nynějšího prezidenta Donalda Trumpa Don McGahn musí svědčit před Kongresem. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům se dlouhodobě brání tomu, aby McGahn a další činitelé Trumpovy administrativy před kongresovým výborem vypovídali o prezidentově snaze bránit nyní již ukončenému vyšetřování ruské role v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Více souvisejících

Don McGahn Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy