Americká vláda zvažuje vydání širší verze Muellerovy zprávy, má ale podmínku

Americké ministerstvo spravedlnosti je ochotno poskytnout Kongresu víc informací ze zprávy o vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby, jejíž části byly v dubnovém cenzurovaném vydání utajeny. V dopisu výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb to napsal náměstek ministra Stephen Boyd. Podmínkou je, že Sněmovna reprezentantů nepodnikne žádné kroky proti ministru spravedlnosti Williamu Barrovi.

Vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016 vedl bývalý šéf FBI Robert Mueller a trvalo dva roky. Kromě údajných ruských intrik se Mueller zaměřil i na podezření, že prezident Donald Trump vyšetřování mařil, zejména propuštěním šéfa FBI Jamese Comeyho v roce 2017. Zatímco ruské zásahy do voleb jsou podle Muellera nepochybné, o vině Trumpa nenašel přesvědčivé důkazy, ale ani ho podezření nezbavil.

Muellerova zpráva byla zveřejněná v neúplném znění, na zhruba deseti citlivých místech byl text začerněn. Sněmovna reprezentantů ovládaná opozičními demokraty opakovaně žádá, aby jí ministerstvo plné znění zprávy vydalo. Ministr Barr to ale odmítl a sněmovna proti němu zahájila proceduru, která může vyústit v obvinění z pohrdání Kongresem a následný soudní spor.

Boyd v dopisu napsal, že sněmovnímu výboru Muellerovy dokumenty o vyšetřování může v širším znění vydat. Ministerstvo spravedlnosti je prý ochotno diskutovat o předání méně cenzurované zprávy "v relativně krátké době". Sněmovna ale proti Barrovi nesmí podniknout žádné kroky, uvedl náměstek ministra.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) William Barr Kongres USA Robert Mueller (exšéf FBI) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy