Velká krize za dveřmi? Chystaná opatření v USA vyvolávají obavy

Trumpova administrativa se chystá oslabit systém včasného varování před finanční krizí, a to navzdory radám bývalých amerických ministrů financí a předsedů americké centrální banky FED, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník vysvětluje, že klíčovým prvkem tzv. Dodd-Frankovu regulačního zákona z roku 2010 bylo poskytnout americké vládě možnost předvídat a kontrolovat hrozby pro bankovní systém, jakou představovalo například přehřátí hypotečního trhu před krizí v roce 2008.

Oslabení post-krizových reforem

Jedním z těchto nástrojů je označení důležitých finančních institucí, ať již jde o banky či pojišťovny, které jsou natolik velké, že jejich pád dokáže otřást celým systémem, vysvětluje prestižní deník. Vysvětluje, že návrh Trumpovy administrativy předpokládá úpravu Dodd-Frankova zákona do takové míry, která by z něj v praxi vyloučila nebankovní instituce.

To vyvolalo ostrou reakci bývalých amerických vládních představitelů, včetně těch, kteří dostali lekci v roce 2008, kdy se jim nepodařilo předvídat blížící se krizi, uvádí washingtonský server. Připomíná, že dne 13. května bývalí ministři financí Timothy F. Geithner a Jack Lew spolu s bývalými předsedovi FED Benem S. Bernankem a Janet L. Yellenovou varovali současného předsedu FED Jerome H. Powellova a ministra financí Stevena Mnuchina, že plánované úpravy znamenají "zásadní oslabení post-krizových reforem".

Varování přišlo v době, kdy masivně roste vysoce rizikové korporátní zadlužení známé jako úvěry s pákovým efektem, konstatuje editorial. Doplňuje, že někteří, například guvernér Bank of England Mark Carney, tyto půjčky přirovnávají k hypotékám pro klienty s nízkým kreditem.

Janet Yellenová dokonce vyjádřila obavy, že právě úvěry s pákovým efektem mohou prohloubit příští recesi, poukazuje renomovaný server. Doplňuje, že výše těchto úvěrů dosahuje úctyhodných 1,1 bilionu dolarů, přičemž jejich objem v roce 2018 vzrostl o více než 20 %, tedy téměř dvojnásobnou rychlostí, než půjčují banky, a nejrychleji ze všech segmentů zadlužení amerických korporací i domácností, které podle FED dosahuje 31 bilionu dolarů.

"Navíc, podle mnohých ukazatelů tato expanze probíhá mezi nejrizikovějšími zákazníky," varuje Washington Post. konstatuje, že jde částečně o reakci na dřívější deregulační opatření Trumpovy administrativy, přičemž klíčovým zdrojem těchto úvěrů je právě nebankovní sektor, nad kterým má být nyní dále uvolněn dohled.

Jistota je jistota

Vlivný deník pokládá otázku, zda se tento systém může zhroutit a stáhnout s sebou celý americký finanční sektor a americkou ekonomiku. Odkazuje na projev předsedy FED Powella z 20. května, který naznačuje, že odpověď je spíše negativní.

Powell odkázal na statistiky, které ukazují, že navzdory poslední expanzi nejsou úvěry s pákovým efektem disproporční vůči celkovému růstu ekonomiky a stále rostou pouze třetinovým tempem ve srovnání s největším předkrizovým boomem rizikových hypoték, připomíná editorial. Za ještě důležitější označuje Powellovu správnou poznámku, že velké americké banky ve srovnání s obdobím před rokem 2008 mnohem lépe kapitalizované, a tak jsou více odolné vůči nákaze případného kolapsu úvěrů s pákovým efektem.

"Powell musí mít jistou kuráž, když toto tvrdí, s ohledem na cenu, kterou zaplatí, pokud se jeho zarytá důvěra nepotvrdí," pokračuje prestižní server. Powellovi sice dává zapravdu ohledně kapitalizace bank, ale varuje, že navzdory nejrůznějším ochranným mechanismům Dodd-Frankova zákona z roku 2010 pro předvídání krize mají peníze tendenci protékat i těmi nejužšími skulinkami pevně regulovaného systému.

Kapitál bank má být ta poslední pojistka, a proto by si měla Trumpova administrativa položit otázku, zda je lepší mít silný systém včasné výstrahy zajišťující bezpečnost nebankovních institucí, nebo ho oslabit, nabádá vlivný deník. "Jistota je jistota," uzavírá Washington Post.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) krize Ekonomická krize banky Ekonomika

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy