Trumpova administrativa se chystá oslabit systém včasného varování před finanční krizí, a to navzdory radám bývalých amerických ministrů financí a předsedů americké centrální banky FED, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník vysvětluje, že klíčovým prvkem tzv. Dodd-Frankovu regulačního zákona z roku 2010 bylo poskytnout americké vládě možnost předvídat a kontrolovat hrozby pro bankovní systém, jakou představovalo například přehřátí hypotečního trhu před krizí v roce 2008.
Oslabení post-krizových reforem
Jedním z těchto nástrojů je označení důležitých finančních institucí, ať již jde o banky či pojišťovny, které jsou natolik velké, že jejich pád dokáže otřást celým systémem, vysvětluje prestižní deník. Vysvětluje, že návrh Trumpovy administrativy předpokládá úpravu Dodd-Frankova zákona do takové míry, která by z něj v praxi vyloučila nebankovní instituce.
To vyvolalo ostrou reakci bývalých amerických vládních představitelů, včetně těch, kteří dostali lekci v roce 2008, kdy se jim nepodařilo předvídat blížící se krizi, uvádí washingtonský server. Připomíná, že dne 13. května bývalí ministři financí Timothy F. Geithner a Jack Lew spolu s bývalými předsedovi FED Benem S. Bernankem a Janet L. Yellenovou varovali současného předsedu FED Jerome H. Powellova a ministra financí Stevena Mnuchina, že plánované úpravy znamenají "zásadní oslabení post-krizových reforem".
Varování přišlo v době, kdy masivně roste vysoce rizikové korporátní zadlužení známé jako úvěry s pákovým efektem, konstatuje editorial. Doplňuje, že někteří, například guvernér Bank of England Mark Carney, tyto půjčky přirovnávají k hypotékám pro klienty s nízkým kreditem.
Janet Yellenová dokonce vyjádřila obavy, že právě úvěry s pákovým efektem mohou prohloubit příští recesi, poukazuje renomovaný server. Doplňuje, že výše těchto úvěrů dosahuje úctyhodných 1,1 bilionu dolarů, přičemž jejich objem v roce 2018 vzrostl o více než 20 %, tedy téměř dvojnásobnou rychlostí, než půjčují banky, a nejrychleji ze všech segmentů zadlužení amerických korporací i domácností, které podle FED dosahuje 31 bilionu dolarů.
"Navíc, podle mnohých ukazatelů tato expanze probíhá mezi nejrizikovějšími zákazníky," varuje Washington Post. konstatuje, že jde částečně o reakci na dřívější deregulační opatření Trumpovy administrativy, přičemž klíčovým zdrojem těchto úvěrů je právě nebankovní sektor, nad kterým má být nyní dále uvolněn dohled.
Jistota je jistota
Vlivný deník pokládá otázku, zda se tento systém může zhroutit a stáhnout s sebou celý americký finanční sektor a americkou ekonomiku. Odkazuje na projev předsedy FED Powella z 20. května, který naznačuje, že odpověď je spíše negativní.
Powell odkázal na statistiky, které ukazují, že navzdory poslední expanzi nejsou úvěry s pákovým efektem disproporční vůči celkovému růstu ekonomiky a stále rostou pouze třetinovým tempem ve srovnání s největším předkrizovým boomem rizikových hypoték, připomíná editorial. Za ještě důležitější označuje Powellovu správnou poznámku, že velké americké banky ve srovnání s obdobím před rokem 2008 mnohem lépe kapitalizované, a tak jsou více odolné vůči nákaze případného kolapsu úvěrů s pákovým efektem.
"Powell musí mít jistou kuráž, když toto tvrdí, s ohledem na cenu, kterou zaplatí, pokud se jeho zarytá důvěra nepotvrdí," pokračuje prestižní server. Powellovi sice dává zapravdu ohledně kapitalizace bank, ale varuje, že navzdory nejrůznějším ochranným mechanismům Dodd-Frankova zákona z roku 2010 pro předvídání krize mají peníze tendenci protékat i těmi nejužšími skulinkami pevně regulovaného systému.
Kapitál bank má být ta poslední pojistka, a proto by si měla Trumpova administrativa položit otázku, zda je lepší mít silný systém včasné výstrahy zajišťující bezpečnost nebankovních institucí, nebo ho oslabit, nabádá vlivný deník. "Jistota je jistota," uzavírá Washington Post.
Související

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
USA (Spojené státy americké) , krize , Ekonomická krize , banky , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
před 1 hodinou

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
před 3 hodinami

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
před 3 hodinami

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
před 5 hodinami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 7 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 8 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 8 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 9 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 10 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 11 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 11 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 12 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 13 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 14 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 15 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera
RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.
Zdroj: Martin Pleštil