Uplynulý týden přinesl nevídané představení - ministr zahraničí Německa, jednoho z nejbližších spojenců USA, navštívil Teherán a oznámil, že brzy bude spuštěn evropský platební systém koncipovaný jako alternativa k tomu dolarovému, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že návštěva proběhla v koordinaci s Británií a Francií, které nový systém s názvem INSTEX pomáhají vytvářet.
Zneužívání hegemonie
INSTEX brzy selže nebo se ukáže jako zcela neadekvátní, protože dominanci dolaru v globálních transakcích - což je velký přínos pro Spojené státy - bude těžké odstranit, očekává Zakaria. Situaci však označuje za varovný signál, pomyslného kanárka v kleci, protože nejbližší spojenci USA tvrdě pracují na tom, aby odstranili klíčový pilíř americké globální moci.
"Proč? Je to jednoduché: zneužívání moci Trumpovou administrativou," píše politolog. Vysvětluje, že USA se nyní nacházejí v čele světa, ale existují síly, které tento statut oslabují a nejde jen o hluboké strukturální změny jako například nástup Číny, ale také o reakci na zneužívání tohoto hegemonního postavení.
Jako příklad dává komentátor impulz k hledání alternativy k dolaru. Británie, Francie a Německo podepsaly v roce 2015 dohodu o íránském jaderném programu a když Trumpova administrativa loni od smlouvy jednostranně odstoupila, ačkoliv ji Írán dodržoval, uvalila na Teherán sankce a využila sílu dolaru k zamezení dalším zemím v obchodování s Íránem, připomíná Zakaria. Dodává, že Evropany toto zneužití americké autority rozzuřilo a přimělo k pokusu vytvořit vlastní platební systém.
Evropané nejsou jediní a o vytvoření mechanismů, které by umožnily uniknout hegemonii dolaru, se snaží také Čína, Rusko a Indie, uvádí politolog. Doplňuje, že zatím byly tyto snahy v zásadě neúspěšné, ale pokud tolik velkých obchodních ekonomik, včetně těch klíčových evropských, začne dolar podrývat, bude to mít nakonec nějaký dopad.
"Kdysi byla dominantní mezinárodní měnou britská libra, ale byla nahrazena dolarem. Neexistuje žádný železný zákon, který říká, že dolar bude králem navždy," pokračuje Zakaria. Poukazuje také na způsob, jakým Trumpova administrativa používá hrozbu cly, když se často odvolává na národní bezpečnost, což ze zákona umožňuje americkému prezidentovi uplatňovat cla, která byla nastolena během studené války, aby chránila klíčový průmysl klíčový pro geopolitické soupeření se Sovětským svazem.
Rozmary Washingtonu
Ačkoliv Donald Trump tvrdí opak, kanadský hliník a japonské vozy literu zákona nenaplňují, zdůrazňuje politolog. Odkazuje na tvrzení na bývalou pracovnici amerického ministerstva obchodu Jennifer Hillmanovou, která varovala, že pokud USA ospravedlňují cla na automobily ohrožením národní bezpečnosti, pak k takové argumentaci ohledně libovolného produktu může přistoupit jakákoliv země na světě.
Spojené státy si legitimně stěžují na čínské obchodní praktiky, protože Peking se zpravidla drží litery zákona, ale zároveň hledá chytré způsoby, jak obcházet jeho ducha skrze nejrůznější kličky a výjimky, uvádí komentátor. Zdůrazňuje, že přesně to samé činí i Trumpova administrativa, která využíváním dodatku o národní bezpečnosti celkově oslabuje obchodní pravidla a mezinárodní zákony, zatímco Čínu nabádá k jejich dodržování.
"Pokud bych byl čínský vyjednavač, jednoduše bych vysvětlil, že budu dodržovat obchodní pravidla stejně jako Trump," konstatuje Zakaria. Jako další příklad uvádí snahu šéfa Bílého domu rozdrtit čínského technologického giganta Huawei, k níž se zatím přihlásilo jen málo dalších zemí, jelikož si téměř všichni uvědomují, že jejich pokračující závislost na klíčových amerických technologiích je vystavuje náhlým rozmarům Washingtonu, tudíž existuje touha zajistit si technologickou soběstačnost a rozejít se s americkými společnostmi.
Spojené státy mají ve světě mimořádné postavení, ale je jasné, že se blíží éra, kdy si větší kus moci rozdělí více hráčů, tvrdí politolog. Připomíná, že před dvaceti lety Čína vytvářela 3 % světového HDP, zatímco nyní to je 15 % a tento poměr roste, a za této situace je stále důležitější, aby Washington jednal uváženě, využíval mezinárodní instituce a pokoušel se nastolovat konsensus.
Pravidlo pro rozšiřování liberální hegemonie je podle Zakarii jednoduché: posilovat liberální prvky a oslabovat ty hegemonistické. Trump však činí opak a jeho administrativa se snaží dosáhnout krátkodobých zisků ve vztahu k ostatním zemím, deklaruje komentátor. Dodává, že zneužíváním své moci za tímto účelem ohrožuje Trumpův tým strukturu mezinárodního systému, s nímž je americká moc hluboce provázaná, a tak jde o špatný obchod, za který v následujících desetiletích Američané tvrdě zaplatí.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , americký dolar , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák