Američané tvrdě zaplatí? Spojenci začínají podrývat moc USA, poukazuje politolog

Uplynulý týden přinesl nevídané představení - ministr zahraničí Německa, jednoho z nejbližších spojenců USA, navštívil Teherán a oznámil, že brzy bude spuštěn evropský platební systém koncipovaný jako alternativa k tomu dolarovému, poukazuje politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že návštěva proběhla v koordinaci s Británií a Francií, které nový systém s názvem INSTEX pomáhají vytvářet.

Zneužívání hegemonie

INSTEX brzy selže nebo se ukáže jako zcela neadekvátní, protože dominanci dolaru v globálních transakcích - což je velký přínos pro Spojené státy - bude těžké odstranit, očekává Zakaria. Situaci však označuje za varovný signál, pomyslného kanárka v kleci, protože nejbližší spojenci USA tvrdě pracují na tom, aby odstranili klíčový pilíř americké globální moci.

"Proč? Je to jednoduché: zneužívání moci Trumpovou administrativou," píše politolog. Vysvětluje, že USA se nyní nacházejí v čele světa, ale existují síly, které tento statut oslabují a nejde jen o hluboké strukturální změny jako například nástup Číny, ale také o reakci na zneužívání tohoto hegemonního postavení.

Jako příklad dává komentátor impulz k hledání alternativy k dolaru. Británie, Francie a Německo podepsaly v roce 2015 dohodu o íránském jaderném programu a když Trumpova administrativa loni od smlouvy jednostranně odstoupila, ačkoliv ji Írán dodržoval, uvalila na Teherán sankce a využila sílu dolaru k zamezení dalším zemím v obchodování s Íránem, připomíná Zakaria. Dodává, že Evropany toto zneužití americké autority rozzuřilo a přimělo k pokusu vytvořit vlastní platební systém.

Evropané nejsou jediní a o vytvoření mechanismů, které by umožnily uniknout hegemonii dolaru, se snaží také Čína, Rusko a Indie, uvádí politolog. Doplňuje, že zatím byly tyto snahy v zásadě neúspěšné, ale pokud tolik velkých obchodních ekonomik, včetně těch klíčových evropských, začne dolar podrývat, bude to mít nakonec nějaký dopad.

"Kdysi byla dominantní mezinárodní měnou britská libra, ale byla nahrazena dolarem. Neexistuje žádný železný zákon, který říká, že dolar bude králem navždy," pokračuje Zakaria. Poukazuje také na způsob, jakým Trumpova administrativa používá hrozbu cly, když se často odvolává na národní bezpečnost, což ze zákona umožňuje americkému prezidentovi uplatňovat cla, která byla nastolena během studené války, aby chránila klíčový průmysl klíčový pro geopolitické soupeření se Sovětským svazem.

Rozmary Washingtonu

Ačkoliv Donald Trump tvrdí opak, kanadský hliník a japonské vozy literu zákona nenaplňují, zdůrazňuje politolog. Odkazuje na tvrzení na bývalou pracovnici amerického ministerstva obchodu Jennifer Hillmanovou, která varovala, že pokud USA ospravedlňují cla na automobily ohrožením národní bezpečnosti, pak k takové argumentaci ohledně libovolného produktu může přistoupit jakákoliv země na světě.

Spojené státy si legitimně stěžují na čínské obchodní praktiky, protože Peking se zpravidla drží litery zákona, ale zároveň hledá chytré způsoby, jak obcházet jeho ducha skrze nejrůznější kličky a výjimky, uvádí komentátor. Zdůrazňuje, že přesně to samé činí i Trumpova administrativa, která využíváním dodatku o národní bezpečnosti celkově oslabuje obchodní pravidla a mezinárodní zákony, zatímco Čínu nabádá k jejich dodržování.

"Pokud bych byl čínský vyjednavač, jednoduše bych vysvětlil, že budu dodržovat obchodní pravidla stejně jako Trump," konstatuje Zakaria. Jako další příklad uvádí snahu šéfa Bílého domu rozdrtit čínského technologického giganta Huawei, k níž se zatím přihlásilo jen málo dalších zemí, jelikož si téměř všichni uvědomují, že jejich pokračující závislost na klíčových amerických technologiích je vystavuje náhlým rozmarům Washingtonu, tudíž existuje touha zajistit si technologickou soběstačnost a rozejít se s americkými společnostmi.   

Spojené státy mají ve světě mimořádné postavení, ale je jasné, že se blíží éra, kdy si větší kus moci rozdělí více hráčů, tvrdí politolog. Připomíná, že před dvaceti lety Čína vytvářela 3 % světového HDP, zatímco nyní to je 15 % a tento poměr roste, a za této situace je stále důležitější, aby Washington jednal uváženě, využíval mezinárodní instituce a pokoušel se nastolovat konsensus.

Pravidlo pro rozšiřování liberální hegemonie je podle Zakarii jednoduché: posilovat liberální prvky a oslabovat ty hegemonistické. Trump však činí opak a jeho administrativa se snaží dosáhnout krátkodobých zisků ve vztahu k ostatním zemím, deklaruje komentátor. Dodává, že zneužíváním své moci za tímto účelem ohrožuje Trumpův tým strukturu mezinárodního systému, s nímž je americká moc hluboce provázaná, a tak jde o špatný obchod, za který v následujících desetiletích Američané tvrdě zaplatí.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) americký dolar Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy