Demokraté jsou odsouzeni k záhubě? Trump za necelý den vybral na kampaň v přepočtu 567 milionů korun

Americký republikánský prezident Donald Trump, který v úterý večer místního času (dnes nad ránem SELČ) oficiálně zahájil tažení za své znovuzvolení, od dárců za méně než 24 hodin vybral na kampaň 24,8 milionu dolarů (567 milionů korun). Na twitteru to dnes oznámila šéfka Republikánské strany Ronna McDanielová.

"Nadšení z prezidenta po celé zemi překonává vše, co jsme dosud zažili," napsala McDanielová v tweetu, ve kterém uvedla vybranou částku. "Děkuji," reagoval Trump na příspěvek stranické šéfky.

Agentura AP poznamenala, že oznámená suma je ohromující a že převyšuje to, co přední uchazeči o kandidátskou nominaci Demokratické strany získali od sponzorů za letošní první čtvrtletí. "Je to dokladem síly úřadujícího prezidenta a podtrhuje to obavy demokratů z toho, že nečiní dost, aby se připravili na zápas s Trumpem," napsala AP.

Trump před časem ohlásil, že měl ke konci března k dispozici 48,7 milionu dolarů (1,1 miliardy korun) v trojici podpůrných výborů, která je s prezidentovou kampaní svázána. Ke stejnému období získala Republikánská strana dalších 34,7 milionu dolarů (794 milionů korun), naopak Demokratická strana se mohla ke konci dubna pochlubit jen 7,5 milionem dolarů (172 milionů korun) v hotovosti a zároveň dluhem ve výši 6,2 milionu dolarů (142 milionů korun).

Agentura Bloomberg finanční situaci Demokratické strany vyhodnotila jako problematickou. Má problémy při hledání sponzorů a tyto komplikace ohrožují šance na Trumpovu porážku v prezidentských volbách v listopadu 2020.

Za první čtyři měsíce letošního roku totiž Demokratická strana utratila více, než kolik vybrala, k tomu si ještě tři miliony dolarů vypůjčila. "Naopak republikáni za stejné období jen hromadili hotovost," dodal Bloomberg. Zmíněný dluh demokratů tvoří bankovní půjčky, dosud neuhrazené faktury a další finanční závazky vůči kampani.

Související

Více souvisejících

Donald Trump prezidentská kampaň Prezident USA

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech

Ozbrojený střet mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru znovu eskaluje a nabývá mezinárodního rozměru. Podle experta Gokhana Bacika z Univerzity Palackého nejde jen o regionální spor, ale o hluboce zakořeněný konflikt, který připomíná izraelsko-palestinské napětí a může ovlivnit globální rovnováhu sil. Jaderný konflikt podle něj ale nehrozí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy