Mexiko spustilo plán rozvoje Střední Ameriky, má zastavit migraci

Mexiko ve čtvrtek zahájilo podpisem dohody se Salvadorem ambiciózní plán rozvoje pro Střední Ameriku, který má zlepšit kvalitu života obyvatel těchto zemí, a snížit tak jejich migraci do Mexika a do Spojených států. Podle analytiků citovaných serverem BBC Mundo jde o historický obrat ve vztazích Mexika se státy Střední Ameriky. Mexiko se v předchozích letech soustředilo hlavně na spolupráci se Spojenými státy, ke změně jeho přístupu vedla masová migrace a také hrozba cel od prezidenta Donalda Trumpa.

"Obchodní vztahy se Spojenými státy byly dosud v zahraniční politice Mexika upřednostňovány," řekl serveru BBC Mundo Rodrigo Salazar z regionální organizace pro latinskoamerická studia (Flacso). Mexiko podle něj přestalo věnovat pozornost zemím Střední Ameriky de facto od roku 1994, kdy začala platit dohoda Mexika, Kanady a USA o volném obchodu, známá jako NAFTA.

Jediný větší projekt na pomoc rozvoje středoamerického regionu byl takzvaný plán Puebla Panamá, který v roce 2001 představil tehdejší mexický prezident Vicente Fox a který podle BBC zkrachoval na nedostatku financí.

Nynější plán rozvoje, který zahrnuje spolupráci Mexika, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu a který má podle deníku El País "podporu USA", počítá podle mexického ministra zahraničí Marcela Ebrarda s ročními investicemi deset miliard dolarů (asi 230 miliard Kč). Do roku 2030 by měl "úplně změnit" nynější problematickou situaci s masovou migrací.

Ebrard dnes také uvedl, že se vedení země plánuje v příštích několika týdnech setkat s představiteli 19 zemí ze střední a jižní Ameriky a získat u nich podporu mexického plánu.

Na základě první dohody, kterou ve čtvrtek podepsal mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a nový salvadorský prezident Nayib Bukele, investuje Mexiko okamžitě 30 milionů dolarů do realizace plánu Sembrando Vida (Zaséváme život), jenž má vytvořit 20.000 pracovních míst v Mexiku a Salvadoru. Mexický stát Chiapas vyčlenil 200.000 hektarů půdy a Salvador 50.000 hektarů, na nichž se má pěstovat kukuřice, káva či kakao. Na výsadbě se mají podílet migranti, kteří dostanou navíc finanční příspěvek, aby zůstali v regionu a nepokračovali dál do USA.

Pětiletý plán rozvoje pro Střední Ameriku, vypracovaný ve spolupráci s Hospodářskou komisí OSN pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast (CEPAL), počítá mimo jiné s modernizací elektrické sítě v regionu, například výstavbou elektrárny v honduraském městě Puerto Cortés. Rozšířena by měla být i síť silnic v mexicko-guatemalském pohraničí. Plán zahrnuje i výstavbu plynovodu z Mexického zálivu do honduraského města San Pedro Sula.

Mexická vláda do plánu zahrnula i návrh na rozšíření projektu takzvaného Mayského vlaku z Mexika do sousedních zemí. Tento ambiciózní projekt, který má železniční tratí propojit archeologické památky na Yucatánském poloostrově, ale zahájila nynější vláda prezidenta Lópeze Obradora teprve loni v prosinci, krátce po svém nástupu do úřadu.

Plán rozvoje pro Střední Ameriku ale může podle BBC Mundo narazit na mnohé překážky, jimiž jsou například působení ozbrojených gangů v oblasti či rozsáhlá korupce. V Hondurasu navíc trvají už několik týdnů protivládní protesty a Guatemala bude mít od ledna novou vládu.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko uprchlíci USA (Spojené státy americké) karavany migrantů

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 56 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy