Mexiko ve čtvrtek zahájilo podpisem dohody se Salvadorem ambiciózní plán rozvoje pro Střední Ameriku, který má zlepšit kvalitu života obyvatel těchto zemí, a snížit tak jejich migraci do Mexika a do Spojených států. Podle analytiků citovaných serverem BBC Mundo jde o historický obrat ve vztazích Mexika se státy Střední Ameriky. Mexiko se v předchozích letech soustředilo hlavně na spolupráci se Spojenými státy, ke změně jeho přístupu vedla masová migrace a také hrozba cel od prezidenta Donalda Trumpa.
"Obchodní vztahy se Spojenými státy byly dosud v zahraniční politice Mexika upřednostňovány," řekl serveru BBC Mundo Rodrigo Salazar z regionální organizace pro latinskoamerická studia (Flacso). Mexiko podle něj přestalo věnovat pozornost zemím Střední Ameriky de facto od roku 1994, kdy začala platit dohoda Mexika, Kanady a USA o volném obchodu, známá jako NAFTA.
Jediný větší projekt na pomoc rozvoje středoamerického regionu byl takzvaný plán Puebla Panamá, který v roce 2001 představil tehdejší mexický prezident Vicente Fox a který podle BBC zkrachoval na nedostatku financí.
Nynější plán rozvoje, který zahrnuje spolupráci Mexika, Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu a který má podle deníku El País "podporu USA", počítá podle mexického ministra zahraničí Marcela Ebrarda s ročními investicemi deset miliard dolarů (asi 230 miliard Kč). Do roku 2030 by měl "úplně změnit" nynější problematickou situaci s masovou migrací.
Ebrard dnes také uvedl, že se vedení země plánuje v příštích několika týdnech setkat s představiteli 19 zemí ze střední a jižní Ameriky a získat u nich podporu mexického plánu.
Na základě první dohody, kterou ve čtvrtek podepsal mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a nový salvadorský prezident Nayib Bukele, investuje Mexiko okamžitě 30 milionů dolarů do realizace plánu Sembrando Vida (Zaséváme život), jenž má vytvořit 20.000 pracovních míst v Mexiku a Salvadoru. Mexický stát Chiapas vyčlenil 200.000 hektarů půdy a Salvador 50.000 hektarů, na nichž se má pěstovat kukuřice, káva či kakao. Na výsadbě se mají podílet migranti, kteří dostanou navíc finanční příspěvek, aby zůstali v regionu a nepokračovali dál do USA.
Pětiletý plán rozvoje pro Střední Ameriku, vypracovaný ve spolupráci s Hospodářskou komisí OSN pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast (CEPAL), počítá mimo jiné s modernizací elektrické sítě v regionu, například výstavbou elektrárny v honduraském městě Puerto Cortés. Rozšířena by měla být i síť silnic v mexicko-guatemalském pohraničí. Plán zahrnuje i výstavbu plynovodu z Mexického zálivu do honduraského města San Pedro Sula.
Mexická vláda do plánu zahrnula i návrh na rozšíření projektu takzvaného Mayského vlaku z Mexika do sousedních zemí. Tento ambiciózní projekt, který má železniční tratí propojit archeologické památky na Yucatánském poloostrově, ale zahájila nynější vláda prezidenta Lópeze Obradora teprve loni v prosinci, krátce po svém nástupu do úřadu.
Plán rozvoje pro Střední Ameriku ale může podle BBC Mundo narazit na mnohé překážky, jimiž jsou například působení ozbrojených gangů v oblasti či rozsáhlá korupce. V Hondurasu navíc trvají už několik týdnů protivládní protesty a Guatemala bude mít od ledna novou vládu.
Související

Symbol protestů v USA: Proč demonstranti v Los Angeles mávají mexickou vlajkou?

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
Mexiko , uprchlíci , USA (Spojené státy americké) , karavany migrantů
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
před 1 hodinou

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
před 1 hodinou

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
před 2 hodinami

"Neexistuje větší špína než Trump." Íránci žádají tvrdou odvetu po amerických úderech
před 3 hodinami

Další masivní ruský útok na Kyjev: Při nočním bombardování zemřeli nejméně čtyři lidé
před 4 hodinami

Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, hrozí i supercely
včera

Pentagon mírní Trumpovo nadšení: Jestli jsme zničili íránský jaderný program nevíme
včera

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů
včera

Ukrajinská armáda čelí masivní ruské ofenzivě na východě, drží ale pozice v Kurské oblasti
včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta na americký útok je tady. Zasáhněte, žádají USA Čínu
včera

Vance: USA nejsou ve válce s Íránem, Trump o útoku rozhodl pár minut před ním
včera

Írán hrozí tvrdou odvetou za americké údery, USA posilují bezpečnostní opatření
včera

USA zveřejnili podrobný plán útoku. Mise "Půlnoční kladivo" trvala 18 hodin
včera

Hegseth: Americký útok zdevastoval íránský jaderný program, Trump zasadil Teheránu rozhodující úder
včera

Počasí: Meteorologové vydali varování, tropy vystřídají silné bouřky
včera

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu
včera

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN
včera

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje
včera

Trump hrozí Íránu dalšími útoky. Washington přitom tvrdí, že šlo o jednorázový úder
včera
Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu
Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.
Zdroj: Libor Novák