Mexiko má nahnáno z Trumpa. Přitvrdilo vůči uprchlíkům, nasazena je i armáda

Mexické úřady přes víkend zesílily represivní opatření, která mají odradit převážně středoamerické migranty od cesty přes Mexiko do Spojených států. Stovky migrantů odvezli policisté z různých částí země zpět na jižní hranici a na severu Mexika u hranice USA bylo rozmístěno přes 15.000 příslušníků ozbrojených sil. Mexiko tyto kroky podniká v rámci nedávno uzavřené dohody s Washingtonem, jejímž cílem je zbrzdit ilegální migraci do Spojených států.

"Rozmístili jsme na severu země více než 15.000 členů národní gardy a příslušníků armády," oznámil podle agentury AFP ministr obrany Luis Cresencio Sandoval na dnešní tiskové konferenci, které se zúčastnil i prezident Andrés Manuel López Obrador.

Podle televizní stanice Milenio úřady přes víkend odvezly zpět na jižní hranici 146 migrantů ze státu Queretaro v centrální části země a přes 100 dalších z hotelu ve státě Veracruz. Několik stovek dalších také převezly v neděli ráno z města Arriaga, které je strategickým místem pro lidi cestující na sever. Dříve se tu migranti shromažďovali a naskakovali na nákladní vlaky, podle AP však tento víkend žádní na vagonech nebyli vidět.

Prezident Obrador také minulý týden nařídil soukromým autobusovým společnostem, aby kontrolovaly doklady lidí, kteří si kupují lístky. Mexické úřady nedávno rovněž začaly rozhánět karavany migrantů, v nichž běženci cestují ve větších počtech kvůli bezpečnosti.

Ochránci občanských práv se obávají, že zvýšená míra kontrol a přítomnost národní gardy donutí migranty cestovat nebezpečnějším způsobem. Policie v poslední době nalezla desítky rodin namačkaných v nákladovém prostoru kamionů nebo ukrytých v tajných prostorech ve vozidlech.

Podle AP migrantů cestuje stále velké množství, jen po menších skupinách a skrytě. Mladý Hondurasan AP řekl, že dokud budou trvat nevyhovující životní podmínky v zemích původu, budou migranti stále usilovat o cestu na sever i za cenu většího rizika.

Obyvatelé Mexika opatření vlády podle průzkumu listu El Universal podporují. V červnu se polovina dotázaných vyslovila pro to, aby migrantům nebyl povolen vstup do země a aby lidé bez víz úřady deportovaly.

Nejnovější mexická opatření proti migraci jsou reakcí na tlak ze strany Spojených států. Jejich prezident Donald Trump nedávno Mexičanům pohrozil, že pokud nezastaví migraci, začne zavádět cla na dovoz zboží z Mexika do USA.

Obě země před několika týdny uzavřely dohodu, která dává Mexiku 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do USA. Spojené státy se na druhé straně zavázaly pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Oba státy navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice, včetně sdílení informací.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko karavany migrantů uprchlíci USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy