Zkáza argentinské ponorky: Kdo může za smrt 44 námořníků? Komise vynesla verdikt

Za zkázu argentinské ponorky San Juan v roce 2017, při níž zahynulo všech 44 námořníků na palubě, nesou odpovědnost vláda a armáda, protože plavidlo bylo delší dobu ve špatném stavu. K tomuto závěru dospěla podle agentury DPA vyšetřovací komise argentinského parlamentu.

Podmořské plavidlo bylo před tragickou událostí v nevyhovujícím stavu a nebylo pravidelné udržováno, citují dnes argentinská média ze zprávy, v níž komise oznámila výsledek svého vyšetřování. Ponorka měla ještě před povolením k osudnému vyplutí více než 30 různých poruch nebo technických závad.

Vyšetřovací komise mimo jiné rovněž vytkla "politicky zodpovědným osobám", že příbuzné obětí dostatečně neinformovaly o události ani o následném pátrání.

Ponorka San Juan zmizela 15. listopadu 2017 se 44 lidmi na palubě, když plula ze základny v provincii Ushuaia na jihu země do námořní základny Mar del Plata.

Poslední zprávu poslala na základnu, když se nacházela asi 430 kilometrů od argentinského pobřeží Patagonie. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala k bateriím a způsobila zkrat a požár. Řekl ale také, že ponorka pokračuje v plavbě pod vodou s odděleným okruhem.

Vrak byl objeven přesně rok a den po zmizení plavidla v hloubce 870 metrů u poloostrova Valdés. Podle médií svědčí pořízené fotografie o tom, že v ponorce San Juan nejspíš došlo k implozi, takže se ponorka zhroutila do sebe kvůli nedostatečnému vyrovnání tlaků. Podle toho, že trup a několik menších částí ponorky jsou vzdálené od sebe jen asi 80 metrů, experti soudí, že k implozi došlo blízko dna.

Související

Více souvisejících

ponorka ARA San Juan (S-42) argentina Lodní nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy