USA sužuje obří nerovnost. Co je příčinou?

NÁZOR - Příjmová nerovnost ve Spojených státech a vliv politiky prezidenta Donalda Trumpa na ni se rýsují jako velké téma kampaně pro prezidentské volby v USA v roce 2020, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný server v té souvislosti kvituje, že nezávislá vládní agentura Congressional Budget Office (CBO) vydala zprávu o stavu tohoto problému ke konci roku 2016, kdy se Trump chystal nastoupit do úřadu.

Nejhorší ze všech průmyslových demokracii

Situace v oblasti příjmové nerovnosti se po osmi letech vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy mírně zlepšila, uvádí washingtonský server. Varuje však, že od té doby mohl vývoj nabrat opačný směr.

Nevyřčený argument CBO zní, že systém progresivního zdanění v USA a zaváděné sociální programy, například Medicaid, následná Obamova zdravotnická reforma a potravinové poukazy, výrazně brání dalšímu prohlubování nerovné distribuce příjmů, kterou působil trh skrze platy, mzdy a investiční výnosy v letech 1978-2016, vysvětluje editorial.

V důsledku toho měly Spojené státy na konci roku 2016 Giniho koeficient – obecné měřítko příjmové nerovnosti, kdy 1.0 znamená nejvyšší nerovnost a 0.0 naopak nejnižší – 0.42, a to po započítání daní a transakčních poplatků, poukazuje prestižní deník.

„To byl nejvyšší Giniho koeficient ze všech průmyslových demokracií; přesto byl jen o něco nižší než na konci mandátu prezidenta George W. Bushe,“ pokračuje Washington Post. Za důležité nicméně považuje to, že koeficient klesal, což naznačovalo, že v době, kdy Obama odcházel z úřadu, se nerovnosti v USA snižovaly.

CBO zatím neposoudila vývoj v posledních dvou letech, konstatuje vlivný server. Obává se však, že vše ukazuje na zvrat předchozího trendu, jelikož největší politická změna v té době, Trumpovo snížení daní, které vstoupilo v platnost v lednu 2018, vychýlila distribuci příjmů po zdanění ve prospěch bohatých.

Think tank Center on Budget and Policy Priorities vypočítal, že 27,2 % výhod, které vyplývají ze změn zákona o zdanění fyzických osob, připadá na pouhé 1 % amerických domácností, poukazuje renomovaný deník.

Tržní kapitalismus nestačí

Naopak, co se chudých týká, Trumpova administrativa a republikány ovládaný Kongres se tím nejagresivnějším způsobem snažily omezit a v případě Obamovy zdravotnické reformy dokonce zrušit sociální programy, připomíná editorial. Dodává, že tomu se sice podařilo zabránit, ale 23. července Bílý dům navrhl regulační opatření v podobě exekutivního výnosu, které vyřadí 3,1 ze 40 milionů osob z programu potravinových poukazů, což státní kase ušetří 2,5 miliardy dolarů ročně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

„(Trumpova) administrativa tedy neskončila s hledáním cest jak ořezávat federální programy, které přenášejí peníze dolů v distribučním rámci,“ kritizuje Washington Post. Zároveň připouští, že existují jisté povzbudivé doklady o tom, že pracovní trh začíná fungovat na rovnější bázi, jelikož od začátku roku 2017 je růst mezd 10 % nejhůře placených pracovníků nad 25 let rychlejší než růst příjmového mediánu.

Tento trend je však vyvolán především hladem na pracovním trhu, který nastal ještě před nástupem Trumpa do úřadu a jeho daňovými úlevami, ačkoliv prezident je prezentuje za hlavní příčinu rostoucí zaměstnanosti, poukazuje americký server. Doplňuje, že svou roli zřejmě hraje i růst minimální mzdy, který ale Trumpovi republikáni odmítají.

„Tržní kapitalismus je nejlepší systém pro vytváření bohatství a příjmů, jaký svět zatím zná,“ deklaruje vlivný deník. Zdůrazňuje však, že je třeba moudré vládní politiky, aby se zajistilo, že tyto příjmy budou rozděleny mezi všechny a férově.

Příjmová nerovnost v USA tak nemusí být nejhorší v průmyslovém světě, míní Washington Post. Tvrdí, že situace by vypadala jinak, pokud by americká vláda realizovala lepší politiku.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) chudoba peníze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy