NÁZOR - Protiteroristická strategie současné americké administrativy správně uvádí, že země dlouhodobě čelí bezpečnostní hrozbě v podobě domácích teroristů, které nemotivuje islamistická ideologie, ale jiné formy násilného extremismu. V komentáři pro server CNN problém rozebrali bezpečnostní analytici Peter Bergen a David Sterman z think tanku New America.
Teroristé se inspirují
Nedělní útok v texaském El Pasu, který dle vyjádření místního státního zastupitelství federální úřady považují za případ domácího terorismu, je připomínkou dlouhé historie a závažnosti této hrozby, soudí analytici. Deklarují, že pro zabránění dalším takovým útokům musejí USA rozšířit boj represivních složek s pravicovým terorismem a americký prezident Donald Trump musí uznat, že hrozba krajně pravicových teroristů je podobného rozsahu jako hrozba teroristů džihádistických.
"Trump by měl také využít svého prezidentského úřadu k útoku na ideologické pilíře pravicového násilí, než aby živil jeho plameny," pokračují Bergen a Sterman. Připomínají, že nedělní útok, během kterého zahynulo 20 lidí v nákupním centru Walmart, spáchal podle úřadů jednadvacetiletý běloch, přičemž policie tvrdí, že pár minut předtím zveřejnil na internetovém fóru 8chan, které je známo rasistickými příspěvky, svůj "manifest" vyjadřující podporu teroristovi, který v březnu postřílel 50 věřících ve dvou novozélandských mešitách.
Teroristé se inspirují podobně jako školní střelci, varují oba odborníci. Poukazují, že střelec z novozélandského Christchurch před svým útokem také zveřejnil svůj manifest na uvedeném internetovém fóru.
Podezřelý z teroristického útoku v El Pasu ve svém čtyřstránkovém manifestu označil za motiv údajnou "hispánskou invazi", připomínají Sterman s Bergenem. Podotýkají, že také Trump označil migranty přicházející do USA přes jižní hranici za "invazi", ačkoliv podezřelý střelec ve svém manifestu tvrdí, že jeho názory na přistěhovalce se utvořily dříve, než do Bílého domu nastoupil současný prezident.
Pokud vyšetřování potvrdí, že útok v El Pasu byl dílem bělošského nacionalisty, pak půjde o nejvražednější akci krajní pravice za dlouhé roky, konstatují experti. Vysvětlují, že po 11. září 2001 zabili teroristé motivovaní krajně pravicovou ideologií - včetně rasistických, protivládních a protipotratových postojů - ve Spojených státech 107 lidí, zatímco džihádisté o tři méně.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Jinými slovy, krajně pravicoví teroristé v USA za posledních 18 let zabili podobné množství (lidí) jako džihádističtí teroristé," uvádějí Bergen se Stermanem. Odkazují na výzkum svého think tanku, který zjistil, že po 11. září 2001 umíral při krajně pravicových teroristických útocích relativně malý počet lidí, ale v posledních dvou letech se takto orientovaní teroristé uchýlili k útokům s velkým počtem obětí.
Jestli se potvrdí, že za útokem v El Pasu stála krajně pravicová ideologie, půjde o nejvražednější krajně pravicový útok po 11. září 2001, zdůrazňují analytici. Připomínají, že ani ne před rokem zabil střelec inspirovaný protipřistěhovaleckými konspiracemi 11 osob v pittsburghské synagoze, přičemž se jednalo o nejhorší útok na židy v amerických dějinách.
Nelze dále čekat
Teroristické násilí širokého ideologického spektra je v USA na vzestupu, varují Bergen a Sterman. Nastiňují, že teroristé inspirovaní misogynií například v posledních letech zabili ve Spojených státech 8 lidí - 6 zastřelil pachatel v kalifornském Isla Vista v roce 2014, protože nenáviděl všechny ženy, loni pak ze stejného důvodu zabil střelec v jogínském centru v Tallahassee na Floridě 2 osoby.
Stejný počet obětí v USA má v posledních třech letech na svědomí také terorismus inspirovaný černošským nacionalismem, uvádějí odborníci. Dodávají, že od 11. září 2001 naopak neproběl v zemi jediný teroristický útok spáchaný zahraniční organizací a všichni pachatelé 13 smrtelných džihádistických teroristických útoku, které ve Spojených státech po 11. září 2001 proběhly, byli americkými občany či držiteli trvalého pobytu.
"Trumpova administrativa přesto nadále nedokáže pochopit pravou povahu teroristické hrozby ve Spojených státech," kritizují analytici. Připomínají, že její odpovědí na terorismus byl zákaz cest občanů převážně muslimských zemí do USA, jehož dřívější přijetí by ovšem nezabránilo jedinému smrtícímu teroristickému útoku po 11. září 2001.
Sterman s Bergenem kvitují, že americké represivní složky se hrozbou krajně pravicového terorismu již zabývají a podle ředitele FBI Christophera Wraye byla jen letos zatčena zhruba stovka podezřelých osob. To ukazuje, že je třeba v této otázce dělat víc, a potvrzuje to nedělní prohlášení šestice bývalých předních protiteroristických odborníků, kteří sloužili pod posledními třemi americkými prezidenty.
"Za uplynulé měsíce se naprosto jasně ukázalo, že je třeba více řešit násilné činy živené extremistickými názory všech typů, včetně aktů domácího terorismu. Apelujeme na naší vládu, aby řešila tuto formu terorismu coby největší prioritu, jakou se stalo po 11. září (2001) potírání mezinárodního terorismu... Jednoduše nelze dále čekat," citují analytici z uvedeného prohlášení. Dávají mu zapravdu.
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , střelba v hypermarketu v El Pasu (3. 8. 2019)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek