NASA prověřuje tepelný štít Atlantisu

Houston - Posádka Atlantisu v úterý snímkovala tepelný štít raketoplánu. NASA o tom informuje na svém webu.

Byla to poslední inspekce ochranných keramických destiček lodi před přistáním.

Astronauti k ní použili robotickou paži, na níž je umístěna kamera pořizující třírozměrné snímky dolní části křídel, špice nosu a břicha raketoplánu. Tyto části jsou při vstupu do atmosféry vystaveny největšímu žáru.

Snímky teď vyhodnocují v řídícím centru letu. Analýzu dokončí ve středu.

Inspekce tepelného štítu je v plánu letů raketoplánů od havárie Columbie v roce 2003. Columbie se rozpadla při návratu do atmosféry. Důvodem bylo poškození ochranných keramických destiček při startu.

Pokud by technici nalezli závadu, která by při vstupu Atlantisu do atmosféry mohla vést k rozpadu lodi, vrátil by se raketoplán na ISS. Odtud by jeho čtyřčlennou posádku přivezla na Zem loď Sojuz, protože NASA už nemá připraven žádný rezervní raketoplán.

První snímky tepelného štítu pořizovali astronauti z Atlantisu krátce po startu, poté snímkovala břicho raketoplánu posádka vesmírné stanice ISS.

Atlantis v úterý letí dvanáctým dnem ve vesmíru. Jeho třiatřicátá expedice uzavře tři desetiletí trvající éru raketoplánů NASA - po 135 letech těchto lodí do vesmíru.

Cílem rutinního letu byla stanice ISS. Atlantis tam přivezl zásoby na celý rok a na Zem veze tuny odpadu. Od ISS se odpoutal v úterý ráno SELČ.

Přistání raketoplánu je naplánováno na čtvrtek 21. července, čtyři minuty před polednem SELČ.

Poté, co raketoplány skončí, bude NASA využívat k letům svých astronautů na ISS ruské vesmírné lodě Sojuz. Za jedno sedadlo jí budou Rusové účtovat 51 milionů dolarů, to je 870 milionů korun.

NASA vyvíjela vlastní loď Orion, která měla na oběžnou dráhu Země a později na Měsíc dopravovat americké astronauty. Vláda prezidenta Baracka Obamy projekt zarazila. Namísto něj má NASA šesti miliony dolarů "povzbudit" vybrané soukromé firmy, aby postavily pro astronauty vesmírné taxi, které by je vozilo na ISS.

NASA dostala úkol, aby se soustředila na vývoj lodí, které by člověka dopravily na Mars a vzdálených končin vesmíru.

Související

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) raketoplán

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy