Žalobci ukázali u soudu s lékařem mrtvé tělo Michaela Jacksona. Lékaři hrozí 4 roky vězení

Los Angeles - Americký soud v úterý otevřel případ smrti Michaela Jacksona. Agentura AFP informuje, že během prvního dne procesu s Jacksonovým lékařem Conradem Murrayem v Los Angeles řekl jeho obhájce, že popová legenda si svou smrt zavinila sama.

Obhájce tím reagoval na prohlášení žalobce, že za Jacksonovou smrtí je "hrubá nedbalost" lékaře. "Michael Jackson si svou smrt způsobil sám. Jednal bez vědomí lékaře, bez jeho svolení a proti jeho nařízení, a tak si způsobil vlastní smrt," zahájil u soudu svou řeč Ed Chernoff, Murrayův obhájce.

Murray čelí obvinění z neúmyslného zabití. Před více než dvěma roky měl zpěvákovi podat tak silnou dávku sedativa Propofol, že ji zpěvák nemohl přežít. Podle obžaloby lékař selhal, když zpěváka po užití silného léku nehlídal.

Podle Chernoffa ale Jackson spolkl osm dvoumiligramových pilulek Lorazepamu, silně tlumícího léku, v lékařově nepřítomnosti. Tím si Jackson ve své krvi vytvořil koncentrát Lorazepamu o hodnotě 0,169 mikrogramů na mililitr. Taková dávka by uspala šest lidí.

"Jackson to udělal, když tam doktor Murray nebyl," řekl Chernoff. Hudebník si prý vzal navíc dávku Propofolu, který používal proti nespavosti. "Věřím, že odborné posudky prokážou, že poté, co doktor Murray opustil místnost, Michael Jackson si sám naordinoval dávku Propofolu, který s Lorazepanem strhl v jeho těle hotovou bouři," prohlásil Chernoff. Výsledná kombinace látek "ho usmrtila okamžitě". "Když se Murray vrátil do místnosti, nebylo tam žádné kardiostimulační resuscitační zařízení, nebyl tam žádný doktor, žádný zdravotník, žádný přístroj, který by mohl Michaela Jacksona oživit. Zemřel tak rychle, že ani neměl čas zavřít oči.," řekl Chernoff. "Důkazy prokážou, že Michael Jackson doslova vložil svůj život do rukou Conrada Murraye," prohlásil naopak prokurátor David Walgren v úvodní řeči, kterou předtím zahájil dlouho očekávaný proces. "Tato důvěra stála Michaela Jacksona život," dodal Walgren.

Walgren způsobil v soudní síni poprask tím, že zveřejnil fotografii mrtvého Jacksona na nemocničním lůžku. "Očekáváme, že důkazy prokážou, že Conrad Murray opakovaně jednal s hrubou nedbalostí, opakovaně odpíral adekvátní péči svému pacientu, Michaelovi Jacksonovi," řekl Walgren novinářům ještě před zahájením soudu.

Michael Jackson v době před svou smrtí připravoval na nové turné. Kvůli obavám z neúspěchu byl velmi nervózní a bral léky na spaní. Propofol dokonce nazýval "mlékem". Obvykle se propofol podává jako anestetikum při chirurgických zákrocích.

Walgren upozornil, že lék má být podáván pod dohledem lékaře. Murray ho prý Jacksonovi vydal lehkovážně a dostatečně ho před ním nevaroval. Žalobce pustil v soudní síni nahrávku, na které Jackson mluví zjevně pod vlivem omamných látek o chystaném turné. "Musíme být úžasní," říká přerývaně. V případě prokázání viny hrozí osmapadesátiletému Murayovi čtyři roky za mřížemi. Někteří Jacksonovi příznivci ale požadují přehodnocení obvinění na vraždu druhé kategorie a ještě přísnější trest.

Soudnímu líčení byli přítomni Jacksonovi rodiče Joe a Katherine a sourozenci Jermaine, Janet, La Toya, Randy, Tito a Rebbie.

Před soudní budovou se shromáždilo na 300 Jacksonových příznivců, z nichž někteří vyvolávali zpěvákovo jméno.

Soud měl původně začít již v březnu, ale byl dvakrát odložen. Mezitím soudci odmítli několik žádostí obhajoby, zejména Murrayovo svědectví, které má prokázat, že Jackson byl na drogách závislý.

Proces má trvat do konce října. Očekává se, že se při něm vyjasní poslední dny Jacksonova života. Svědčit by měli zdravotníci, kteří převáželi Jacksona do nemocnice, Jacksonův choreograf a Murrayho přítelkyně.

Murray byl u Jacksona zaměstnán, aby o něj pečoval během zkoušek na jeho turné. Zpěvák zemřel na předávkování sedativy 25. června 2009 ve věku 50 let. Murrayho lékařská licence je pozastavena.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Michael Jackson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy