Odborník z Kanady vyzývá k boji s kůrovcem

Vimperk - Podle předního světového odborníka Yousryho El-Kassaby z Kanady jsou zásahy proti kůrovci nutné, les si s ním sám neporadí. Šumavské lesy by podle něj mohly dopadnout jako ty na západě Kanady, kde kůrovec zlikvidoval lesy o rozloze jako je Anglie.

Jeden z největších celosvětových odborníků na lesnickou genetiku, kanadský profesor Yousry El-Kassaby, radil vedení Správy Národního parku Šumava, jak se vypořádat s kůrovcem.

„Lesu musíme pomoci, aby se uzdravil. Pokud se kůrovec nechá svému přirozenému vývoji, způsobí v monokulturních lesích, jaké jsou na Šumavě, vždy obrovské problémy,“ uvedl při pondělní návštěvě u Ministra životního prostředí ČR Tomáše Chalupy kanadský odborník na lesnickou genetiku profesor Yousry El-Kassaby.

Yousry El – Kassaby je profesorem a děkanem na University of British Columbia (UBC), která je v Kanadě, co se lesnictví týká, nejlépe hodnocenou univerzitou. Od roku 2010 je ředitelem Divize lesní genetiky Mezinárodní unie lesnických výzkumných organizací IUFRO.

U nás se zajímal především o kůrovcovou kalamitu, která zasáhla lesy šumavského národního parku. S ministrem Tomášem Chalupou se podělil o své zkušenosti s těmito škůdci z Kanady, kde invaze kůrovců zasáhla lesy v západní části země. Tam se proti kůrovci včas nezasáhlo a ten zlikvidoval plochu lesa o rozloze dvakrát větší než je celá Česká republika.

„Takové odumření lesa znamená obrovské změny ve věkové a také genetické struktuře lesa. Regenerace genofondu takto narušené populace do původního stavu potom trvá tisíce let,“ uvedl při návštěvě El-Kassaby, který se jako vědec zabývá problematikou zdrojů lesních dřevin. Otázky spojené se společenskými dopady kůrovcové kalamity v Kanadě řeší na úrovni takových organizací jako je OECD nebo FAO.

Podle profesora El-Kassabyho by se mělo proti kůrovci rozumně zasahovat zejména z důvodů zachování rovnováhy lesního ekosystému. „Je ideální, když se les o sebe dokáže sám postarat. Pokud to ale v kulturních lesích, které člověk na Šumavě vytvořil, v období kůrovcové nákazy nedokáže, musíme mu pomoct,“ dodal profesor El-Kassaby, který na světovém kongresu lesníků v Soulu v roce 2010 obdržel z rukou korejského prezidenta cenu za celoživotní vědecký přínos v lesnictví.

Setkání ministra Chalupy s profesorem El-Kassabym se zúčastnil také náměstek Správy Národního parku Jiří Mánek, který se genetice smrku věnoval dvanáct let. Za tu dobu v laboratoři analyzoval přes šest tisíc smrků ze sedmdesáti populací celé České republiky, ve kterých se smrk přirozeně vyskytuje.

„Díky množství genetických informací, které jsme nasbírali, se nám podařilo identifikovat původní šumavský smrk. Ten bohužel dnes díky kůrovci rychle mizí,“ popsal Jiří Mánek.

„Vedle jiných věcí nás zajímá i změna genetické struktury nově vznikajících populací lesů na Šumavě, které se vyvíjí na osluněných kalamitních plochách. Proto tyto otázky diskutujeme se specialisty z České republiky, ale i ze zahraničí,“ uvedl ředitel NP Šumava Jan Stráský.

Minulý týden mu předali svá doporučení pro práci s genofondem šumavského smrku vědci z katedry dendrologie a šlechtění lesních dřevin České zemědělské univerzity v Praze. „Doporučená opatření jsou pro nás cenným příspěvkem pro hledání optimálních zásahů do druhové i genové skladby lesních dřevin v NP Šumava. Jejich realizací se budeme neprodleně zabývat,“ uzavřel ředitel Stráský.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo zemědělství rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem. V takzvaných červených zónách nemusí lesníci dodržovat některá opatření. Prodlužuje se v nich například lhůta pro zalesnění ze dvou na pět let. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Uvedlo, že rozšiřování zón je potřeba, i když kůrovcová kalamita zpomaluje.

Více souvisejících

kůrovec

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy