Odborník z Kanady vyzývá k boji s kůrovcem

Vimperk - Podle předního světového odborníka Yousryho El-Kassaby z Kanady jsou zásahy proti kůrovci nutné, les si s ním sám neporadí. Šumavské lesy by podle něj mohly dopadnout jako ty na západě Kanady, kde kůrovec zlikvidoval lesy o rozloze jako je Anglie.

Jeden z největších celosvětových odborníků na lesnickou genetiku, kanadský profesor Yousry El-Kassaby, radil vedení Správy Národního parku Šumava, jak se vypořádat s kůrovcem.

„Lesu musíme pomoci, aby se uzdravil. Pokud se kůrovec nechá svému přirozenému vývoji, způsobí v monokulturních lesích, jaké jsou na Šumavě, vždy obrovské problémy,“ uvedl při pondělní návštěvě u Ministra životního prostředí ČR Tomáše Chalupy kanadský odborník na lesnickou genetiku profesor Yousry El-Kassaby.

Yousry El – Kassaby je profesorem a děkanem na University of British Columbia (UBC), která je v Kanadě, co se lesnictví týká, nejlépe hodnocenou univerzitou. Od roku 2010 je ředitelem Divize lesní genetiky Mezinárodní unie lesnických výzkumných organizací IUFRO.

U nás se zajímal především o kůrovcovou kalamitu, která zasáhla lesy šumavského národního parku. S ministrem Tomášem Chalupou se podělil o své zkušenosti s těmito škůdci z Kanady, kde invaze kůrovců zasáhla lesy v západní části země. Tam se proti kůrovci včas nezasáhlo a ten zlikvidoval plochu lesa o rozloze dvakrát větší než je celá Česká republika.

„Takové odumření lesa znamená obrovské změny ve věkové a také genetické struktuře lesa. Regenerace genofondu takto narušené populace do původního stavu potom trvá tisíce let,“ uvedl při návštěvě El-Kassaby, který se jako vědec zabývá problematikou zdrojů lesních dřevin. Otázky spojené se společenskými dopady kůrovcové kalamity v Kanadě řeší na úrovni takových organizací jako je OECD nebo FAO.

Podle profesora El-Kassabyho by se mělo proti kůrovci rozumně zasahovat zejména z důvodů zachování rovnováhy lesního ekosystému. „Je ideální, když se les o sebe dokáže sám postarat. Pokud to ale v kulturních lesích, které člověk na Šumavě vytvořil, v období kůrovcové nákazy nedokáže, musíme mu pomoct,“ dodal profesor El-Kassaby, který na světovém kongresu lesníků v Soulu v roce 2010 obdržel z rukou korejského prezidenta cenu za celoživotní vědecký přínos v lesnictví.

Setkání ministra Chalupy s profesorem El-Kassabym se zúčastnil také náměstek Správy Národního parku Jiří Mánek, který se genetice smrku věnoval dvanáct let. Za tu dobu v laboratoři analyzoval přes šest tisíc smrků ze sedmdesáti populací celé České republiky, ve kterých se smrk přirozeně vyskytuje.

„Díky množství genetických informací, které jsme nasbírali, se nám podařilo identifikovat původní šumavský smrk. Ten bohužel dnes díky kůrovci rychle mizí,“ popsal Jiří Mánek.

„Vedle jiných věcí nás zajímá i změna genetické struktury nově vznikajících populací lesů na Šumavě, které se vyvíjí na osluněných kalamitních plochách. Proto tyto otázky diskutujeme se specialisty z České republiky, ale i ze zahraničí,“ uvedl ředitel NP Šumava Jan Stráský.

Minulý týden mu předali svá doporučení pro práci s genofondem šumavského smrku vědci z katedry dendrologie a šlechtění lesních dřevin České zemědělské univerzity v Praze. „Doporučená opatření jsou pro nás cenným příspěvkem pro hledání optimálních zásahů do druhové i genové skladby lesních dřevin v NP Šumava. Jejich realizací se budeme neprodleně zabývat,“ uzavřel ředitel Stráský.

Související

Ilustrační fotografie.

Ministerstvo zemědělství rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem

Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo oblast lesů nejvíce zasažených kůrovcem. V takzvaných červených zónách nemusí lesníci dodržovat některá opatření. Prodlužuje se v nich například lhůta pro zalesnění ze dvou na pět let. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Uvedlo, že rozšiřování zón je potřeba, i když kůrovcová kalamita zpomaluje.

Více souvisejících

kůrovec

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

před 7 hodinami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 8 hodinami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Trump se dopustil zločinů, aby zvrátil volby v roce 2020, odhalilo vyšetřování

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se „dopustil zločinů“ s cílem zvrátit výsledek prezidentských voleb v roce 2020, uvedl speciální vyšetřovatel Jack Smith v soudním dokumentu. Podle Smithe by bývalý prezident neměl mít nárok na imunitu před trestním stíháním. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy