Superbouře Sandy decimuje USA! Vzala si už 51 životů, miliony lidí ve tmě!

New York - Východní pobřeží Spojených států se ve středu začíná pomalu vzpamatovávat z úderou superbouře Sandy, která tam podle agentury Reuters zabila nejméně 51 lidí a způsobila škody za nejméně 20 miliard dolarů. Sandy ale pokračuje v ničivé jízdě Amerikou.

Zpomalila sice svůj postup na rychlost kolem 13 kilometrů za hodinu, zasáhla však už pás území, který měl v nejširším místě 1600 kilometrů. Nyní se střed bouře nachází nad Pensylvánií, v příštích hodinách by měla postoupit nad západní část státu New York.

Do Ohia a části Západní Virginie přinesla Sandy blizard - napadlo tam přes metr sněhu. Podle agentury Reuters sněžilo v 30 okresech Západní Virginie a největší přívaly sněhu zasypaly Apalačské pohoří. Meteorologové očekávají, že koncem týdne přijde oteplení. Proto masy sněhu vyvolávají obavy z mohutných záplav. Zatím se ale v postižených oblastech záchranáři potýkají s velkým množstvím popadaných stromů a dopravních nehod na zasněžených silnicích. Statisíce lidí jsou bez elektřiny.

Do oblasti Velkých jezer přišel se Sandy vichr dosahující rychlosti kolem 96 kilometrů za hodinu, nyní však zpomalil na zhruba 65 kilometrů za hodinu. V Chicagu rychlost větru nepřesahuje 56 kilometrů za hodinu, v nárazech ale může být dvojnásobná.

Kolem Velkých jezer vyhlásily úřady stav pohotovosti. Podle předpovědí totiž vlny na jezeře Michigan v Chicagu mohou dosáhnout až sedmi metrů. V Clevelandu úřady kvůli obavám ze záplav způsobených rozbouřenými vodami jezera Orie evakuovaly všechny nízko položené oblasti.

Východní pobřeží Spojených států má podle televize CNN to nejhorší za sebou a začíná se vzpamatovávat z následků bouře. Návrat "k normálu" je ale velmi pomalý.

Metro v New Yorku nefunguje, autobusová doprava jen částečně, i když by v příštích dnech měla nahradit podzemní dopravu. Školy jsou zavřené a nejlidnatější město Spojených států je také odříznuté od železničního spojení. Provoz ale ve středu ráno místního času obnovilo podle CNN newyorské mezinárodní letiště J. F. Kennedyho, nicméně letiště La Guardia zůstane zavřené. Otevřít by měla také newyorská burza.

Značná část Manhattanu i další části New Yorku stále zůstávají bez elektřiny.V 17 amerických státech postižených superbouří je podle agentury Reuters bez dodávek energie kolem sedmi milionů lidí a před benzinkami se začaly tvořit dlouhé fronty.V místech zasažených přírodní pohromou je auto jediným dopravním prostředkem a naftový agregát jediným zdrojem elektřiny.

Mnozí Newyorčané také znovu objevili telefonní automaty, mobilní sítě totiž zatím fungují špatně a navíc si svůj přístroj mnozí nemají kde nabít.

Požáry způsobené zpřetrhanými elektrickými dráty zničily v newyorské čtvrti Breezy Point u Queensu 110 domů a dalších nejméně 20 poškodily.

"Připomíná to tu scény, které známe z obrázků pořízených na konci 2. světové války, to srovnání opravdu není neopodstatněné," prohlásil newyorský starosta Michael Bloomberg.

Boj o návrat k normálnímu životu svádí také lidé v New Jersey. Podle agentury Reuters by ve středu mělo být obnoveno železniční spojení z New Jersey dále na jih, vlaky se vrátí také na tratě mezi Bostonem a Portlandem. Letiště Newark, které je zatím zavřené, by mělo s určitými omezeními obnovit provoz během středečního dopoledne místního času.

Související

Více souvisejících

Superbouře Sandy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy