Vědci před záplavami opakovaně varovali. Nikdo je neposlouchal

New York - Vědci v uplynulých letech opakovaně varovali před záplavami v New Yorku způsobenými extrémním počasím. Nikdo jim ale příliš nenaslouchal. Postoj města a státu New York se začíná měnit až nyní, kdy bouře Sandy zatopila místní metro, odřízla statisíce lidí od elektřiny a způsobila ztráty na lidských životech a značné škody na majetku.

Například profesor Michael Oppenheimer z Princetonské univerzity před osmi měsíci podle agentury AP varoval, že New Yorku nyní záplavy, které by byly dříve považovány za stoleté, hrozí každé tři roky až každých 20 let. Za změnu podle něj může globální oteplování, jež zvedá mořskou hladinu a které má vliv i na jiné chování hurikánů. "New York je teď vysoce ohrožený záplavami způsobenými extrémními hurikány," napsal tehdy Oppenheimer.Podobná varování přitom z vědecké komunity během uplynulých více než deseti let nebyla výjimečná. Už v roce 2000 třeba zpráva federální vlády o globálním oteplování konkrétně zmiňovala riziko velkých bouří a záplav v New Yorku. Místní úřady tomu ale příliš nevěnovaly pozornost.Bývalý městský činitel, který si nepřál být jmenován, nyní v rozhovoru s deníkem The New York Times uznal, že se radnice na prevenci podobných potíží nezaměřovala tak, jak zřejmě měla. V roce 2010 přitom i zpráva pro tehdejšího guvernéra Davida Pattersona upozorňovala na potřebu stavby protipovodňových zábran. "Dokud se věci nestanou, lidé na to nechtějí dávat peníze," uvedl bývalý pracovník radnice.Nyní se ale situace pravděpodobně začne měnit. Současný guvernér státu Andrew Cuomo se již nechal slyšet, že by bylo záhodno vybudovat systém hrází anebo povodňových zábran. Stavitelé města, které je jen několik metrů na hladinou moře, podle něj s tak kritickými situacemi nepočítali. "Jakmile nyní voda překročí břehy Manhattanu, zaplaví celou infrastrukturu, která je pod městem - metro, základy budov," poznamenal.Starosta města Michael Bloomberg novinářům řekl, že nyní veškerou energii věnuje obnovení života ve městě a že je brzy na debatu o případné prevenci dalších záplav. Očekává se, že v dalších měsících se ve městě bude mluvit především o rozsahu ochranných opatření. Někteří odborníci totiž protipovodňové bariéry považují až za nejkrajnější řešení.Město by podle nich mělo spíše uskutečnit skromnější opatření, například umístit do tunelů metra protipovodňová vrata. Pokud by se město a stát New York nicméně rozhodly pro vybudování bariér, mohly by podle The New York Times sáhnout například po návrhu Univerzity ve Stony Brooku z roku 2004. Podle něj by v okolí města vznikly tři pohyblivé protipovodňové bariéry. Jedna by byla v úžině East River mezi Queensem a Brooklynem, druhá pod mostem ve Verrazanově úžině mezi Brooklynem a Staten Islandem a třetí v Arthurově průlivu mezi Staten Islandem a New Jersey.Ochrana před povodněmi by mohla stát až deset miliard dolarů. Vědci se ale obávají, že chuť města k jejich realizaci klesne, jakmile skončí úklid škod napáchaných bouří Sandy a lidé na ni postupně začnou zapomínat.

Související

Více souvisejících

Superbouře Sandy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy