New York - Vědci v uplynulých letech opakovaně varovali před záplavami v New Yorku způsobenými extrémním počasím. Nikdo jim ale příliš nenaslouchal. Postoj města a státu New York se začíná měnit až nyní, kdy bouře Sandy zatopila místní metro, odřízla statisíce lidí od elektřiny a způsobila ztráty na lidských životech a značné škody na majetku.
Například profesor Michael Oppenheimer z Princetonské univerzity před osmi měsíci podle agentury AP varoval, že New Yorku nyní záplavy, které by byly dříve považovány za stoleté, hrozí každé tři roky až každých 20 let. Za změnu podle něj může globální oteplování, jež zvedá mořskou hladinu a které má vliv i na jiné chování hurikánů. "New York je teď vysoce ohrožený záplavami způsobenými extrémními hurikány," napsal tehdy Oppenheimer.Podobná varování přitom z vědecké komunity během uplynulých více než deseti let nebyla výjimečná. Už v roce 2000 třeba zpráva federální vlády o globálním oteplování konkrétně zmiňovala riziko velkých bouří a záplav v New Yorku. Místní úřady tomu ale příliš nevěnovaly pozornost.Bývalý městský činitel, který si nepřál být jmenován, nyní v rozhovoru s deníkem The New York Times uznal, že se radnice na prevenci podobných potíží nezaměřovala tak, jak zřejmě měla. V roce 2010 přitom i zpráva pro tehdejšího guvernéra Davida Pattersona upozorňovala na potřebu stavby protipovodňových zábran. "Dokud se věci nestanou, lidé na to nechtějí dávat peníze," uvedl bývalý pracovník radnice.Nyní se ale situace pravděpodobně začne měnit. Současný guvernér státu Andrew Cuomo se již nechal slyšet, že by bylo záhodno vybudovat systém hrází anebo povodňových zábran. Stavitelé města, které je jen několik metrů na hladinou moře, podle něj s tak kritickými situacemi nepočítali. "Jakmile nyní voda překročí břehy Manhattanu, zaplaví celou infrastrukturu, která je pod městem - metro, základy budov," poznamenal.Starosta města Michael Bloomberg novinářům řekl, že nyní veškerou energii věnuje obnovení života ve městě a že je brzy na debatu o případné prevenci dalších záplav. Očekává se, že v dalších měsících se ve městě bude mluvit především o rozsahu ochranných opatření. Někteří odborníci totiž protipovodňové bariéry považují až za nejkrajnější řešení.Město by podle nich mělo spíše uskutečnit skromnější opatření, například umístit do tunelů metra protipovodňová vrata. Pokud by se město a stát New York nicméně rozhodly pro vybudování bariér, mohly by podle The New York Times sáhnout například po návrhu Univerzity ve Stony Brooku z roku 2004. Podle něj by v okolí města vznikly tři pohyblivé protipovodňové bariéry. Jedna by byla v úžině East River mezi Queensem a Brooklynem, druhá pod mostem ve Verrazanově úžině mezi Brooklynem a Staten Islandem a třetí v Arthurově průlivu mezi Staten Islandem a New Jersey.Ochrana před povodněmi by mohla stát až deset miliard dolarů. Vědci se ale obávají, že chuť města k jejich realizaci klesne, jakmile skončí úklid škod napáchaných bouří Sandy a lidé na ni postupně začnou zapomínat.
Související
OBRAZEM: Vizitka ničivé Sandy
Už jen sarančata a mor, zní z New Jersey. Po smrtícím hurikánu je zasypal sníh
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák