Washington - Republikánský kandidát na prezidenta USA uzavřel v úterý svou volební kampaň sepsáním vítězné řeči. Romney to řekl agentuře AP s tím, že si naopak nepřipravil žádný projev, ve kterém by uznával volební porážku. Naopak prezident Barack Obama, který usiluje o druhý mandát, podle televize Fox řekl, že má připravené řeči dvě.
"Vždy máte připraveny dvě řeči, protože nic nemůžete mít za dané," řekl Obama. "Doufám, že po čtyřech letech, kdy jsem každý den pracoval, jak nejlépe jsem mohl, ... lidé usoudí, že jsem někdo, kdo pro ně tvrdě pracuje a kdo se o ně stará a komu umožní dokončit práci."Romney ještě v den voleb uspořádal několik volebních mítinků, kterými se snažil na poslední chvíli získat na svou stranu nerozhodnuté voliče v Ohiu a v Pensylvánii. Také republikánský kandidát na viceprezidenta Paul Ryan se ještě v úterý snažil apelovat na voliče, uspořádal volební shromáždění ve Virginii a společně s Romneym vystoupil v Ohiu.Romney svou vítěznou řeč sepsal během letů mezi posledními zastávkami své kampaně. Připravený proslov má údajně 1118 slov. Republikánský politik prý žádnou řeč pro případ prohry připravenou nemá, byť je výsledek hlasování podle něj značně nejistý.Republikánský kandidát na prezidenta také uvedl, že po roce boje o Bílý dům nelituje ničeho, co se v uplynulých měsících stalo. "Myslím, že jsme nechali na hřišti všechno. Nic nezůstalo v šatnách. Bojovali jsme až do samého konce a to bude podle mě důvod, proč uspějeme," prohlásil.Romney si podle průzkumů stojí v celostátním srovnání vyrovnaně s úřadujícím prezidentem Barackem Obamou, který obhajuje svůj úřad. V desítce států, kde se budou volby rozhodovat, mimo jiné v Ohiu či Virginii, ale měl podle průzkumů Obama mírný náskok.
Související
Kdo po Trumpovi převezme Bílý dům? V USA se rozjíždí předvolební kampaň
Biden zvažuje změnu, která by se dotkla budoucích amerických prezidentů
Prezident USA , Mitt Romney , Barack Obama
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 29 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 57 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák