Za Clintonovy zdravotní problémy pravděpodobně může opotřebovaný bypass

Washington - Bolest na hrudi, kvůli které bývalý americký prezident Bill Clinton ve čtvrtek podstoupil operaci v newyorské nemocnici, byla pravděpodobně způsobena opotřebovaným transplantátem Clintonova čtyřnásobného bypassu. S odkazem na americké lékaře o tom v pátek informuje agentura Reuters.

"Bill Clinton před zhruba šesti lety podstoupil čtyřnásobnou operaci bypassu. Smyslem této operace je dodávat dodatečnou krev do srdce, když jsou původní srdeční tepny ucpané," řekl kardiolog Cam Patterson ze Severokarolínské univerzity.

Podle něj je průměrná životnost transplantátů kolem deseti let. U některých pacientů ale mohou vydržet 15 let, u jiných jen pět roků. Patterson se domnívá, že jeden z Clintonových transplantátů se patrně opotřeboval a začal selhávat.

"Pokud má čtyři transplantáty, pak není nijak překvapující, že jeden z nich mohl nyní začít selhávat," upřesnil doktor Patterson s tím, že pokud transplantát selže, srdce nedostává dost kyslíku. To se následně projevuje bolestí na hrudi a problémy s dýcháním.

Bill Clinton se během úřadování ve funkci prezident Spojených států potýkal se stresem a nadváhou. Jen velmi málo lékařů tak bylo překvapeno, když po osmi letech v Bílém domě potřeboval operaci srdce. Tu podstoupil v roce 2004 v Presbyteriánské nemocnici na newyorském Manhattanu.

Třiašedesátiletý Clinton byl do této nemocnice převezen i ve čtvrtek odpoledne a podstoupil tam operaci, při které mu lékaři do koronárních tepen implantovali dva stenty. Stent je ocelová síťovaná trubička sloužící k udržení průchodnosti tepen.

"Implantovat stenty je v dnešní době již docela jednoduché. Může se jimi zajistit průchodnost transplantátu bypassu, nebo se někdy mohou umístit do původní, zablokované tepny," dodal doktor Patterson.

Po operaci srdce Clinton výrazně změnil životní styl. "Hlídal si váhu a zlepšil své stravovací návyky. Někdy se ale takové věci stávají. Je důležité si uvědomit, že srdeční nemoci jsou nejčastější příčinou úmrtí v této zemi," dodal americký kardiolog.

U pacientů, kteří mají problémy se srdcem, je operace, jakou ve čtvrtek podstoupil Bill Clinton, poměrně běžná. Samotný zákrok je rychlý – trvá méně než hodinu.

Clintonův poradce Douglas Band ve čtvrtek uvedl, že pacient se již z operace zotavuje a je v pořádku. Clinton je také údajně připraven pokračovat dál ve svém úsilí pomoct zemětřesením zdevastované Haiti, kam v nedávné době jako zvláštní zmocněnec OSN dvakrát cestoval.

Související

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Kdo podpořil americké kandidáty na prezidenta?

Kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, už obdrželi podporu od mnoha osobností. Zatímco současné viceprezidentce ohlašují podporu hlavně politici, exprezidentovi slíbil velké finanční injekce miliardář Elon Musk. 

Více souvisejících

Bill Clinton

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Piráti ve vládě končí, říká Fiala. Bartošovo ministerstvo svěřil Jurečkovi

Piráti opustí vládu, řekl končící vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) na středečním jednání kabinetu premiérovi Petru Fialovi (ODS). Podle Fialy závisejí další kroky na tom, kdy nejmenší strana z vlády odejde. Sám už prezidentovi odeslal návrh na odvolání Bartoše. Řízením ministerstva pro místní rozvoj by měl být dočasně pověřen ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Gaze

Hizballáh v odvetě za útok pagery vypálil raketu na sídlo Mosadu

Libanonské proiránské hnutí Hizballáh se přihlásilo k odpovědnosti za středeční raketový útok na střední Izrael. Uvedlo, že balistickou raketou Kádir 1 mířilo na velitelství izraelské rozvědky Mosad nedaleko Tel Avivu. O útoku informoval zpravodajský web Times of Israel (TOI).

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Hamáček

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Prohra vládních stran ukazuje na jasný trend: Toto je poslední mandát Fialovy vlády

Zatímco hnutí ANO poměrně suverénně ovládlo krajské volby, vládní strany mají řadu podnětů k zamyšlení. Celonárodní vedení politiky se propsalo do krajů a rozhodlo o podobách zastupitelství. Kromě náročné politické situace za tím stojí i nezvládnutá komunikace vlády Petra Fialy – a tím pádem upadnutí v nemilost u velké části českého elektorátu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy