Canaveral (Florida) - 1. února 2003 ráno se spousty překvapených lidí nedočkaly přistání raketoplánu Columbia. Místo toho sledovaly děsivou scenérii jeho ohnivého rozpadu. NASA nyní přiznala, že se dopředu rozhodla kosmonautům neříct, že se možná nevrátí živí.
Raketoplán Columbia vzlétl ke své misi STS-107 z floridského kosmodromu 16. ledna 2003. Začala tím dvoutýdenní čistě vědecká mise sedmi astronautů. Posádku tvořili velitel Richard Husband, pilot William McCool a letoví specialisté David Brown, Kalpana Chawlaová, Michael Anderson, Laurel Clarková a Ilan Ramon. Ramon, s sebou vzal do vesmíru kresbu Země z povrchu Měsíce, jejímž autorem byl český chlapec Petr Ginz. Nakreslil ji roku 1942 v koncentračním táboře Terezín. Zahynul v Osvětimi roku.
Mise proběhla bez větších potíží a 1. února byl proveden brzdící zážeh, jenž navedl Columbii do zemské atmosféry. Sedmnáct minut před plánovaným přistáním se ale raketoplán rozpadl ve výšce asi 63 km při rychlosti 5,5 km/s. Jeho trosky částečně shořely a částečně zasypaly území Texasu. Nic netušící posádka neměla nejmenší šanci přežít.
Podle závěrečné zprávy vyšetřovací komise za tragédii mohl fragment velikosti diplomatického kufříku, který během startu odpadl od vnější palivové nádrže a poškodil tepelný štít na levém křídle, následkem čehož raketoplán nevydržel extrémně vysoké teploty vstupu do atmosféry.
Před deseti lety stáli experti z NASA před strašným rozhodnutím, jestli kosmonautům říct nebo neříct, že při návratu do atmosféry mohou zemřít. Nakonec se rozhodli pro druhou variantu.
Wayne Hale, vedoucí vesmírného programu, napsal podle listu Daily Mail na svůj blog: Když jsme diskutovali o možnosti poškození tepelného štítu, ředitel letu Jon Harpold řekl: "Myslím, že by o něm posádka raději nevěděla. Nemůžeme s ním vůbec nic dělat. Nemyslíš, že je pro ně lepší prožít úspěšný a ničím nerušený let a zemřít nečekaně při přistávání, než zůstat na orbitě dokud nedojde kyslík a vědět, že se nedá vůbec nic dělat ?"
Po kosmonautech zbylo dvanáct dětí, ty si dnes spolu s dalšími připomenou 10. výročí tragédie na Floridě v Kennedyho vesmírném centru.
Poškození tepelné ochrany nebylo během mise potvrzeno. I kdyby ale bylo, záchrana posádky by byla prakticky nemožná. Kvůli rozdílným parametrům dráhy kolem Země například Columbia nemohla přiletět ke stanici ISS či stanice k ní, příprava záchranné výpravy by si zřejmě vyžádala příliš mnoho času, neslučitelného s množstvím zásob na palubě raketoplánu.
Odborníci se shodují na tom, že jedinou šancí Columbie by byl vstup do atmosféry pod trochu jiným úhlem, aby posádka docílila menšího namáhání poškozené oblasti.
Havárie Columbie přišla přitom jen pár dní po 36. výročí tragédie, při které 27. ledna 1967 uhořeli tři astronauti v kabině Apollo 1 a po 17. výročí exploze raketoplánu Challenger, k níž došlo 28. ledna 1986 a vyžádala si životy rovněž sedmi astronautů.
Související
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
USA (Spojené státy americké) , raketoplán , havárie
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 3 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě