Boston - Pumový útok na bostonský maraton byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku. Podle amerického vládního zdroje citovaného televizní stanicí CNN to řekl jeden ze dvou bratrů-útočníků Džochar Carnajev.
Vyšetřovatelé zkoumají, zda pachatelé informace například o tom, jak sestrojit podomácku bombu, nezískali v internetovém magazínu teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově s názvem Inspire. Podle jiných zdrojů ale mohli bratři najít návody i na jiných místech v internetu.
Zkoumání stop atentátníků z Bostonu na internetových sociálních serverech už ukázaly, že Tamerlan rád odkazoval například na videa z výcviku nebo činnosti islamistických bojovníků. Tamerlan také podle svědectví svých blízkých v posledních letech horlivě studoval korán, přestal konzumovat alkohol a snažil se chovat jako pravověrný muslim.
Jeho bratr Džochar byl v tomto ohledu o poznání vlažnější a rád si užíval večírků a marihuany mezi svými vrstevníky.
Bílý dům vnesl jasno do sporů o podobě soudu s mužem, který podle FBI dvěma explozemi v cílové rovince bostonského maratonu zabil tři lidi a téměř 140 dalších zranil. Právníci se přeli, zda je možné soudit Carnajeva jako "nepřátelského bojovníka" před vojenským tribunálem, což by výrazně rozšířilo pravomoci vyšetřovatelů i soudu.
Mluvčí Bílého domu Jay Carney novináře seznámil s právním stanoviskem úřadu prezidenta, podle něhož takový postup není možný. Carnajev, na rozdíl od svého mrtvého bratra Tamerlana, měl totiž americké občanství.
Obžalobu podle dřívějších zpráv amerických médií povede Carmen Ortizová, státní zástupkyně USA pro stát Massachusetts. O případ se podle amerických vládních zdrojů zajímá ministr spravedlnosti Eric Holder. První stání v Carnajevově případu by se mělo konat 30. května, píše ihned.cz.
Související
Vláda USA usiluje o obnovení trestu smrti pro Carnajeva, rodiče jedné z obětí jsou proti
Carnajev by měl znovu dostat trest smrti, požaduje Trump
teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013)
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
před 1 hodinou
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
před 2 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
před 4 hodinami
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
před 5 hodinami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 6 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 6 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 7 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 8 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 8 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 9 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 9 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 10 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 11 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 12 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 13 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 14 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
Vláda podpořila návrh ministerstva dopravy na novelu zákona o pozemních komunikacích, který počítá se zrušením automatické valorizace cen dálničních známek. Návrh nyní poputuje k projednání v Poslanecké sněmovně. Účinnost novely se předpokládá od 1. ledna 2027.
Zdroj: Jan Hrabě