Vláda USA usiluje o obnovení trestu smrti pro Carnajeva, rodiče jedné z obětí jsou proti

Americké ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek oznámilo, že se obrátí na Nejvyšší soud Spojených států ve snaze obnovit trest smrti pro jednoho z pachatelů bombového útoku při bostonském maratonu roku 2013.

Džochar Carnajev společně se svým bratrem Tamerlanem dvěma bombami zabili tři lidi a dalších více než 260 zranili. Staršího Tamerlana následně zabila policie, původní trest pro Džochara nedávno zrušil odvolací soud.

Mladšího ze sourozenců čečenského původu v roce 2015 federální porota uznala vinným ve všech 30 bodech obžaloby. Rozhodla, že za nastražení bomby, která zabila osmiletého chlapce a 23letou čínskou studentku mu přísluší trest smrti. Odvolací soud rozsudek o vině potvrdil, na konci července ale nařídil konání nového procesu čistě kvůli stanovení výše trestu. Argumentoval při tom nedostatečně pečlivým výběrem porotců.

Bostonská prokuratura plánuje toto rozhodnutí zvrátit u Nejvyššího soudu. Rozhodla se na něj obrátit poté, co zvážila názory obětí atentátu, řekl podle agentury Reuters státní zástupce Andrew Lelling.

"Doufáme v to, že výsledkem bude obnovení původního trestu a že nedojde na nové projednávání trestu smrti," sdělil médiím. Americký ministr spravedlnosti William Barr už předtím avizoval, že jeho rezort se nespokojí s jiným než nejvyšším trestem. Tento postup na začátku srpna podpořil i americký prezident Donald Trump.

Všechny oběti útoku v cílovém prostoru bostonského maratonu ale věc nevidí stejně, píše Reuters. Rodiče zabitého osmiletého chlapce ministerstvo spravedlnosti vyzvali, aby o trest smrti pro Carnajeva neusilovalo. Jeho právník David Patton zase vyzýval prokurátory, aby se v zájmu uzavření tragické kapitoly přiklonili k doživotnímu odnětí svobody.

Bratři Carnajevovi v dubnu 2013 rozpoutali v Bostonu několikadenní drama, když odpálili dvě podomácku vyrobené bomby a následně se pokusili z města uprchnout. Ve dnech po atentátu zabili jednoho policistu, Tamerlan pak zemřel při přestřelce se strážci zákona. Jeho mladší bratr po zatčení prohlásil, že útok byl pomstou za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku.

Související

Více souvisejících

Džochar Carnajev Trest smrti teroristický útok v Bostonu (USA 15.4.2013) vláda USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Aktualizováno včera

Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

včera

Záporožská jaderná elektrárna

Boje u Záporožské JE zesílily. Podle MAAE se rýsuje dohoda

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

USA chtějí zvláštní tribunál, který který by soudil Rusko za agresi proti Ukrajině

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington tak podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

V Británii se mají v příštích měsících vystěhovat tisícovky afghánských uprchlíků z hotelů, které jim Londýn na státní útraty nabídl jako dočasné útočiště. Konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka dnes podle deníku The Times oznámila, že dotyční obdrží na konci dubna dopis s příslušnou výzvou.

včera

Zvažte očkování proti covidu u dětí, vyzvala státy WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie covidu-19 upravila svá doporučení k očkování proti této nemoci a například doporučuje zemím, aby zvážily, zda je potřebná imunizace zdravých dětí a dospívajících. Lidé z vysoce rizikových skupin by si podle WHO měli pro posilující dávku dojít po šesti až 12 měsících od poslední injekce.

Zdroj: ČTK

Další zprávy