SMLOUVA START: Rusové podepíšou a hned budou mít výhrady

Washington - Rusko po podpisu smlouvy o jaderném odzbrojení ve čtvrtek v Praze vydá prohlášení k protiraketové obraně. Také Američané zveřejní svůj "dodatek" – ten se však protiraketové obraně nebude věnovat, píše ve středu deník Washington Post.

Rusové ve svém prohlášení budou varovat, že od smlouvy odstoupí, pokud by americký protiraketový štít v Evropě "ohrozil strategickou rovnováhu".

Jednostranné prohlášení ke smlouvě oznámil v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Prohlášení ke smlouvě vydají také Američané. Americká diplomacie však naznačila, že jejich dokument nebude obsahovat žádné podmínky nebo výhrady.

Protiraketová obrana komplikovala jednání o nové smlouvě snižující jaderné arzenály velmocí. Rusové nejprve vehementně protestovali proti plánu vlády prezidenta George Bushe umístit evropskou výspu amerického protiraketového štítu v Polsku a v Česku. Rusům vadilo především to, že americký radar by z Brd "dohlédl" na celé západní Rusko.

Prezident Barack Obama loni v září tento plán zrušil. Američané namísto něj chtějí v Evropě rozmístit protiraketový systém na lodích, které budou plout ve Středomoří. Po roce 2015 by tento systém měly doplnit protirakety odpalované ze země.

Ruské vedení změnu přivítalo. Poté však spustilo povyk - protestovalo proti jednání Američanů s Rumuny a Bulhary o jejich zapojení do nového projektu protiraketové obrany.

"Budeme pracovat s Rusy na tom, abychom nalezli společnou řeč," prohlásila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Clintonová i Lavrov budou v Praze doprovázet prezidenty.

Smlouva, kterou ve čtvrtek Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepíšou ve Španělském sále Pražského hradu, omezuje počet jaderných hlavic na 1550 na každé straně. Každé zemi omezuje na 800 celkový počet nosičů jaderných zbraní - mezikontinentálních balistických raket, balistických střel vypouštěných z ponorek a těžkých bombardérů určených pro jadernou výzbroj.

Související

Donald Trump

PŘEHLEDNĚ: Kdo podpořil americké kandidáty na prezidenta?

Kandidáti na prezidenta Spojených států, demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump, už obdrželi podporu od mnoha osobností. Zatímco současné viceprezidentce ohlašují podporu hlavně politici, exprezidentovi slíbil velké finanční injekce miliardář Elon Musk. 

Více souvisejících

Barack Obama Dmitrij Medveděv Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

včera

včera

Maďarsko by se nezachovalo jako Ukrajina, prohlásil Orbánův muž. Opozice je na nohou

Maďarští opoziční politici ostře kritizovali výroky Balázse Orbána, politického ředitele úřadu předsedy vlády, který v rozhovoru pro server mandiner.hu prohlásil, že Maďarsko by se v případě ruské vojenské agrese nezachovalo jako Ukrajina. Uvedl to server telex.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy