Plány na ochranu Amazonie padly. V pralesích se bude těžit ropa

Quito - Ekvádor upouští od plánu, který měl zabránit těžbě ropy v doposud chráněných částech amazonského deštného pralesa v národním parku Yasuni. Jde přitom oblast s jednou z největších biodiverzit na světě. Informuje server BBC.

Ekvádorský prezident Rafael Correa z krachu ochranářských záměrů obvinil bohaté státy světa. Prý se nechtěly k navrhované dohodě připojit a nedaly tak jeho zemi na výběr. Proti rozhodnutí protestovaly v metropoli Quito stovky lidí.

Těžba ropy v částech parku Yasuni probíhá od 70. let minulého století. Prezident Correa před třemi lety navrhl její zastavení výměnou za mezinárodní dotace. Tuto iniciativu podpořila i OSN. Projekt si však podporu dalších států nezískal. Ekvádor je přitom na těžbě ropy závislý.

Correa tvrdí, že povolení další těžby v přírodní rezervaci je nejtěžším rozhodnutím, které v úřadu učinil. Očekává se, že průzkum nových nalezišť začne v nejbližších týdnech.

Související

Více souvisejících

ekvádor Amazonka ropa

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy