Berkeley - Zapomeňte, že je naše planeta ojedinělá. Jen v naší galaxii, Mléčné dráze, se nachází až 40 miliard vesmírných těles, které jsou Zemi velmi podobné. Pro mnohé šokující zprávu včera oznámili vědci z amerických univerzit Hawai a Berkeley. Informuje server USA Today.
"Planety jako Země se v Mléčné dráze vyskytují relativně běžně," tvrdí astronom Andrew Howard. Jejich počet odhaduje na úctyhodných 40 miliard. Nejbližší z nich se nachází 12 světelných let od naší planety.
Podle poslední domněnky vědců obíhá planeta pozemského typu až 8,8 miliard hvězd v naší galaxii. Tato tělesa jsou přibližně stejně veliká jako Země a panují na nich teplotní podmínky příhodné k existenci života. Nacházejí se tedy v tzv. obyvatelné zóně, kde se může voda vyskytovat ve formě kapaliny.
Možnost, že život existuje pouze na Zemi, je tedy velmi mizivá. Stávající data jsou přitom založeny na analýze snímků z vesmírného teleskopu Kepler, který po planetách mimo sluneční soustavu pátrá od roku 2009.
Související
Na oběžnou dráhu Země o víkendu poletí detektor záblesků gama záření
ESA podepsala kontrakt na úklid smetí z orbity, mise se účastní i Česko
vesmír, Země , mimozemšťané / ufo , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
včera
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
14. srpna 2026 22:01
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
14. srpna 2026 21:06
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
14. srpna 2026 20:25
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
14. srpna 2026 19:47
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
14. srpna 2026 19:02
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
14. srpna 2026 18:13
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
Letiště Praha dokončilo druhou závěrečnou etapu modernizace okolí hlavní vzletové a přistávací dráhy 06/24, na kterou bude dnes během odpoledne opět převeden veškerý letecký provoz. Během čtyř a půl měsíce se podařilo realizovat 14 stavebních a technologických projektů Letiště Praha společně se 3 významnými investičními akcemi externích partnerů, informovala společnost v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě