
Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala se švýcarskou společností ClearSpace kontrakt v hodnotě 86 milionů eur (2,2 miliardy korun) na úklid vesmírného smetí. Dnes to ESA oznámila na tiskové konferenci. Dodala, že mise, která je první svého druhu na světě a na které se jako jedna z osmi zemí podílí i Česká republika, je plánována na rok 2025.
V rámci mise ClearSpace-1 se na oběžné dráze kolem Země setká úklidový satelit s adaptérem VESPA, který na orbitě ve výšce zhruba 801 až 664 kilometrů zůstal v roce 2013 po letu raketového nosiče Vega. Úklidový satelit bude vypuštěn na nízké oběžné dráze ve výšce 500 kilometrů nad povrchem, kde provede zkoušku funkčnosti klíčových systémů. Následně vystoupá na setkání s adaptérem, který zachytí pomocí svých čtyř robotických paží. Až se tak stane, řízeně s adaptérem vstoupí do atmosféry, kde obě zařízení zaniknou.
"Odstraňování kosmického smetí bude v budoucnu žádané odvětví," řekl na dnešní tiskové konferenci šéf ESA Jan Wörner s tím, že evropská agentura chce být připravená.
ESA has signed an €86 million contract with an industrial team led by Swiss startup @ClearspaceToday to purchase a unique service: the first removal of an item of space debris from orbit ? https://t.co/DyOlcmpzgn #SpaceDebris #SpaceCare pic.twitter.com/F0q46Vy6hM
— ESA (@esa) December 1, 2020
"Smetí známe už od dob Sputniku," řekl Wörner s odkazem na sovětské vypuštění první družice na oběžnou dráhu Země v roce 1957. "Řada lidí si tehdy myslela, že Sputnik na obloze viděla. Ve skutečnosti to ale Sputnik nebyl, byly to vrchní stupně nosiče," uvedl.
Nebezpečí podle Wörnera nepředstavují jen malé úlomky a drobné trosky, ale také staré a nefunkční satelity, adaptéry používané k vynášení a vypouštění nákladu či vrchní stupně raketových nosičů. Z tohoto důvodu se také ESA rozhodla, že odstranění kosmického smetí vyzkouší.
Do projektu se vedle Švýcarska zapojilo sedm dalších zemí, a to Česko, Británie, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko a Švédsko. Zapojení soukromých subjektů do úklidové mise místo zorganizování vlastního programu považuje ESA za novou cestu, jak do kosmických projektů zapojit soukromé společnosti.
ESA si pro zkušební likvidaci kosmického smetí vybrala zhruba stokilogramový adaptér VESPA, protože má robustní konstrukci. V budoucnu by ale chtěla podniknout mise, kdy úklidový satelit zachytí složitější objekt, případně několik nefunkčních zařízení zároveň. Na dotaz, kdy by se tak mohlo stát, odpověděl Wörner, že cílem je podniknout takovou misi co nejdříve.
Podle Wörnera bude nadcházející mise jedinečná také v tom, že úklidový satelit zachytí zcela nereagující zařízení. "Všechny doposud uskutečněné záchyty na oběžné dráze byly se spolupracujícími a plně kontrolovanými objekty," řekl.
Smetí, které se na oběžné dráze pohybuje bez jakékoli kontroly, znamená pro vesmírný provoz a jeho bezpečnost stále vážnější problémy. Někteří odborníci varují, že zahlcení orbity nefunkčními zařízeními může v budoucnu kosmické lety nejen zkomplikovat, ale dokonce je zcela znemožnit.
Americká sledovací síť Space Surveillance Network má ve svém katalogu přes 28.000 trosek, které na orbitě sleduje, ve skutečnosti je ale smetí na oběžné dráze více. Statistické modely podle ESA ukazují, že objektů větších než deset centimetrů tam je na 34.000, dalších 900.000 objektů má velikost mezi deseti centimetry až jedním centimetrem a 128 milionů částí je pod jeden centimetr. Hmotnost všech vesmírných objektů na oběžné dráze kolem Země je udávána na více než 9100 tun.
Související

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

ESA se pokusí o manévr, kterým při návratu na Zemi nasměruje družici Aeolus k zániku
ESA (European Space Agency) , vesmír, Země , vesmir , ClearSpace
Aktuálně se děje
před 54 minutami

Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
před 1 hodinou

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
před 1 hodinou

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
před 2 hodinami

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
před 2 hodinami

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
před 3 hodinami

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 4 hodinami

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 5 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 5 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 5 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 6 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 7 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 8 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 8 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 12 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 12 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 14 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 15 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera
Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
Miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku zůstaly v pondělí bez elektřiny, když rozsáhlý blackout ochromil obě země. Odborníci nyní horečně pátrají po příčinách výpadku, jehož důsledky mohou ovlivnit nejen Pyrenejský poloostrov, ale i celou Evropu.
Zdroj: Libor Novák