Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se už nemusí obávat o důvěrnost telefonátů svých krajanů. Oznámil to americký prezident Barack Obama, alespoň dokud on sám bude v Bílém domě. Obě země podle Obamy pojí spojenectví a přátelství, které nechce ničit.
"Dokud jsem prezidentem Spojených států, nemusí se německá kancléřka znepokojovat," řekl Obama podle agentury AFP v rozhovoru pro německou televizi ZDF. Ta má celé interview odvysílat po 22:45 SEČ, výňatky ale zveřejnila v předstihu.Interview navazuje na páteční projev ve Washingtonu, ve kterém Obama oznámil, že americké tajné služby nebudou monitorovat komunikace hlav států a vlád blízkých spojenců. Ohlásil také omezení programu plošného získávání dat o telefonátech Američanů.Změny vyvolala odhalení bývalého spolupracovníka Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena o rozsahu špionážních programů, která vyvolala pobouření v USA i v zahraničí. Američané nesledovali jen telefonickou komunikaci svých občanů, ale i řady zahraničních politiků, včetně německé kancléřky Merkelové.Britský list The Guardian ve čtvrtek napsal, že NSA denně sbírá po celém světě a uchovává na 200 milionů SMS zpráv. Obamova reforma má uklidnit veřejné mínění a obnovit důvěru Američanů v to, že tajné služby nezneužívají své pravomoci."Dal jsem zpravodajským službám najevo, že - nebude-li k tomu naléhavý národně bezpečnostní důvod - nebudeme sledovat komunikaci hlav států a vlád blízkých přátel a spojenců," prohlásil Obama. "Lidé po celém světě by měli vědět, že USA nešpehují obyčejné lidi, kteří neohrožují naši národní bezpečnost, a že bereme v úvahy jejich obavy o soukromí," dodal.Obamova slova vyvolala v Německu smíšené reakce. Kancléřčin mluvčí v pátek přivítal "skutečnost, že ochrana údajů a práva osob budou více respektována". Ale dnešní reakce byly podle AFP kritičtější. Například šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen (CDU) odhadl, že Obamou ohlášené změny jsou jen "technické" a "bohužel" neřeší skutečný problém, spočívající v rozdílném pohledu na závažnost otázek bezpečnosti a svobod. Ministr spravedlnosti, sociální demokrat Heiko Maas v Obamově příslibu uviděl jen "první krok", důvěru však nebude možno obnovit bez uzavření dohody, která by "právně závazným způsobem chránila údaje o všech občanech".
Související
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
Aktuálně se děje
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
23. srpna 2026 16:35
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
23. srpna 2026 15:44
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková