USA našly páku na Putina? Mluví se o Česku a Polsku

Kyjev/Moskva/Washington - Spojené státy by obnovením jednání o systému americké protiraketové obrany pro východní Evropu mohly vyvíjet tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se stáhl z Krymu. Naznačil to podle agentury Reuters republikánský kongresman Tom Cole.

"(Pokud) skutečně chcete získat jejich pozornost...obnovíte jednání s Poláky a Čechy o protiraketové obraně. Myslím si, že toto je jedna karta, na kterou musíme hrát, která je v Moskvě doopravdy probudí," uvedl dlouholetý člen americké Sněmovny reprezentantů v diskuzním pořadu 'This Week' americké televizní stanice ABC.

Myšlenku již na začátku minulého týdne oživil vlivný republikánský senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta John McCain, podle kterého by USA měly na ruskou invazi na ukrajinský Krym odpovědět realizací obranného raketového systému v Česku a v Polsku.

V USA se zatím dál ozývá kritika na účet šéfa Bílého domu a jeho postup v krymské krizi. Protivník Baracka Obamy v prezidentských volbách v roce 2012, tehdejší republikánský kandidát Mitt Romney dnes prohlásil, že současný šéf Bílého domu je naivní, pokud jde o Rusko, vytvořil si ohledně záměrů Ruska "mylný úsudek" a se spojenci měl dřív pracovat na tom, aby si vyjasnili, jaký trest by Rusku v případě vpádu na Ukrajinu hrozil.

Krize na východ od našich hranic vede k zajímavému fenoménu. Řada českých a středoevropských komentátorů píše daleko přesnější a zasvěcenější texty o ukrajinské krizi než v USA či Británii. Asi to nepřekvapí, pořád máme zkušenost ruské mentality z první ruky, umíme jazyk apod.

V této souvislosti je zajímavý jeden článek z The New York Times, který dokládá, že „sovětská a ruská studia", za studené války výkladní skříň amerických univerzit, nyní skomírají na úbytě, s čímž úzce souvisí i kvalita a profesionalita americké odpovědi na ruskou agresi.

Specialisté na Rusko jsou v americké akademické obci pomalu na vymření - a těch pár, co jich zbylo, odpovídá dnes na dotazy a telefonáty médií od rána do večera. Nyní lze snad čekat jistý revival zájmu, píše Respekt.ihned.cz.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ukrajinská krize Radar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy