Skandální: Americká NSA prý sledovala 122 hlav států a vlád

Berlín - Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) v minulosti sledovala 122 hlav států, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou. Vyplývá to z dokumentů bývalého analytika této tajné služby Edward Snowden, uvedl dnes server Spiegel Online. Rozvědka si podle serveru vedla detailní databázi o sledovaných politicích se stovkami záznamů.

Na seznamu jsou jména politiků, které NSA sledovala v květnu 2009. Spiegel Online zatím zveřejnil jen část seznamu, mezi oznámenými jmény jsou kromě Merkelové například běloruský prezident Alexandr Lukašenko, bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, syrský prezident Bašár Asad či několik tehdejších jihoamerických prezidentů. Žádný český ani slovenský politik mezi zatím zveřejněnými jmény není.Databanka podle serveru sloužila k tomu, aby bylo možné "najít o cílových osobách informace, které je jinak obtížné dohledat". Například o Merkelové prý bylo v databance přes 300 zpráv, o Asadovi více než 800.Informace, že NSA roky odposlouchávala mobilní telefon Merkelové a přestala s tím až loni v létě, unikla na veřejnost loni na podzim. Spojené státy následně oznámily, že Merkelovou v budoucnu nikdo sledovat nebude, k jejímu odposlouchávání v minulosti se ale nevyjádřily.NSA údajně také v minulosti monitorovala elektronickou komunikaci tisíců Němců, ale i obyvatel dalších států. Rozvědka údajně nesledovala obsah sdělení, ale takzvaná metadata, tedy kdo se s kým spojil, kdy to udělal a z jakého místa.Informace o činnosti NSA se dostaly na veřejnost, když je médiím předal bývalý pracovník rozvědky Snowden. V současnosti se skrývá v Rusku, kde dostal jednoletý azyl, který vyprší v srpnu. V USA je Snowden obviněn ze špionáže a krádeže dokumentů, za což mu hrozí 25 až 30 let vězení, případně doživotí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) NSA (The National Security Agency) špehování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy