Svoboda tisku dostává na frak, kritika se valí i na USA. Jak si vede Česko?

New York - Svoboda tisku ve světě se loni ocitla na nejhorší úrovni za poslední desetiletí. V dnes zveřejněné zprávě o stavu médií to uvedla americká nevládní organizace Freedom House (FH). Česká republika je v kategorii svobodných zemí na 27 místě, předběhlo ji deset států. Žebříčku tradičně vévodí skandinávské státy a Nizozemsko s Belgií, nejhůře je na tom Severní Korea, Uzbekistán či Turkmenistán.

Největší míru svobody si média užívají v Nizozemsku, Norsku a Švédsku, které na žebříčku FH zaujaly první pozici. Mezi premianty patří i Belgie s Finskem na čtvrté příčce a Dánsko, Island, Lucembursko se Švýcarskem, kterým připadlo šesté místo. Před sedmadvacátým Českem skončily z unijních států ještě Estonsko s Irskem (15. místo), Německo (18. místo) a Portugalsko (22. místo).

Česká republika, která se o 27. post dělí s Bahamami a karibským ostrovním státem Svatý Kryštof a Nevis, předčila mimo jiné Rakousko s USA (30. místo), Francii (33. místo) či Slovensko s Británií (36. místo). V rámci evropského hodnocení zaujalo Česko 18. příčku.

Ve srovnání s loňskou zprávou za rok 2012 se pozice Česka nezměnila, nyní však Praha získala o jeden klasifikační bod více, nově jich má 20. Pro srovnání, první trojice mediálně nejsvobodnějších zemí má bodů o polovinu méně, nejhorší KLDR naopak 97. 

Z unijních zemí dopadly nejhůře Itálie (64. místo), Maďarsko (71. místo), Bulharsko (78. místo), Chorvatsko (83. místo), Rumunsko (84. místo) a Řecko (92. místo). 

Podle institutu Freedom House žije v zemích, kde smějí média svobodně pracovat, jen každý šestý obyvatel světa. Naopak takřka polovina světové populace obývá "nesvobodné" regiony. Situace se zhoršuje například v Rusku, Číně a Egyptě. Výtku si vysloužily i Ukrajina, Turecko či východní Afrika nebo USA. Ve Spojených státech se podle FH novináři potýkají zejména s tím, že jim vláda brání v přístupu k informacím s odkazem na bezpečnost státu.

Už v říjnu 2013 jedna z čelních amerických lidsko-právních organizací – Výbor na ochranu novinářů – zveřejnila zprávu specificky zaměřenou na vztahy mezi administrativou Baracka Obamy a americkými sdělovacími prostředky, informuje Rozhlas.cz.

Zpráva tvrdí, že vláda Baracka Obamy pod rouškou ochrany citlivých údajů, jež jsou předmětem státního tajemství, vytvořila atmosféru, v níž se úředníci bojí jakýchkoli kontaktů s novináři a profesionální sběr důležitých informací je orgány činnými v trestním řízení vnímán jako napomáhání zločinu. Přitom oficiální zástupci Bílého domu místo normální komunikace s médii pro informování veřejnosti raději používají sociální sítě a internet.

Již v prvním odstavci nabízí Výbor na ochranu novinářů docela tristní obraz současných poměrů: „Každý, kdo upadl v podezření, že probíral s reportéry jakoukoli utajenou informaci, se stává objektem zevrubného vyšetřování. Jsou nuceni podstoupit zkoušku na detektoru lži, kontrolují se jejich telefonní hovory a elektronická korespondence. Na všech státních úřadech je zaveden tzv. program Vnitřní hrozba, v jehož rámci je každý zaměstnanec povinen sledovat chování svých kolegů a donašečstvím bránit jakýmkoli únikům informací."

Autoři zprávy ovšem mají za to, že protiteroristický boj je spíše zástěrkou, za níž se skrývá snaha Obamovy vlády omezit přístup sdělovacích prostředků k jakékoli informaci o činnosti vlády – a to už je pokus podvázat tradiční společenskou roli tisku coby kritika moci.

Oficiální Bílý dům připomíná, že si média stěžovala na nedostatek vstřícnosti úřadů také v dobách vládnutí George Bushe Jr. a že nikdo z předchůdců neposkytoval tolik rozhovorů jako právě prezident Obama. Viceprezident lidsko-právní organizace Freedom House Arch Paddington má za to, že se Obamova vláda liší od všech předchozích administrativ přímým a nepřímým tlakem, který vyvíjí na úředníky. Chce dosáhnout stavu, kdy veškerá vládní činnost bude komentována jen oficiálními tiskovými tajemníky, jejichž úkol začasté je spíš zamlčet, než povědět.

Související

Více souvisejících

Svoboda médií průzkumy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy