Válka proti terorismu, nebo... Na agenty USA toho praskne víc, tvrdí bývalá špiónka

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) na jednu stranu chce, aby s ní spojenci USA spolupracovali v globální válce proti terorismu. Zároveň stále nehodlá opustit starou praxi, kdy beztrestně špehovala ostatní země, tvrdí bývalá agentka britské tajné služby MI5 Annie Machonová v rozhovoru pro server rt.com. Uvedené přístupy nejsou dle jejího názoru slučitelné a NSA si bude muset jednoznačně vybrat.

"Ztratit jednoho tajného špióna za týden je neštěstí, ztratit dva je bezohlednost," parafrázuje Mochonová citát slavného dramatika Oscara Wildea v souvislosti s nedávným odhalením dvou vysoce postavených německých bezpečnostních činitelů, kteří prováděli špionáž ve prospěch USA.

Německo přechází do protiútoku

Podle bývalé agenty jsme svědky zajímavé reakce německého státu na nedávné skandály Spolkové zpravodajské služby, kdy americká CIA za pomoci programu XKeyscore doslova vysávala její data, a pochopitelně po obří aféře ohledně odposlechů soukromého telefonu kancléřky Angely Merkelové ze strany NSA.

"Domnívám se, že sledujeme odvetu německých špiónů. Nepochybně se snaží zjistit, co NSA, Američané, dělají v jejich zemi. A myslím, že zřejmě odhalí víc. Toto je jen začátek toho, co NSA prováděla nikoliv jednomu ze svých klíčových evropských partnerů, ale zřejmě všem zemím napříč Evropou," uvádí Machonová.

Podle bývalé agenty existuje mezi spojeneckými tajnými službami množství protokolů, které zakazují například podvracení činnosti partnerů, pokusy verbovat jejich agenty či špehování jejich aktivit. "Ve skutečnosti ale NSA stále chce, aby s ní všichni spojenci spolupracovali v globální válce proti terorismu, na druhou stranu se stále drží "starých časů", kdy jste mohli beztrestně sledovat aktivity jiných suverénních států. Obojí však mít nemohou," uvedla v rozhovoru.

Německá vláda si kvůli nedávným odhalením předvolala amerického velvyslance. Machonová očekává, že jsme se dostali do bodu, kdy se Berlín rozhodl americkou činnost nadále mlčky nepřecházet. Pokud zveřejnění programu XKeyscore a odposlechů Merkelové nebylo dostatečným ponížením Německa, aktuální odhalení ukazují, že Němci se rozhodli k protiakcím. Za účelem zajištění své národní suverenity začnou špehovat americké aktivity, očekává bývalá agentka MI5.

Rozhovor v originále si můžete přečíst zde.

Klíčem k omezení špehování je software

"Bylo by milé vidět je zavádět zákony a využít svůj vliv v Evropě k ochraně soukromí všech evropských občanů na internetu a při elektronické komunikaci, jelikož od Edwarda Snowdena máme dostatek důkazů, že USA si dělají co chtějí, že NSA jedná v amoku a bude i nadále narušovat soukromí nás všech v Evropě. Potřebujeme se ujisti, že budou přijaty příslušné zákony, které toto zastaví. Doufám, že Evropský parlament na základě všech důkazů, které minulý rok obdržel, znovu obnoví doporučení, které zavedl v roce 2001 po skandálu ECHELON, že vybuduje v Evropě vlastní infrastrukturu, že zajistí, abychom mohli používat software s otevřeným zdrojovým kódem a osvobodí nás ze závislosti na softwaru amerických společností. Myslím, že jde o velkou příležitost a doufám, že se ji Německo chopí," uvádí Machonová.

Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že polovina Němců požaduje menší závislost na USA. Machonová se domnívá, že k tomu nepochybně přispěly právě špionážní skandály. Přitom na uvedenou praxi desetiletí upozorňovalo mnoho lidí z evropské technické komunity.

"Free Software Foundation prosazovala, abych se zbavili závislosti na americkém uzavřeném softwaru. Můžeme požádat země, aby používali programy s otevřeným kódem, takže uvidíme, co se v nich na pozadí děje a můžeme tak chránit naše soukromí. Je to také velká obchodní příležitost pro Evropu - vybudovat společnosti, vyvinout vědomostní základnu a vzdělávat mladou generaci. Je to hra s pozitivním součtem a doufám, že Německo vezme toto pokračující porušování národní suverenity jako podnět pro svou zemi i zbytek Evropy k posunu a začne používat software s otevřeným zdrojovým kódem, který ochrání práva nás, občanů EU," uzavírá bývalá agentka.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Tajná služba USA Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy