Amazon lidem doporučuje knihy s konspiračními teoriemi o koronaviru

Když lidé na webu internetového prodejce Amazon vyhledávají základní pojmy spojené s pandemií, servírují jim algoritmy platformy i knížky s konspiračními teoriemi o covidu-19.

Podle webu BuzzFeed News to ukazuje dosud nezveřejněná studie týmu evropských akademiků a analytiků. Amazon podle ní v boji proti dezinformacím o pandemii zaostává za jinými technologickými giganty.

Nástrojem šíření nepodložených, zavádějících a nepravdivých informací o koronaviru a boji proti němu jsou v posledních měsících digitální platformy od facebooku až po TikTok. Například server YouTube před týdnem sdělil zpravodajskému webu Axios, že za předchozí půlrok odstranil 30.000 videí obsahujících zavádějící či lživá tvrzení o vakcínách proti covidu-19. Dění na stránkách Amazonu ovšem zůstává poněkud méně sledované.

"Amazon toho dělá z velkých platforem zdaleka nejméně ve snaze vypořádat se s dezinformacemi a konspiračními teoriemi kolem covidu-19," uvedl nyní odborník na nová média působící na Amsterodamské univerzitě Marc Tuters. "Pro tvůrce a konzumenty konspiračních teorií web Amazon.com nabízí vše, co potřebují," míní akademik.

Tuters se společně s týmem lidí z londýnské vysoké školy King's College a evropské iniciativy Digital Methods Initiative Winter School snažili zmapovat roli doporučovacího mechanismu Amazonu v šíření závadných informací. Zjistili, že při vyhledávání výrazů jako "covid", "covid-19" nebo "vakcína" se už na první stránce výsledků objevují knihy propagující konspirační teorie. Ty údajně figurují mezi doporučeným zbožím i při prohlížení detailů o knížkách týkajících se koronaviru a souvisejících témat, která konspirační úvahy neobsahují.

BuzzFeed News s fenoménem spojuje popularitu díla The Answer ("odpověď"), které napsal britský hlasatel nejrůznějších konspiračních teorií David Icke. Kniha se podle serveru v jistém momentě dostala na seznam bestsellerů v kategorii "komunikace a mediální studia", ačkoli "je plná dezinformací o pandemii". Icke například šířil divoké spekulace o souvislosti mezi covidem-19 a mobilními sítěmi 5G a jeho kanály postupně zablokovaly Facebook, Twitter, YouTube i Spotify.

Amazon v reakci na nový výzkum připomenul, že od loňského února při vyhledávání výrazů spojených s pandemií zobrazuje uživatelům panel s odkazem na důvěryhodné informace o covidu-19. V lednu spustil podobný prvek týkající se tématu očkování. Podle BuzzFeed News ovšem nástroje nefungují konzistentně napříč regionálními podobami internetového obchodu.

Tuters uvedl, že nepodporuje zákaz prodeje knih se spikleneckými teoriemi. Amazon ale podle něj musí následovat ostatní platformy a více zviditelňovat spolehlivé informace. "Argument, že byste měl nést více zodpovědnosti, když na tom vyděláváte, je silný," dodává odbornice na regulaci online obsahu Evelyn Doueková působící na Harvardově univerzitě.

Související

Distribuční centrum Amazonu v USA

Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst

Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy to uvedl v dnešním sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18.000 míst. Amazon má po celém světě přes 1,5 milionu zaměstnanců a působí také v České republice, kde zaměstnává několik tisíc lidí.

Více souvisejících

Amazon knihy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy