Americký Senát nakonec rezoluci o genocidě Arménů schválil

Americký Senát dnes jednomyslně odhlasoval rezoluci, která hromadné vraždění Arménů v Osmanské říši za první světové války označuje za genocidu. Turecko odmítá takový výklad událostí, při kterých podle už několika desítek zemí šlo o pokus vyhladit celé etnikum a při kterých zemřelo více než milion lidí. Sněmovna reprezentantů rezoluci odhlasovala v říjnu, v Senátu ji dosud blokovali republikánští spojenci prezidenta Donalda Trumpa. Přijetí rezoluce podle Ankary ohrožuje budoucnost turecko-amerických vztahů.

Proti textu, který není závazný a který vyzývá k připomínání "genocidy Arménů", se dnes nikdo ze senátorů nepostavil. Text rovněž "odmítá snahu spojovat americkou vládu s popíráním genocidy Arménů".

Na začátku prosince ale senátoři zablokovali zrychlené hlasování na přání Bílého domu. Podle něj bylo chybou snažit se prosazovat rezoluci krátce po summitu Severoatlantické aliance, k níž patří i Turecko. Hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kde pro rezoluci hlasovalo 405 členů, Ankara označila za urážku a za bezcenné gesto.

Šéf tiskového oddělení úřadu tureckého prezidenta Fahrettin Altun dnes uvedl, že rezoluce ohrozí budoucnost vztahů Turecka s USA. "Chování některých členů amerického Kongresu poškozuje americko-turecké vztahy. Americká rezoluce, kterou dnes přijal Senát, ohrožuje budoucnost našich bilaterálních vztahů," napsal Altun na twitteru.

Turecko a USA se neshodují v otázce války v Sýrii, spory ale mají rovněž kolem zbrojních nákupů Ankary v Rusku.

Arménský premiér Nikol Pašinjan označil uznání genocidy Arménů v americkém Kongresu za "vítězství spravedlnosti a pravdy". "Vyjadřuji jménem arménského národa vděk americkému Kongresu. Odhlasování rezoluce je odvážný krok směrem k prevenci genocid v budoucnu," napsal na twitteru.

Agentura AFP uvedla, že události z první světové války označují za genocidu tři desítky zemí - v České republice tak učinila Poslanecká sněmovna. Turecko opakovaně označuje mrtvé za oběti občanské války i hladu a údaj o jejich počtu za přemrštěný. Arménie si oběti genocidy připomíná každoročně 24. dubna.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) arménie Senát USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy