Americký skaut eviduje přes 82.000 stížností na zneužívání

Hlavní skautská organizace ve Spojených státech Boy Scouts of America (BSA) obdržela k dnešnímu dni již přes 82.000 stížností na sexuální obtěžování ve svých řadách, k nimž údajně došlo za několik posledních desetiletí.

BSA to oznámila v den, kdy končí lhůta pro zasílání stížností stanovená soudem ve státu Delaware. Organizace tam v únoru požádala o ochranu před věřiteli ve snaze přežít očekávané požadavky na odškodnění obětí údajných deliktů, napsal list The New York Times (NYT).

"Věděl jsem, že těch případů bude hodně. Nikdy mě ale nenapadlo, že to bude číslo blízké tomuto," řekl právník Paul Mones, který se kauzami zneužívání u skautů zabývá už po dvě desetiletí. "Pokud víme, tak na celém světě bylo podáno 11.000 stížností na zneužívání v katolické církvi. Domníváme se, že u BSA bude toto číslo osmkrát vyšší," prohlásil další právník zastupující některé údajné oběti Andrew Van Arsdale.

Organizace v prohlášení uvedla, že je "zdrcena počtem životů dotčených minulým zneužíváním ve skautu". "Odezva obětí, které jsme svědky, je zničující. Hluboce se omlouváme," pokračovala.

Jedna se skupin právníků zastupuje v kauze s BSA klienty, kteří pochází ze všech 50 států USA. Někteří jsou také ze zahraničí, například z Japonska či Německa, kde mají Spojené státy vojenské základny. Klientům je mezi osmi a 93 lety.

BSA vznikla v roce 1910 a jejími programy prošlo od té doby na 130 milionů Američanů. Patřili mezi ně například exprezident John F. Kennedy, astronaut Neil Armstrong, či filmový režisér Steven Spielberg. V současné chvíli má organizace asi 2,2 milionu členů mezi pěti a 21 lety, ve své vrcholné době v 70. letech minulého století jich však měla více než dvakrát tolik.

Podle podání k soudu má nyní organizace aktiva v hodnotě kolem miliardy dolarů (22,3 miliardy korun). K tomu vlastní také stovky rekreačních objektů a tábořišť po celých USA.

S obviněními ze zneužívání se potýkala již v minulosti, v roce 1935 například oznámila, že vede záznamy o stovkách "zvrhlíků", kteří dříve sloužili jako skautští vedoucí.

Jeden ze žalujících Frank Spinelli NYT řekl, že z procesu s BSA nemá radost a není pro něj ani důležitá předpokládaná finanční kompenzace. Význam celé aféry spatřuje v tom, že se vrhne světlo na obrovský rozsah problémů v americkém skautu, který by mohl vést k trvalé změně k lepšímu. "Skutečně věřím, že právě tyto nepříjemné rozmluvy potřebujeme, abychom našli cestu, kterou se vydat vpřed," řekl.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) sexuální zneužívání pohlavní zneužívání dětí

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 28 minutami

před 37 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy