Amerika se obrodila v 70. letech, problémy překoná i nyní, věří politolog

NÁZOR - Všude kolují špatné zprávy o dění ve Spojených státech a uplynulý týden byl skutečně jedním z nejtemnějších v dějinách země, přiznává Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute dodává, že poslední dění v sobě nese i dobrou zprávu, nebo přinejmenším šanci na obnovu americké naděje.

Největší ohrožení za 150 let

Zakaria nehodlá přikrášlovat realitu a deklaruje, že americká demokracie prochází největším ohrožením za 150 let, které není zdaleka u konce. "Těm, kteří pochybovali, že prezident (Donald) Trump je nebezpečím pro demokracii, tento týden konečně poskytl pádný důkaz," píše autor komentáře. Tvrdí, že důkazy byly ale dlouho zřejmé.

Obavy z Trumpových autoritářských tendencí konstantně zlehčoval například deník Wall Street Journal, strážce amerického konzervativizmu, připomíná politolog. Poukazuje, že na stránkách deníku se například rok po Trumpově inauguraci objevil komentář píšící o "hrozivém zklamání progresivních elit", které předvídaly "autoritářskou Ameriku" v důsledku mimořádné hrozby, kterou Trump údajně představoval pro demokratické normy.  

Wall Street Journal tvrdil, že Trump se ve skutečnosti provinil pouze "přehnanými" verbálními výpady vůči médiím, uvádí Zakaria. Dodává, že někteří vysoce postavení republikáni odmítali i tyto výtky a především senátor Lindsey Graham se rychle stal pochlebovačem, který dychtivě podporoval ty nejhorší Trumpovy podněty.

Po vypuknutí pandemie mnozí konzervativci poukazovali, že Trump krize nevyužil k rozšíření pravomocí vlády, což podle nich dokazovalo, že nemá jakékoliv autoritářské tendence, nastiňuje politolog. To však považuje za zásadní nepochopení autoritářství a připomíná, že prezidenti Abraham Lincoln či Franklin Roosevelt využili své vysoké autority záchraně země před katastrofálním vývojem, což z nich ale nečiní tyrany.

"Autokrat usiluje o moc pro sebe, o upevnění vlastního držení úřadu a zničení svých nepřátel," pokračuje autor komentáře. Vysvětluje, že například ruský prezident Vladimir Putin nehromadí moc, aby poskytl Rusům sociální zabezpečení, ale aby zajistil, že se mu nikdo nebude moci postavit.

Po letošních prezidentských volbách většina republikánů mlčela, když Trump šířil zhoubné lži a konspirační teorie, upozorňuje politolog. Podotýká, že předseda amerického senátu Mitch McConnell, druhý nejvýznamnější republikán, odmítal týdny přiznat, že volby vyhrál Joe Biden, a prohlašoval, že Trump má stoprocentní právo zpochybňovat výsledky u soudu.  

Skutečnost, že jedinec může využívat právní mechanismy, neznamená, že by tak měl skutečně činit, vyzdvihuje Zakaria. Konstatuje, že normy jsou stejně důležité jako zákony a eroze demokracie v jiných zemích - od Maďarska přes Turecko po Indii - probíhá převážně skrze právní prostředky.  

Američtí republikánští senátoři jako Josh Hawley či Ted Cruz, vystudovaní ústavní experti, kteří využívají právo k podvracení demokracie, jsou podle autora komentáře nejlepším příkladem, že intelekt a vzdělání negarantuje čestnost a zdrženlivost. "Mějme na paměti, že jen pár hodin po pokusu o povstání na Capitol Hill spolu s dalšími šesti republikánskými senátory a sto třiceti devíti členy sněmovny hlasovali pro podporu požadavků těchto povstalců," píše Zakaria.

Nová síla a energie

Důvod, proč Zakaria v situaci vidí i skryté dobré zprávy, spočívá v první řadě v tom, že povstání naprosto selhalo, byl nastolen pořádek, za pár hodin došlo k potvrzení výsledků listopadových voleb a Biden bude 20. ledna inaugurován. Chaos z uplynulého týdne ve skutečnosti dostal rebely do defenzivy, což platí především o vůdci povstání, Trumpovi, který dva měsíce po volbách konečně slíbil spořádané předání moci, nastiňuje politolog.

Mnoho republikánů také konečně přestalo Trumpa hýčkat, což platí i o McConnellovi a viceprezidentovi Mikeu Pencovi, upozorňuje autor komentáře. Spekuluje, že si možná uvědomili, že snižování daní a dosazování konzervativních soudců nestojí za zničení demokracie. V neposlední řadě odmítli trumpismus i voliči v Georgii, když zvolili do senátu dva demokraty a zajistili Bidenovi potřebný mandát, doplňuje Zakaria.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Čtyři roky jsem přemýšlel, kdy se Trumpova horečka zlomí," pokračuje politolog. Kladl si otázku, kdy lidé prohlédnou, že Trump není komická postava, která si užívá prezidentství ve stylu reality show, ale je narcis a demagog podněcující rasismus a nenávist, hluboce v rozporu s demokratickým charakterem Spojených států. Dodává, že k tomu došlo tento týden.

Není přitom nutné, aby prozřela celá země - i Richarda Nixona v době rezignace podporovala čtvrtina Američanů -, ale stačí dostatečná část potřebná k restartu norem, míní Zakaria. Domnívá se, že možná bylo nutné dostat se příliš za hranu, aby se Spojené státy vrátily zpět.

Zakaria, který žil v 70. letech mimo Spojené státy, tamní, tehdy velmi bouřlivé události bedlivě sledoval. Připomíná, že země jej silně fascinovala, přestože zaznamenala první velkou vojenskou porážku, rezignaci zostuzeného prezidenta a z její slabosti hodlal profitovat Sovětský svaz. Chaos a zmatky ale považoval politolog za důkaz otevřené společnosti v období velké změny, místa, které vykazuje hněv a otřesy doprovázející trýznivé změny a transformace.    

Šlo o signál, že Spojené státy ukazují své problémy, čelí výzvě a navzdory bouři najdou novou odolnost, energii a sílu, deklaruje autor komentáře. Věří, že tomu tak bude i dnes.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy