
NÁZOR - Všude kolují špatné zprávy o dění ve Spojených státech a uplynulý týden byl skutečně jedním z nejtemnějších v dějinách země, přiznává Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Politolog z think tanku Berggruen Institute dodává, že poslední dění v sobě nese i dobrou zprávu, nebo přinejmenším šanci na obnovu americké naděje.
Největší ohrožení za 150 let
Zakaria nehodlá přikrášlovat realitu a deklaruje, že americká demokracie prochází největším ohrožením za 150 let, které není zdaleka u konce. "Těm, kteří pochybovali, že prezident (Donald) Trump je nebezpečím pro demokracii, tento týden konečně poskytl pádný důkaz," píše autor komentáře. Tvrdí, že důkazy byly ale dlouho zřejmé.
Obavy z Trumpových autoritářských tendencí konstantně zlehčoval například deník Wall Street Journal, strážce amerického konzervativizmu, připomíná politolog. Poukazuje, že na stránkách deníku se například rok po Trumpově inauguraci objevil komentář píšící o "hrozivém zklamání progresivních elit", které předvídaly "autoritářskou Ameriku" v důsledku mimořádné hrozby, kterou Trump údajně představoval pro demokratické normy.
Wall Street Journal tvrdil, že Trump se ve skutečnosti provinil pouze "přehnanými" verbálními výpady vůči médiím, uvádí Zakaria. Dodává, že někteří vysoce postavení republikáni odmítali i tyto výtky a především senátor Lindsey Graham se rychle stal pochlebovačem, který dychtivě podporoval ty nejhorší Trumpovy podněty.
Po vypuknutí pandemie mnozí konzervativci poukazovali, že Trump krize nevyužil k rozšíření pravomocí vlády, což podle nich dokazovalo, že nemá jakékoliv autoritářské tendence, nastiňuje politolog. To však považuje za zásadní nepochopení autoritářství a připomíná, že prezidenti Abraham Lincoln či Franklin Roosevelt využili své vysoké autority záchraně země před katastrofálním vývojem, což z nich ale nečiní tyrany.
"Autokrat usiluje o moc pro sebe, o upevnění vlastního držení úřadu a zničení svých nepřátel," pokračuje autor komentáře. Vysvětluje, že například ruský prezident Vladimir Putin nehromadí moc, aby poskytl Rusům sociální zabezpečení, ale aby zajistil, že se mu nikdo nebude moci postavit.
Po letošních prezidentských volbách většina republikánů mlčela, když Trump šířil zhoubné lži a konspirační teorie, upozorňuje politolog. Podotýká, že předseda amerického senátu Mitch McConnell, druhý nejvýznamnější republikán, odmítal týdny přiznat, že volby vyhrál Joe Biden, a prohlašoval, že Trump má stoprocentní právo zpochybňovat výsledky u soudu.
Skutečnost, že jedinec může využívat právní mechanismy, neznamená, že by tak měl skutečně činit, vyzdvihuje Zakaria. Konstatuje, že normy jsou stejně důležité jako zákony a eroze demokracie v jiných zemích - od Maďarska přes Turecko po Indii - probíhá převážně skrze právní prostředky.
Američtí republikánští senátoři jako Josh Hawley či Ted Cruz, vystudovaní ústavní experti, kteří využívají právo k podvracení demokracie, jsou podle autora komentáře nejlepším příkladem, že intelekt a vzdělání negarantuje čestnost a zdrženlivost. "Mějme na paměti, že jen pár hodin po pokusu o povstání na Capitol Hill spolu s dalšími šesti republikánskými senátory a sto třiceti devíti členy sněmovny hlasovali pro podporu požadavků těchto povstalců," píše Zakaria.
Nová síla a energie
Důvod, proč Zakaria v situaci vidí i skryté dobré zprávy, spočívá v první řadě v tom, že povstání naprosto selhalo, byl nastolen pořádek, za pár hodin došlo k potvrzení výsledků listopadových voleb a Biden bude 20. ledna inaugurován. Chaos z uplynulého týdne ve skutečnosti dostal rebely do defenzivy, což platí především o vůdci povstání, Trumpovi, který dva měsíce po volbách konečně slíbil spořádané předání moci, nastiňuje politolog.
Mnoho republikánů také konečně přestalo Trumpa hýčkat, což platí i o McConnellovi a viceprezidentovi Mikeu Pencovi, upozorňuje autor komentáře. Spekuluje, že si možná uvědomili, že snižování daní a dosazování konzervativních soudců nestojí za zničení demokracie. V neposlední řadě odmítli trumpismus i voliči v Georgii, když zvolili do senátu dva demokraty a zajistili Bidenovi potřebný mandát, doplňuje Zakaria.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Čtyři roky jsem přemýšlel, kdy se Trumpova horečka zlomí," pokračuje politolog. Kladl si otázku, kdy lidé prohlédnou, že Trump není komická postava, která si užívá prezidentství ve stylu reality show, ale je narcis a demagog podněcující rasismus a nenávist, hluboce v rozporu s demokratickým charakterem Spojených států. Dodává, že k tomu došlo tento týden.
Není přitom nutné, aby prozřela celá země - i Richarda Nixona v době rezignace podporovala čtvrtina Američanů -, ale stačí dostatečná část potřebná k restartu norem, míní Zakaria. Domnívá se, že možná bylo nutné dostat se příliš za hranu, aby se Spojené státy vrátily zpět.
Zakaria, který žil v 70. letech mimo Spojené státy, tamní, tehdy velmi bouřlivé události bedlivě sledoval. Připomíná, že země jej silně fascinovala, přestože zaznamenala první velkou vojenskou porážku, rezignaci zostuzeného prezidenta a z její slabosti hodlal profitovat Sovětský svaz. Chaos a zmatky ale považoval politolog za důkaz otevřené společnosti v období velké změny, místa, které vykazuje hněv a otřesy doprovázející trýznivé změny a transformace.
Šlo o signál, že Spojené státy ukazují své problémy, čelí výzvě a navzdory bouři najdou novou odolnost, energii a sílu, deklaruje autor komentáře. Věří, že tomu tak bude i dnes.
Související

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Lavrovův náměstek řekl, že mluvil s novou velvyslankyní USA o jaderné dohodě
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , demokracie
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 18 minutami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 4800 obětí, jejich počet bude dále stoupat
před 36 minutami

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině
před 1 hodinou

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
včera

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
včera

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno včera

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
včera

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
včera

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno včera

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
včera

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
včera

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
včera

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
včera

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno včera

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
včera

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
včera

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
včera

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
včera

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Aktualizováno včera
Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů
Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.
Zdroj: ČTK