
Omezení pohybu lidí vyhlášené úřady některých amerických států v reakci na pandemii covidu-19 bylo největším porušením občanských svobod od dob otroctví. Podle serveru Politico to ve středu prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr při proslovu na univerzitě Hillsdale College.
Hájil rovněž některá kontroverzní rozhodnutí svého úřadu z poslední doby a kritizoval některé americké prokurátory, kteří podle něj vedou politicky motivovaná vyšetřování.
"Víte, vyhlásit celostátní karanténu, zákaz vycházení, to je jako domácí vězení. (...) Pomineme-li otroctví, které bylo jiným druhem omezování, je to největší zásah do občanských svobod v americké historii," prohlásil ministr spravedlnosti.
Obhajoval rovněž svoje zásahy do některých kauz, jejichž vyšetřování zahájili pracovníci na jeho vlastním ministerstvu. Některé Barrovy kroky si přitom vysloužily hlasitou kritiku opozice i řady expertů, protože se týkaly spojenců a bývalých spolupracovníků prezidenta Donalda Trumpa.
"Řekněte mi jméno jediné úspěšné organizace, kde jsou rozhodnutí zaměstnanců na nejnižší úrovni považována za posvátná. Žádná taková není," prohlásil Barr s tím, že na činnost prokurátorů by měli dohlížet politicky jmenovaní představitelé odpovědní prezidentovi a Kongresu.
"Jednotliví prokurátoři se mohou někdy stát lovci hlav ponořenými do snahy dostat svůj cíl," pokračoval ministr. "Podrobit jejich rozhodnutí zhodnocení nezaujatých vedoucích pracovníků zajišťuje, že do procesu bude zahrnut člověk, jenž se rozhoduje bez emocí," dodal Barr.
Podle agentury AP se jednalo o nepříliš skrývané narážky na kauzu Trumpova někdejšího poradce Rogera Stonea. Americká prokuratura pro něj doporučovala soudu devítileté vězení, Barr se však do případu vložil a rozhodnutí svých vlastních zaměstnanců zvrátil s argumentem, že tak činí v zájmu spravedlnosti. Celý tým prokurátorů, který se případem zabýval, pak na protest proti nezvyklé intervenci rezignoval.
Ministr spravedlnosti podle listu The Wall Street Journal (WSJ) také minulý týden v telefonickém konferenčním hovoru nabádal federální prokurátory, aby postupovali důrazně vůči osobám podezřelým z násilností, jež v posledních týdnech doprovázely protesty proti rasismu a policejní brutalitě v některých městech. Barr při rozhovoru údajně vybízel prokurátory, aby stíhali násilníky mimo jiné za pokus o svržení americké federální vlády.
Barr přitom podle WSJ naléhá na tvrdý postup vůči násilným protestujícím ve chvíli, kdy se Trump snaží získat podporu některých skupin voličů tím, že se prezentuje jako prezident "zákona a pořádku".
Federální prokurátoři obvinili v posledních měsících asi 200 lidí z násilných činů, většinu z nich za žhářství, napadení policisty či za nepovolenou manipulaci se zbraněmi.
"Pokud začnete tyto lidi obviňovat (z rozvratné činnosti), i pokud nedosáhnete jejich odsouzení, tak si lidé dvakrát rozmyslí, zda půjdou ven a budou vykonávat svoje právo na svobodu projevu," domnívá se profesorka práva z Alabamské univerzity Jenny Carrollová, podle níž by bylo stíhání za snahu o svržení vlády výrazným vyhrocením vládního postupu proti demonstrantům.
Trump nazval násilnosti v některých městech předzvěstí toho, co by USA čekalo, pokud by v listopadových volbách vyhrál jeho demokratický soupeř Joe Biden. Ten však ničení majetku rovněž odsoudil a volal po tom, aby úřady násilné demonstranty stíhaly.
Související

Trump se odmítá vzdát. Údajné volební podvody má vyšetřovat konspirátorka Powellová

Barr nechce v kauze Bidena mladšího zvláštního vyšetřovatele
William Barr , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 46 minutami

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
před 1 hodinou

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
před 1 hodinou

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
před 1 hodinou

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
před 2 hodinami

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
před 3 hodinami

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
před 4 hodinami

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
před 5 hodinami

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
před 7 hodinami

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
před 8 hodinami

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
před 9 hodinami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 10 hodinami

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 11 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera
Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.
Zdroj: Libor Novák