Během primárek v USA nastal totální chaos. Rostou obavy o volební právo

Problémy s novými hlasovacími přístroji a nedostatek zájemců o práci ve volebních komisích měly za následek chaotický průběh úterních primárek v americkém státě Georgia.

USA
doporučujeme

Uvádí to dnes agentura Reuters či deník The New York Times (NYT) poté, co byly od volebních místností po celém státě hlášeny fronty dlouhé i stovky metrů. Republikánští a demokratičtí politici na sebe navzájem svalovali vinu za komplikace, které přiživily obavy z potlačování volebního práva.

Prezidentské primárky měly už předem dané vítěze, a to šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a bývalého viceprezidenta Joea Bidena, některá média se tak více soustředila právě na průběh hlasování. Lokální deník The Atlanta Journal-Constitution (AJC) na dnešní titulní stránce psal o "naprostém kolapsu".

Voliči na mnoha místech ve frontách strávili několik hodin a záběry místních televizních stanic ještě po půlnoci ukazovaly dlouhé zástupy u některých volebních míst v Atlantě. Soudy v několika okresech reagovaly prodloužením doby určené pro volby.

K míře chaosu přispělo více faktorů včetně vysoké účasti, tím nejvýraznějším se ale zdá být nasazení dosud nepoužitých hlasovacích přístrojů. Podle informací NYT na některých místech nové státem pořízené vybavení na začátku hlasovacího dne vůbec nebylo připravené, jinde pak nastaly technické problémy, s nimiž se nedostatečně vyškolení členové volebních komisí vypořádávali jen s obtížemi.

Další příčinou byly obavy ze šíření koronaviru, kvůli nimž se do komisí přihlásilo méně lidí, takže musel být snížen počet volebních místností. Úřady předtím skoro sedmi milionům voličů rozeslaly žádosti o poštovní hlasovací lístek, pozorovatelé nicméně v úterý u volebních místností narazili na mnohé občany, kteří údajně lístky nedostali, přestože o ně požádali.

V důsledku úterních událostí znovu zaznívala tvrzení o cílené snaze diskriminovat část elektorátu ve státě řízeném republikánskými politiky. Někteří lidé od volebních místností kvůli dlouhému čekání odcházeli, aniž by hlasovali.

"Jsme toho svědky konkrétně v černošských komunitách, nikoli těch bělošských. Tohle je úmyslné, je to jejich generálka (republikánů) na listopad," uvedla na twitteru zástupkyně Demokratické strany v americkém Kongresu Alexandria Ocasiová-Cortezová s odkazem na podzimní prezidentské volby.

Její slova podle Reuters do jisté míry dokládají zkušenosti organizací, které monitorují stav volebních práv. Jejich představitelé prý v úterý zaznamenali nejvýraznější prodlevy v okrscích s vyšším podílem sociálně slabších obyvatel a zástupců etnických menšin.

Republikán Brad Raffensperger, který má ve státní administrativě na starosti mimo jiné dohled nad průběhem voleb, naopak připsal vinu za volební chaos lokálním demokratickým činitelům a oznámil, že jeho úřad prověří dění ve dvou okresech zahrnujících Atlantu a její okolí. Tamní zástupci se proti tomu ohradili. "Je zodpovědností státního tajemníka (Raffenspergera), aby vyškolil, připravil a vybavil volební pracovníky na celém území státu a zajistil spravedlivý a rovný přístup k volebním urnám," řekl šéf okresu DeKalb Michael Thurmond.

Na úskalí spojená s hlasovacími přístroji americká média v souvislosti s nadcházejícími celostátními volbami upozorňují dlouhodobě a jak připomíná Reuters, chaotické primárky v Georgii nejsou izolovaným incidentem. Podobné zmatky a stížnosti provázely i dubnové hlasování ve Wisconsinu a následné primárky v Pensylvánii, Indianě a Washingtonu D. C.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka v klubu v USA: Nejméně 2 mrtví a 12 zraněných

05.07.2020 13:49 Aktualizováno Dva mrtvé a osm zraněných si vyžádala dnešní střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených…

Plány na dohodu ztroskotaly. KLDR nechce obnovit rozhovory s USA

05.07.2020 13:07 Pchjongjang "necítí potřebu" obnovit rozhovory s Washingtonem. Sdělila to dnes náměstkyně…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy