Během primárek v USA nastal totální chaos. Rostou obavy o volební právo

Problémy s novými hlasovacími přístroji a nedostatek zájemců o práci ve volebních komisích měly za následek chaotický průběh úterních primárek v americkém státě Georgia.

USA
doporučujeme

Uvádí to dnes agentura Reuters či deník The New York Times (NYT) poté, co byly od volebních místností po celém státě hlášeny fronty dlouhé i stovky metrů. Republikánští a demokratičtí politici na sebe navzájem svalovali vinu za komplikace, které přiživily obavy z potlačování volebního práva.

Prezidentské primárky měly už předem dané vítěze, a to šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a bývalého viceprezidenta Joea Bidena, některá média se tak více soustředila právě na průběh hlasování. Lokální deník The Atlanta Journal-Constitution (AJC) na dnešní titulní stránce psal o "naprostém kolapsu".

Voliči na mnoha místech ve frontách strávili několik hodin a záběry místních televizních stanic ještě po půlnoci ukazovaly dlouhé zástupy u některých volebních míst v Atlantě. Soudy v několika okresech reagovaly prodloužením doby určené pro volby.

K míře chaosu přispělo více faktorů včetně vysoké účasti, tím nejvýraznějším se ale zdá být nasazení dosud nepoužitých hlasovacích přístrojů. Podle informací NYT na některých místech nové státem pořízené vybavení na začátku hlasovacího dne vůbec nebylo připravené, jinde pak nastaly technické problémy, s nimiž se nedostatečně vyškolení členové volebních komisí vypořádávali jen s obtížemi.

Další příčinou byly obavy ze šíření koronaviru, kvůli nimž se do komisí přihlásilo méně lidí, takže musel být snížen počet volebních místností. Úřady předtím skoro sedmi milionům voličů rozeslaly žádosti o poštovní hlasovací lístek, pozorovatelé nicméně v úterý u volebních místností narazili na mnohé občany, kteří údajně lístky nedostali, přestože o ně požádali.

V důsledku úterních událostí znovu zaznívala tvrzení o cílené snaze diskriminovat část elektorátu ve státě řízeném republikánskými politiky. Někteří lidé od volebních místností kvůli dlouhému čekání odcházeli, aniž by hlasovali.

"Jsme toho svědky konkrétně v černošských komunitách, nikoli těch bělošských. Tohle je úmyslné, je to jejich generálka (republikánů) na listopad," uvedla na twitteru zástupkyně Demokratické strany v americkém Kongresu Alexandria Ocasiová-Cortezová s odkazem na podzimní prezidentské volby.

Její slova podle Reuters do jisté míry dokládají zkušenosti organizací, které monitorují stav volebních práv. Jejich představitelé prý v úterý zaznamenali nejvýraznější prodlevy v okrscích s vyšším podílem sociálně slabších obyvatel a zástupců etnických menšin.

Republikán Brad Raffensperger, který má ve státní administrativě na starosti mimo jiné dohled nad průběhem voleb, naopak připsal vinu za volební chaos lokálním demokratickým činitelům a oznámil, že jeho úřad prověří dění ve dvou okresech zahrnujících Atlantu a její okolí. Tamní zástupci se proti tomu ohradili. "Je zodpovědností státního tajemníka (Raffenspergera), aby vyškolil, připravil a vybavil volební pracovníky na celém území státu a zajistil spravedlivý a rovný přístup k volebním urnám," řekl šéf okresu DeKalb Michael Thurmond.

Na úskalí spojená s hlasovacími přístroji americká média v souvislosti s nadcházejícími celostátními volbami upozorňují dlouhodobě a jak připomíná Reuters, chaotické primárky v Georgii nejsou izolovaným incidentem. Podobné zmatky a stížnosti provázely i dubnové hlasování ve Wisconsinu a následné primárky v Pensylvánii, Indianě a Washingtonu D. C.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 10:31 Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama