Biden: Nového člena nejvyššího soudu by měl vybrat vítěz prezidentských voleb

Za úžasnou ženu, která má za sebou úžasný život, označil americký prezident Donald Trump soudkyni nejvyššího soudu USA Ruth Baderovou Ginsburgovou. Ta ve věku 87 let v pátek podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní. Trump v první reakci na její úmrtí nezmínil žádné plány ohledně jmenování jejího nástupce.

Šéf Bílého domu se zřejmě o smrti Ginsburgové dozvěděl až při rozhovoru s médii, protože v momentě, kdy nejvyšší soud vydal prohlášení s touto mimořádně důležitou zprávou, Trump právě zahajoval své vystoupení na předvolebním mítinku v Minnesotě. Když byl pak na toto téma tázán před nástupem do svého letadla, reagoval překvapeně.

"Ona umřela? To jsem nevěděl," citovali jej američtí novináři. Následovalo vyjádření obdivu zesnulé soudkyni, která se v roce 1993 stala druhou ženou jmenovanou do nejvyšší soudcovské funkce v USA. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena... byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

Úmrtí Ginsburgové dává Trumpovi šanci už potřetí jmenovat člena nejvyššího soudu a zvýraznit tak konzervativní většinu v jeho devítimístném senátu. Šéf Bílého domu ale ihned nekomentoval spekulace o tom, že by už v nejbližších dnech mohl navrhnout kandidáta na uvolněné místo.

Plány v tomto směru nenastínil ani v pozdějším prohlášení, ve kterém uvedl, že Spojené státy v pátek přišly o právnického titána. Trump vyzdvihl "brilantní mysl" Ginsburgové a její stanoviska týkající se rovnosti pohlaví či práv hendikepovaných osob, která prý inspirovala všechny Američany.

Statement from the President on the Passing of Supreme Court Associate Justice Ruth Bader Ginsburg pic.twitter.com/N2YkGVWLoF

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 19, 2020

Deník The New York Times nicméně uvádí, že Bílý dům v tichosti už několik dní vytváří úzký seznam lidí, kteří by mohli být nominováni na post Ginsburgové.

W @peterbakernyt, the White House has been quietly planning for days a short list to replace RGB, one that includes at least one woman, according to 3 ppl familiar with the discussions. Trump will roll out a name "sooner rather than later." https://t.co/7rJ2QxpkT5

— Maggie Haberman (@maggieNYT) September 19, 2020

Jeden ze zdrojů listu řekl, že jméno nového kandidáta bude oznámeno "dříve spíše než později". Minulý týden prezident Trump odhalil seznam 20 jmen pro potenciální obsazení místa na nejvyšším soudu.

Biden: Nového člena nejvyššího soudu by měl vybrat vítěz voleb

Nemůže být pochyb o tom, že nového člena amerického nejvyššího soudu by měl navrhnout vítěz listopadové prezidentské volby. Takto se vyjádřil prezidentský kandidát Demokratické strany Joe Biden, když reagoval na páteční úmrtí soudkyně Ruth Baderové Ginsburgové. Bývalý viceprezident ji označil za skálopevnou obhájkyni svobody a "příležitostí pro všechny".

"Dnes (v pátek) večer a v následujících dnech bychom se měli zaměřit na ztrátu soudkyně Ginsburgové a na její trvalý odkaz," uvedl Biden. "Ale aby nikdo nebyl na pochybách, dovolte mi říct to jasně: Voliči by měli vybrat prezidenta a tento prezident by měl vybrat nástupce soudkyně Ginsburgové," dodal volební vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Let me be clear: The voters should pick a President, and that President should select a successor to Justice Ginsburg.

— Joe Biden (@JoeBiden) September 19, 2020

Do vyvrcholení souboje o Bílý dům už zbývá jen zhruba šest týdnů a spory ohledně jmenování nového člena Nejvyššího soudu by se tak nyní mohly stát dominantním tématem na americké politické scéně. Trumpovi by se podle agentury Reuters teoreticky mohlo podařit svého kandidáta na uvolněný post po Ginsburgové do voleb prosadit. Naskýtá se mu šance v devítičlenném soudním senátu ještě posílit převahu konzervativců, kteří měli dosud pouze nejtěsnější většinu.

Bidenova první reakce tak naznačila obrysy očekávané politické bitvy. Demokraté se odvolávají na precedent, který v roce 2016 stanovili republikáni. Po smrti soudce Nejvyššího soudu Antonina Scalii republikány ovládaný Senát neuspořádal hlasování o kandidátovi, jehož navrjl tehdejší prezident Barack Obama. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell tehdy argumentoval tím, že je příliš blízko do voleb a že o obsazení postu by měla rozhodnout až nová administrativa a Kongres. Scalia přitom zemřel v únoru a do voleb zbývalo ještě skoro deset měsíců.

Senát, který nominace na post v Nejvyšším soudu potvrzuje, mají republikáni pod kontrolou i teď, a demokraté je proto vyzývají, aby se zachovali stejně jako před čtyřmi lety. McConnell už ale ohlásil, že pokud Trump někoho navrhne, hlasovat se o jeho kandidatuře bude. Tvrdí přitom, že svůj postoj nezměnil, ale že letos je jiná situace, protože Bílý dům i Senát ovládá stejná strana, což v roce 2016 neplatilo.

I kdyby Trump nástupce Ginsburgové navrhl a McConnell skutečně uspořádal hlasování v Senátu před prezidentskými volbami, nemuselo by být schválení kandidáta jednoznačné, poznamenává list The New York Times (NYT). Několik republikánských senátorů by se totiž mohlo zdráhat svolit k takto politicky kontroverznímu kroku kvůli obavám, že by to uškodilo jejich vyhlídkám na znovuzvolení ve volbách do Kongresu, které se konají současně s volbami prezidentskými.

Senátorka Susan Collinsová ze státu Maine například listu NYT tento měsíc řekla, že by nepodpořila hlasování o novém soudci, pokud by se mělo konat v říjnu. Podobně se vyjádřila i senátorka Lisa Murkowskiová z Aljašky. Skepticky se k této možnosti vyjádřili v minulosti i senátoři Lindsey Graham, který je předsedou právního výboru Senátu, nebo Charles E. Grassley. Dalším "neposlušným" republikánem v Senátu by podle newyorského listu mohl být i Mitt Romney, který jako jediný republikán letos hlasoval pro Trumpovo sesazení z funkce v procesu ústavní žaloby.

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell se však ještě v pátek snažil případné neposlušnosti některých senátorů předejít. V dopise všechny republikánské členy Kongresu vyzval, aby veřejně nedeklarovali svou pozici, dokud se s ním nesetkají ve Washingtonu. "Naléhám na vás, abyste si nechali k dispozici všechny možnosti. Teď není vhodná doba uzavřít se předčasně do pozice, které byste mohli později litovat," napsal republikánský lídr.

The American people should have a voice in the selection of their next Supreme Court Justice. Therefore, this vacancy should not be filled until we have a new president.

— Chuck Schumer (@SenSchumer) September 18, 2020

Lídr demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer pak na twitteru napsal: "Americký lid by měl mít možnost promluvit do výběru dalšího soudce Nejvyššího soudu. Proto by toto uvolněné místo nemělo být obsazeno, dokud nebudeme mít nového prezidenta." Americká média přitom upozornila, že jde o doslovně zopakované vyjádření, které před čtyřmi lety pronesl McConnell.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Ruth Baderová Ginsburgová nejvyšší soud USA Joe Biden USA (Spojené státy americké) Prezident USA Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA) Mitch McConnell Chuck Schumer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy