Konečný výsledek je zrcadlovým obrazem toho z roku 2016, kdy to byl Trump, kdo ovládl státy s celkovými 306 voliteli. I tehdy však nasbíral na úrovni celých USA méně hlasů než kandidátka Demokratické strany Hillary Clintonová. Letos bude rozdíl v tomto směru ještě větší, neboť Biden aktuálně vede o více než pět milionů hlasů a jeho náskok se v posledních dnech neustále zvyšoval.
Konečný výsledek je zrcadlovým obrazem toho z roku 2016, kdy to byl Trump, kdo ovládl státy s celkovými 306 voliteli. I tehdy však nasbíral na úrovni celých USA méně hlasů než kandidátka Demokratické strany Hillary Clintonová. Letos bude rozdíl v tomto směru ještě větší, neboť Biden aktuálně vede o více než pět milionů hlasů a jeho náskok se v posledních dnech neustále zvyšoval.
Vítězství bývalého viceprezidenta v Georgii bylo už několik dní bráno jako hotová věc, média nakonec verdikt vyhlásila v momentě, kdy tam jeho náskok přesahoval 14.000 hlasů a byl vyšší než počet nezapočítaných hlasů. Georgia se podle všeho přiklonila k prezidentskému kandidátovi demokratů poprvé od roku 1992. Vedení státu oznámilo, že hlasy se zde ještě budou přepočítávat, neboť rozdíl mezi Trumpem a Bidenem je menší než 0,5 procentního bodu, nečeká se však, že by se jejich zisky změnily o více než stovky.
Pokud jde o Severní Karolínu, Trump tam měl po sečtení více než 98 procent očekávaného počtu hlasů navrch o 1,4 bodu. Prezident i deset dní po uzavření volebních místností stále odmítá uznat svoji porážku a výsledky ve státech, kde neuspěl, označuje za zmanipulované. Volební činitelé napříč USA však nenahlásili žádné nesrovnalosti a naopak průběh voleb poznamenaných koronavirovou pandemií označují za úspěch.
Trump si bez důkazů stěžoval na podvody i po svém vítězství v roce 2016, když tvrdil, že jeho soupeřka Hillary Clintonová měla vyšší celkový počet hlasů jen kvůli lístkům odevzdaným lidmi bez amerického občanství. Svůj zisk ve sboru volitelů pak označoval za "drtivé vítězství" a ještě letos Clintonovou obviňoval, že neuznala porážku, ačkoli před čtyřmi lety Trumpovi poblahopřála už během volební noci.
"While the media has criticized Trump for calling it a landslide, it was indeed a landslide in every sense of the word," - Kayleigh McEnany in her book.
— andrew kaczynski? (@KFILE) November 13, 2020
To, že Trump svůj mandát neobhájil, vyhlásily přední zpravodajské organizace v sobotu poté, co Bidenovi přisoudily 20 volitelských hlasů státu Pensylvánie. Média pochopitelně o výsledku voleb nerozhodují, ovšem to, že kandidát označený na základě jejich propočtů za poraženého poblahopřeje soupeři k vítězství, bývá zpravidla symbolickou tečkou za dlouhým obdobím politického boje.
Sčítání hlasů z letošních voleb ještě několik dní potrvá, načež jednotlivé státy začnou své výsledky formálně potvrzovat. Na tuto "certifikaci" mají ještě poměrně dost času, termínem pro urovnání případných sporů ohledně výsledků a dokončení přepočtů je 8. prosinec. Hlasování volitelů, kteří v americkém systému rozhodují o vítězi prezidentských voleb, je na programu 14. prosince.
"A poté to bude oficiální. Zda se Donald Trump rozhodne slovně uznat porážku, není jasné, ovšem po certifikaci hlasování nebude mít k dispozici žádné formální mechanismy," vysvětluje agentura AP s tím, že uznání výsledku ze strany neúspěšného kandidáta je pouze jakousi tradicí. "Z právního hlediska ta slova nemají žádnou váhu," dodává.
Související
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
Joe Biden , Volby USA , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Prezident USA
Aktuálně se děje
před 41 minutami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 1 hodinou
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 2 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 2 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 4 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková