Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále opakoval, že Amerika je zpět, všímá si Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý komentátor a politolog z think tanku Berggruen Institute to považuje za výstižný popis toho, co se Bidenovi zatím podařilo, tedy obnovit roli USA coby země, která nastavuje globální agendu, podněcuje spolupráci a potírá nepřístojné chování.

Dva Bidenovy úspěchy

"Tudíž, americká diplomacie je zpět - ale je zpět Amerika?" táže se Zakaria. Tuto otázku považuje za složitější, jelikož vliv Spojených států se vždy zakládal na kombinaci síly a cíle.

Biden na svou cestu do Evropy vyrazil opásán dvěma výraznými úspěchy, konstatuje politolog. Za první považuje urychlení tempa očkování proti covidu-19, které ze Spojených států učinilo první velkou zemi, jež vstoupila do post-pandemického světa. Za druhý pak schválení masivního záchranného balíku, který má zajistit, že americká ekonomika se rychle zotaví.  

Ale prosperita k vůdčí roli nestačí, varuje autor komentáře. Připomíná, že Bidenův předchůdce Donald Trump se mohl před nástupem pandemie pyšnit kvetoucí ekonomikou, ale průzkumy i tak ukazovaly, že obyvatelé důležitých zemí nerespektují jeho osobu ani Spojené státy pod jeho vedením.

Imperativem Bidenova týmu je zaměřovat se na velká témata, na nichž mezi Washingtonem a jeho spojenci shoda, například posílení vazeb svobodných zemí, boj s klimatickou změnou, odražení různých forem ruské agrese nebo výzva Číny, nastiňuje Zakaria. Podotýká, že v tom je velký rozdíl od vystupování Trumpa, který si liboval v urážení NATO a jeho členů.

Setkání Bidena s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem nebylo podle autora komentáře žádným "summitem supervelmocí", jak jej některá média popisují, jelikož Rusko supervelmocí není, jeho ekonomika zdaleka nepatří mezi desítku největších a naopak se v mnoha klíčových ukazatelích propadá.

"Tato země, která se rozprostírá přes 11 časových pásem, má ale jeden z největších světových arzenálů jaderných zbraní, velkou armádu a veto v OSN," pokračuje politolog. Deklaruje, že pod Putinem Rusko zaujal roli "Kazisvěta" na mezinárodní scéně, když poprvé od roku 1945 anektovalo část evropského území, provádí ve velkém kybernetické útoky a pronásleduje a vraždí odpůrce domácího režimu, i když žijí v zahraničí.   

Schůzku s Putinem zvládl Biden nicméně profesionálně a mistrně, což ruského prezidenta přimělo označit svůj americký protějšek za "velmi zkušeného" státníka a "vyrovnaného profesionála", uvádí autor komentáře. Domnívá se, že navzdory podbízivému chování Bidenova předchůdce Putin možná dospěl k názoru, že je lepší mít v Bílém domě klidného a racionální politika, nikoliv žlučovitého a nepředvídatelného showmana.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Cílem Washingtonu ve vztahu k Rusku by tak nemělo být nesmiřitelné nepřátelství, ale spíše stabilní vztah umožňující diskuzi a jednání o problémech i jejich řešení, míní Zakaria. Za největší přínos schůzky Biden-Putin pak označuje posun v kyberprostoru, jelikož problém kybernetických útoků, kyberzločinu a vyděračských virů exponenciálně roste, aniž by vlády ukazovaly schopnost či ochotu jej výrazněji řešit. Komentátor připomíná, že americká vláda příliš nereagovala ani ve chvíli, kdy Severní Korea v roce 2014 zničila 70 % počítačů společnosti Sony Pictures v odvetě za film zesměšňující jejího vůdce Km Čong-una.

V této oblasti Biden výrazně pokročil a dal prvně najevo, že Spojené státy budou připraveny použít své značné kybernetické kapacity k odvetě vůči ruským útokům, oceňuje Zakaria. Poukazuje, že americký prezident předal kremelskému vládci seznam šestnácti kritických systémů považovaných za nedotknutelné a pohrozil, že v případě úderu na ně může odveta paralyzovat ruské plynovody. Zavládla shoda na tom, že o tématu budou jednat američtí a ruští experti s cílem domluvit pravidla v dané oblasti, což politolog považuje za zřejmě trvalý politický pokrok.    

Ne vše je růžové

Bidenova evropská cesta měla skromné, ale realistické cíle a většiny z nich se podařilo dosáhnout, míní Zakaria. Konstatuje, že Spojené státy jsou znovu vnímány jako konstruktivní síla ve světě a průzkum společnosti Pew Research Center zaznamenal mimořádný nárůst jejich popularity napříč zeměmi.  

"Ale situace není jen pozitivní. Jeden aspekt síly Spojených států zůstává podstatně oslaben: jejich role coby majáku demokracie," pokračuje politolog. Upozorňuje, že ve zmíněném průzkumu hned 57 % respondentů uvedlo, že zemi již nepovažují za modelovou demokracii, jakou bývala dříve, přičemž celosvětová skepse vůči americkým demokratickým institucím je patrná především mezi mladými lidmi.

V této klíčové otázce nyní situace vypadá hůře než před krizovým obdobím, připouští Zakaria. Vysvětluje, že po aféře Watergate svět překvapivě vzhlížel ke Spojeným státům kvůli způsobu, jakým se vypořádaly se selháním své demokracie, a viděl v něm signál, že země je schopná korigovat nepříznivý kurz. "Avšak představme si, že by po tomto skandálu Republikánská strana Nixona neodsoudila, ale servilně přijímala a trvala na tom, že se v žádném případě ničeho nedopustil, zabředla do popírání a obstrukcí a navrhla zákon hájící nejhorší Nixonovo jednání. Představme si, že jediní lidé odstranění ze strany by byli ti, kdo kritizovali Nixona," píše autor komentáře.

Renomovaný komentátor se tak obává, že úpadek americké demokracie je skutečností a nejde o imaginární problém. Není si tak jistý, že dokud bude napraven, lze oprávněně říci, že Amerika je zpět.  

Související

Záběry ze zákroku policistů, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols

Policie v Memphisu rozpustila jednotku, jejíž členové čelí obvinění z vraždy

Policie v americkém městě Memphis v sobotu rozpustila speciální jednotku, k níž patřili policisté obvinění z vraždy v případu černošského řidiče Tyrea Nicholse, který zemřel začátkem ledna po hádce během silniční kontroly. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle které byl krok oznámen v souvislosti s plánovanými protesty proti policejní brutalitě.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden Rusko Vladimír Putin demokracie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Petr Pavel

Pavel začne pracovat na programu či na přípravě výjezdů do regionů

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. První výjezdy plánuje už před březnovou inaugurací do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

před 58 minutami

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan naznačil možné schválení členství Finska v NATO, bez Švédska

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas se začleněním Finska do NATO zvlášť, bez ohledu na Švédsko, s nímž má Turecko stále napjatější vztahy mimo jiné kvůli údajnému poskytování švédského útočiště kurdským radikálům. Obě severské země přitom podaly přihlášku do aliance současně loni v červnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

před 1 hodinou

Petr Pavel

Důchody a daně se musí změnit, řekl Pavel. Na Hradě chce audit

Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to dnes večer v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimír Kruliš (foto: Martin Mikeška)

Zeman naznačil, že Kruliš zamíří do České národní banky jako kancléř

Prezident Miloš Zeman by přál České národní bance (ČNB) schopného kancléře a schopnějšího, než je ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, nedokáže získat. Zeman to dnes řekl v Bělehradě novinářům na dotaz, jaké bude další Krulišovo působení po odchodu z Pražského hradu. Podle informací ČTK si ho za šéfa své kanceláře vybral guvernér ČNB Aleš Michl. Kruliš své další působení komentovat nechtěl.

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel se možná v pondělí sejde se Zemanem

Vítěz volby hlavy státu Petr Pavel zatím nehovořil s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem. Řekl to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Pavel předpokládá, že se tak stane možná už v pondělí. V České televizi Pavel uvedl, že pravděpodobně jmenuje soudci státní zástupce Petra Babku a Marka Bodláka, které Zeman odmítl jmenovat

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě. Staly se referendem o Babišovi, řekl

Prezident Miloš Zeman si myslel, že volby budou referendem o vládě, staly se ale referendem o Andreji Babišovi (ANO). Připomněl také své dřívější vyjádření, že se Babiš měl více než svému mírotvorectví věnovat ekonomické a energetické krizi. Zeman to řekl českým novinářům v Bělehradě, kam dnes přijel na státní návštěvu Srbska. Řekl, že s Babišem, který prohrál souboj o funkci prezidenta, zatím nemluvil.

před 3 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Komise v Bohnicích omylem připsala hlasy pro Pavla Babišovi

Volební komise v jednom z okrsků v pražských Bohnicích omylem připočetla hlasy v prezidentské volbě pro Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi (ANO), který se tak stal podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vítězem hlasování v tomto okrsku. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek Deníku N potvrdil, že se stala chyba při sčítání. 

před 3 hodinami

Petr Pavel

Česko se projevuje propagací maximálně antiruské linie, zní z Ruska

Nový český prezident Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací. Prohlásil to v dnešním rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko komentující Pavlovo sobotní vítězství v českých prezidentských volbách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel a Eva Pavlová

Pavel odmítl Zemanovu ochranku. Od soboty ho chrání policie

Zvoleného prezidenta Petra Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci, uvedl dnes na dotaz ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Od soboty podle něj Pavlovu bezpečnost zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška, kterou v souladu se zákonem schválil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bocán to uvedl v reakci na informace časopisu Reportér, podle nichž Pavel odmítl ochranku dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.

před 4 hodinami

Na karlovarském letišti hořelo

Letiště Karlovy Vary hořelo. Plameny zasáhly odletovou halu

V Karlových Varech v noci na dnešek hořela budova hlavní odletové haly mezinárodního letiště. Požár izolace se šířil v plášti budovy. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. V noci ani dnes ráno nebyl na letišti v plánu žádný přílet ani odlet. V objektu tak v době požáru nebyli žádní cestující, informoval dnes ČTK mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Sázkové kanceláří hlásí rekord. Češi prosázeli ve volbách prezidenta přes půl miliardy

Lidé vsadili na výsledek prezidentských voleb více než půl miliardy korun. Objem sázek byl rekordní, výrazně překonal předchozí prezidentské volby v roce 2018, kdy dosáhl 285 milionů korun. Podle sázkových kanceláří byl zájem srovnatelný s velkými sportovními událostmi. U Fortuny převažovaly sázky na vítěze voleb Petra Pavla, u Chance na jeho soupeře Andreje Babiše (ANO), který sám ve čtvrtek na twitteru vyzval, aby si na něj lidé vsadili ve výhodném kurzu.

před 5 hodinami

Obchod s oděvy

Prestižní značky, které z Ruska neodešly. Koupit v Moskvě Rolls-Royce nebo luxusní oděvy není problém

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni koncem února byla Británie jednou ze zemí, která se připojila k sankcím uvaleným na Rusko. Tyto sankce měly mimo jiné zabránit přísunu nového luxusního zboží do Ruska a řada výrobců luxusního zboží zavřela v zemi své obchody. V nejznámějším obchodním centru v Moskvě se však stále dá koupit zboží dvou britských značek a nadále je možné v Rusku koupit nové vozy značky Rolls-Royce, přestože automobilka tvrdí, že v této zemi nové vozy neprodává. Upozornil na to list Daily Mail.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem

Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují, říká ekonom Kovanda.

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš neměl málo voličů, nejsou to ale hlasy pro ANO, varují politologové

Hlasy pro Andreje Babiše ve druhém kole prezidentských voleb nebudou automaticky v příštích volbách hlasy pro hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou. Vyplývá to z vyjádření politologů. Pro hnutí ANO je ale podle nich výhodné výsledek voleb takto interpretovat a snažit se z prohry udělat částečnou výhru. Babiš získal ve druhém kole 2,4 milionu hlasů, jeho protikandidát a vítěz volby Petr Pavel měl téměř o milion hlasů více.

před 9 hodinami

Olaf Scholz

Konec války záleží na Rusku, řekl Scholz. Chce Putinovi zavolat

Olaf Scholz chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německý kancléř to uvedl v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Tagesspiegel. Konec války však záleží na Rusku a na stažení jeho vojsk z Ukrajiny, dodal Scholz. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské tiskové agentuře RIA řekl, že Putin s kontaktem souhlasí.

před 9 hodinami

Česko si napraví reputaci? Výhra Pavla zlepší vztahy s EU, USA a NATO, tvrdí experti

Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy