Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu.
Americká média před dnešním vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.
Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.
Biden zároveň ohlásil, že požádá Kongres, aby ukončil subvencování fosilních paliv. Jak píše agentura Reuters, prezidentovy kroky signalizují ostrý odklon od politiky exprezidenta Donalda Trumpa, který usiloval o maximalizaci produkce ropy, plynu a uhlí, přičemž za tímto účelem rušil regulace a uvolňoval ekologické standardy.
Biden na rozdíl od Trumpa hovoří o globálních klimatických změnách jako o existenční hrozbě. Jedno z jeho nových nařízení prohlašuje "klimatickou krizi" za "stěžejní prvek americké zahraniční politiky a národní bezpečnosti". Podle deníku The New York Times (NYT) se tak ekologická témata poprvé stanou nedílnou součástí všech zahraničněpolitických a národněbezpečnostních rozhodnutí.
"Je to o tom dospět do momentu, kdy se s touto maximální hrozbou, která je nyní s námi, které čelíme, budeme potýkat s větší naléhavostí. Z mého pohledu jsme už příliš dlouho otáleli tváří v tvář této klimatické krizi. Déle už čekat nemůžeme," citovala Bidena televize CNN.
Bývalý šéf americké diplomacie a Bidenův zmocněnec pro klimatické otázky John Kerry předtím ohlásil, že USA budou 22. dubna hostit summit ke změnám klimatu.
Související
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
Joe Biden , Klimatické změny , Ekologie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
před 1 hodinou
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
před 2 hodinami
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
před 3 hodinami
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
před 4 hodinami
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
před 4 hodinami
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
před 5 hodinami
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
před 6 hodinami
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
před 7 hodinami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 8 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
Uběhl přesně měsíc od chvíle, kdy severní pobřeží Venezuely zasáhla ničivá dvojice silných zemětřesení. Pro mnohé místní obyvatele však tragédie zdaleka neskončila a každodenní realitou zůstává zoufalé pátrání po pohřešovaných příbuzných. Příkladem je devětatřicetiletý rybář Victor Calderón, který byl v době neštěstí na moři. Když se vrátil na pevninu, zjistil, že jeho domov v komplexu sociálního bydlení OPPE 26 v městečku Caraballeda leží v troskách a spolu s ním zmizelo 26 členů jeho rodiny od dvouletých dětí až po seniory.
Zdroj: Libor Novák