Bohatí proti zbytku společnosti? Nositel Nobelovy ceny poukázal na velký problém

NÁZOR - Bohatí mají příliš velký politický vliv. Problém v komentáři pro server New York Times rozebral profesor Paul Krugman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii.

Zbytku společnost navzdory

Uchazečka o nominaci na americkou prezidentskou kandidátku Demokratické strany Elizabeth Warrenová je v poslední době silně kritizována v médiích, připomíná Krugman. Soudí, že tomu tak je nejen kvůli chybám, které učinila ve své kampani, ale z velké části jde o negativní reakce na její kritiku rozsáhlého vlivu, který má v politice velký byznys.

Tyto reakce dávají podle ekonoma Warrenové zapravdu. Je přitom pravda, že sama Warrenová - stejně jako ostatní politici - se dříve ucházela o podporu bohatých sponzorů, přiznává profesor. Deklaruje, že obviňováním z nekonzistentnosti se novináři často vyhýbají podstatě toho, co politik říká.

"Politici by koneckonců měli měnit názor, pokud je pro to dobrý důvod," pokračuje odborník. Otázka by podle něj měla znít, zda bylo správné, když Warrenová letos v únoru ohlásila, že zastaví přijímání vysokých finančních darů a zda má pravdu, když tvrdí, že bohatí mají přílišný politický vliv.

Odpověď na druhou otázku zní ano, deklaruje ekonom. Vysvětluje, že velmi bohatí lidé se politicky velmi liší od zbytku populace - nesmíme se nechat zmást hrstkou prominentních liberálních miliardářů, protože systematické studie ukazují, že ultrabohatí Američané jsou velmi konzervativní, posedlí daňovými úlevami, odmítají ochranu životního prostředí a finanční regulace a dychtí po omezování sociálních programů.

Bohatí také často dosáhnou toho, co chtějí, i když většina společnosti chce přesný opak, upozorňuje laureát Nobelovy ceny. Jako přiklad uvádí korporátní daně, které jsou podle amerických voličů, včetně těch podporujících republikány, příliš nízké, ale hlavním bodem domácí politiky Trumpovy administrativy je stejně masivní snižování těchto daní.

"Nebo si vezměme otázku, která srdci Warrenové blízká - a je jejím vlajkovým politickým úspěchem: většina Američanů, včetně mnoha republikánů, chce tvrdší regulaci velkých bank," pokračuje Krugman. Dodává, že navzdory tomu se po nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu ocitly pod trvalým útokem i relativně mírné regulace, které byly zavedeny po finanční krizi v roce 2008.

Diskurs bohatých

Profesor pokládá otázku, proč malé množství bohatých má takový vliv, když žijeme v demokracii. Soudí, že příspěvky na politické kampaně jsou jen jedním faktorem, který doplňuje síť miliardáři financovaných think tanků a lobbistických skupin, které ovlivňují veřejný diskurs.

Jde o otočné dveře, protože je zcela normální, pokud vysloužilí politici z obou amerických stran nastupují do velkých bank, korporací a konzultačních firem a výhled na takové zaměstnání jim může zajistit pouze patřičná politika, kterou realizují v úřadě, konstatuje ekonom. Kritizuje také média, jejichž informování o politických otázkách často odráží názory bohatých.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jako příklad dává odborník opatření proti nezaměstnanosti. Ta je nyní v USA na historickém minimu (3,5 %) a bylo jí dosaženo bez výrazné inflace, což naznačuje, že tato úroveň byla dosažitelná vždy, uvádí nobelista. Připomíná, že bohatí, například Jamie Dimon, ředitel firmy JP Margan Chase, ale tvrdili, že vysoká nezaměstnanost je nevyhnutelná, protože někteří lidé jsou zkrátka neschopní.

Trvalo dlouho, než se nezaměstnanost v USA dostala na současnou úroveň, protože z vrcholu po odeznění krize klesala pomalu, v posledním desetiletí byla průměrně na 6,3 %, což znamená, že bez práce byly miliony lidí, uvádí Krugman. Za důvod, proč neklesala rychleji, označuje především finanční škrty, které měly omezit rozpočtový deficit, ale spolu s tím od roku 2010 silně zpomalovaly americkou ekonomiku.

"Ale kdo byl posedlý rozpočtovým deficitem?" ptá se expert. Podotýká, že rozhodně ne voliči.  Odkazuje na průzkumy naznačující, že i v dobách, kdy míra nezaměstnanosti přesahovala 8 %, bohatí považovali za větší problém právě rozpočtový deficit.

Média pak priority bohatých opakují a nepřistupují k nim jako k prioritě malé skupiny voličů, ale jako k jediné "odpovědné" pozici, kritizuje Krugman. Odkazuje na tvrzení novináře Ezry Kleina, že pokud jde o rozpočtový deficit, neplatí pravidla neutrality a reportéři otevřeně hájí přinejmenším kontroverzní názory, které neodpovídají náladám společnosti.

Dnes víme, že tyto názory byly zcela chybné, ale šlo o politický názor bohatých a média často zacházejí s některými Američany jako s "rovnějšími", poukazuje profesor. Dodává, že člověk nemusí souhlasit s názory demokratických progresivních uchazečů o prezidentskou nominaci, jako jsou Elizabeth Warrenová či Bernie Sanders, ale média dluží veřejnosti seriózní diskuzi o jejich myšlenkách, nikoliv jejich paušální odmítání na základě kombinace reflexivní "středové vyváženosti" a vědomého či nevědomého předpokladu, že politika, která se nelíbí bohatým, je nutné nezodpovědná.      

Pokud američtí prezidentští kandidáti hovoří o ohromném vlivu bohatých, i toto téma si zaslouží seriózní debatu, nikoliv vágní odsouzení, které nyní vidíme, tvrdí Krugman. Přiznává, že takové diskuze není novinářům příjemná, ale konstatuje, že přesně kvůli tomu je potřebná.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Elizabeth Warren Paul Krugman (ekonom) nejbohatší lidé světa miliardáři

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 4 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 8 hodinami

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy