Brazilského prezidenta Bolsonara nepustili na fotbal, protože není očkovaný

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nemohl v neděli navštívit fotbalový zápas ligových klubů Santos a Gremio, protože domácí klub nepouští na stadion fanoušky, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Nedělní zápas byl první od začátku pandemie, který klub Santos odehrál před diváky - ovšem podmínkou bylo potvrzené očkování nebo negativní PCR test.

"Chtěl jsem jít na zápas Santosu, a oni mi řekli, že na to musím být očkovaný," prohlásil Bolsonaro ve videonahrávce, kterou zveřejnil zpravodajský server Metropoles. "Proč?" dodal prezident, který se odmítá nechat očkovat a povzbuzuje i další, aby následovali jeho příkladu. Bolsonaro tvrdí, že má proti covidu-19 dostatek protilátek, protože už se touto nemocí nakazil.

Ze zpráv není jasné, jestli se Bolsonaro skutečně pokoušel projít bez očkování na stadion, anebo jestli jde jen o další z jeho obecných povzdechů proti potřebě toho, čemu říká "očkovací pasy".

Mluvčí klubu Santos uvedl, že prezidentův tým klub neoslovil - a všichni fanoušci musí dodržovat zdravotní nařízení, která v zemi platí. V Brazílii, která má zhruba 212 miliónů obyvatel, zemřelo na nákazu koronavirem více než 600.000 lidí.

Související

Kateřina Březinová Původní zpráva

Brazílie si zkomplikovala situaci. Lula poznámkami o Ukrajině více uškodil, než pomohl, říká amerikanistka pro EZ

Nedávné výroky brazilského prezidenta v Číně zneklidnily Západ v čele s USA. Lula da Silva je podle amerikanistky Kateřiny Březinové z Metropolitní univerzity v Praze nejzkušenějším politickým hráčem v regionu Amerik. „V Brazílii vnímají mezinárodní systém s vícero mocenskými centry jako systém ‚neškodné multipolarity‘ který je pro zemi nejen ekonomicky a politicky výhodný, ale ještě se v něm Brazílie stává důležitým aktérem,“ popsala Březinová pro EuroZprávy.cz.  

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Aktualizováno před 23 minutami

před 29 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy