CNN: Na jihovýchod USA pronikli obří jedovatí pavouci, budou se dál šířit

Jihovýchod Spojených států se stává o něco horším místem pro všechny, kdo trpí strachem z pavouků. Podle vědců se tu během posledního desetiletí zabydlel pavouk nefila kyjovitá (Trichonephila clavata), jehož původní domovinou jsou Japonské ostrovy, Korejský poloostrov, Čína a Tchaj-wan.

Tento jedovatý pavouk dorůstající délky až deseti centimetrů se může dál šířit i na severovýchod USA, uvádějí autoři studie, které citoval zpravodajský server CNN.

Pavouci nefila mají dlouhé nohy a nápadně černo-žluto-šedě pruhované břicho. Jihovýchod Spojených států jim svědčí díky svému teplému podnebí, uvedl spoluautor studie Benjamin Frick z Georgijské univerzity. Během svého výzkumu ale zjistil, že nefila je schopná přežít i v chladnějším podnebí, a proto je možné, že se bude dál šířit směrem na severovýchod.

Podle Fricka nefila kyjovitá nepředstavuje hrozbu a neexistují žádné údaje, které by dokazovaly, že je škodlivá pro prostředí, do kterého se jako invazní druh rozšířila. "Vzhledem k tomu by se lidé neměli pouštět do pavoučí genocidy - jediné, čeho by tím dosáhli, je zbytečné zabíjení krásného zvířete," řekl.

Nikdo přesně neví, jak se tito pavouci dostali přes polovinu světa z jihovýchodní Asie na jihovýchod Spojených států, ale podle Fricka je nejpravděpodobnější, že se jako černí pasažéři svezli v nějakém přepravním kontejneru se zbožím pocházejícím z jejich původní domoviny.

Nefily jsou schopné také samy létat vzduchem; čerstvě vylíhlí pavoučci vytvoří tenká vlákna, na kterých se nechají unášet větrem do vzdálenosti až několika kilometrů. S lidmi jsou jejich možnosti dopravy prakticky neomezené.

"Občas vzbudí pozornost pavouk, který se najde v nějakém zboží. Ale skutečnost je taková, že na každého pavouka, kterého uvidíme, připadá pravděpodobně dalších deset, kteří uniknou odhalení," řekl Frick.

Podle Pauly Cushingové, vedoucí kurátorky oddělení bezobratlých v Přírodovědném muzeu v Denveru, jsou nefily kyjovité jedovaté. To znamená, že mohou otrávit některé tvory, například hmyz, který tvoří jejich potravu, uvedla Cushingová, která se na studii nepodílela.

Pavoučí tesáky však prakticky nejsou schopné proniknout lidskou kůží, uvedl Frick. Jediný případ, kdy mohou člověka nebo domácího mazlíčka kousnout, je, když jsou aktivně omezováni - například, když je někdo omylem přimáčkne.

Spíš než ohrožující jsou nefily jen na obtíž, protože si staví velké, trojrozměrné sítě na volných místech, kterými mohou být například turistické nebo cyklistické stezky. "Největší nebezpečí pro člověka spočívá v tom, že když projde jejich pavučinou, může mít obličej plný krásných zlatých hedvábných vláken," uvedla Cushingová.

Nefily kyjovité se hojně množí, takže lidé na jihovýchodě by měli počítat s tím, že s nimi přijdou do těsného kontaktu, ať už chtějí, nebo ne, dodal Frick. Předpokládá ale, že se časem přizpůsobí svému novému životnímu prostředí a naučí se žít po boku lidí tak, aby se navzájem co nejméně obtěžovali.

Související

Harvardova univerzita

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Donalda Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pavouci

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

Donald Trump

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa

Prezident USA Donald Trump ve svém druhém funkčním období s nevídanou razancí opouští oblast obnovitelné energie a místo toho sází na tradiční fosilní paliva. Tato strategie, označovaná jako „America first“, však ve skutečnosti otevírá dveře Číně, Evropě a dalším konkurentům, aby si v miliardovém sektoru čisté energie upevnili své dominantní postavení.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert

Evropská unie čelí ruské hrozbě, která sahá daleko za rámec války na Ukrajině. Každodenní kroky Kremlu podkopávají evropské zájmy v klíčových regionech a sférách vlivu. A přestože EU není bezmocná, jak často sama sebe vnímá, podle nového strategického dokumentu z dílny Evropského institutu pro bezpečnostní studia je jen špatně využívá svůj potenciál.

před 4 hodinami

Harvardova univerzita

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty

V mimořádně ostrém kroku rozhodla administrativa prezidenta Donalda Trumpa o odebrání oprávnění Harvardově univerzitě přijímat a udržovat zahraniční studenty. Podle vyjádření amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) musí současní zahraniční studenti Harvard opustit nebo riskovat ztrátu svého právního statusu. Opatření, které může ovlivnit více než čtvrtinu celé studentské populace univerzity, vyvolalo rozsáhlou paniku i rozhořčení ve vědecké komunitě.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

George Wendt

Zemřel herec George Wendt, hvězda sitcomů

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 76 let zemřel americký herec a komik George Wendt, který získal celkem šest nominací na televizní cenu Emmy za roli Norma Petersona v populárním seriálu Na zdraví. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Světoví lídři čelí nové výzvě: Trumpova Oválná pracovna mění diplomacii v reality show

V sídle americké moci, které bývalo synonymem pro vážnou diplomacii, nyní prezident Donald Trump proměnil jednání se zahraničními lídry v teatrální přestavení, jež připomíná reality show. Nejnovější „obětí“ této nové formy mezinárodní politiky se stal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, kterého Trump během schůzky v Oválné pracovně veřejně obvinil z údajného „genocidního“ zacházení s bílými farmáři.

včera

Thajsko

Studenti mohou konečně k holiči? Thajsko mění zavedené pořádky, povoluje, co bylo dříve nemyslitelné

Thajský vzdělávací systém prošel změnou, když byla po 50 letech zrušena přísná pravidla týkající se účesů studentů. Tato pravidla, zavedená už v 70. letech minulého století, nařizovala chlapcům nosit krátké sestřihy a zakazovala jim vousy, zatímco dívky nesměly mít vlasy delší než po uši a bylo jim zakázáno nosit make-up. Cílem těchto nařízení bylo podporovat disciplínu a poslušnost, což přesně odráželo myšlenku nejen thajského vzdělávacího systému ale i většinové společnosti.

včera

Vědci zjistili, jak ryby bojují se změnami počasí. Doslova mění svá těla

Klauni, pruhované oranžovobílé ryby, zmenšují svá těla, aby přežili tepelné stresové události. Jedinci, kteří se během vln veder zmenšili, měli podle vědců větší šanci přežít.

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy