V Kanadě je 19.290 nakažených koronavirem, počet mrtvých se zvýšil z 401 na 436, vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která šíření viru celosvětově monitoruje. Premiér Justin Trudeau novinářům sdělil, že od americké firmy 3M přišlo do Kanady půl milionu respirátorů typu N95. Dodávky zdravotnického materiálu Kanadě nedávno zpochybnil prezident Donald Trump.
O modelování budoucího vývoje a o volbě strategie boje s nákazou se bude jednat v příštích dnech, uvedl premiér Trudeau. Nejvíce nakažených evidují provincie Québec a Ontario.
Zdravotnické úřady podle agentury Reuters odhadují, že do konce pandemie v Kanadě zemře 11.000 až 22.000 nakažených. Odhad jen k 16. dubnu udává počet obětí mezi 500 až 700.
Televize CBC zveřejnila analýzu možných ekonomických dopadů pandemie, které v některých regionech povedou až k 85procentní nezaměstnanosti. V únoru činila nezaměstnanost v Kanadě 5,6 procenta a podle odhadů ekonomů je aktuálně okolo dvaceti procent, uvedla televize. Pouze za březen tato severoamerická země přišla o milion pracovních míst, jak uvádí statistický úřad.
Jednou z ekonomicky nejohroženějších kanadských provincií bude zřejmě Alberta. Její premiér Jason Kenney prohlásil, že současný vývoj zavede provincii k 25procentní nezaměstnanosti. V albertském městě Banff, které je oblíbeným horským resortem a kde byla vždy nouze o hotelový či restaurační personál, může nezaměstnanost dosáhnout až 85 procent.
Část kanadských provincií a teritorií zavedla počátkem týdne kontroly na vnitřních hranicích a přistoupila k omezení volného pohybu. Kanadskou federaci tvoří deset provincií a tři spolková teritoria. Televize CBC uvedla, že prozatím ke kontrolám a cestovním omezením přistoupilo osm těchto správních jednotek.
Americký prezident Trump zakázal minulý týden na základě zvláštního zákona vývoz ochranných pomůcek společnosti 3M do Kanady a rovněž do států Latinské Ameriky. Firma patří k největším světovým výrobcům zdravotnického materiálu.
Společnost 3M se Trumpově zákazu nejdříve bránila, prezident ji však varoval, že v případě neuposlechnutí "zaplatí vysokou cenu". Vláda se nakonec s vedením firmy dohodla, že dodávky respirátorů do Kanady a Latinské Ameriky přerušeny nebudou.
Související
Na školním výletě v Kanadě zaútočil medvěd. Zranění školáci a učitelé bojují o život
Princ Harry se musel omlouvat Kanaďanům. Jako fanoušek stál na špatné straně
Kanada , Justin Trudeau , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 1 hodinou
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 2 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 3 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 4 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 6 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 7 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 8 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 9 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 11 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.
Zdroj: Lucie Podzimková