Vláda Spojených států chce, aby země v příštím hospodářském roce přijala maximálně 18.000 uprchlíků. Číslo, které ve čtvrtek navrhlo ministerstvo zahraničí, by bylo nejnižším ročním stropem od spuštění novodobého programu přesídlování uprchlíků v roce 1980, informovala agentura AP. Už limit 30.000 osob pro aktuální fiskální rok představoval rekordně nízkou hodnotu.
"Zátěž, pod kterou se aktuálně hroutí americký imigrační systém, musí být zmírněna předtím, než budou Spojené státy moci znovu přesídlovat velké počty uprchlíků," citovala z prohlášení ministerstva zahraničí agentura AFP, která čerstvý návrh označuje za nové drakonické snížení limitu. AP podotýká, že do kvóty pro nový fiskální rok, který začne 1. října, může ještě promluvit Kongres.
Americká vláda stanovuje strop pro počet přijatých uprchlíků každý rok. Od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta toto číslo postupně klesá po letech, kdy jej jeho předchůdce Barack Obama naopak navyšoval. V hospodářském roce 2016 činil limit 85.000 lidí, v tom následujícím dokonce 110.000.
Podle posledních vládních údajů bylo do USA od začátku probíhajícího fiskálního roku vpuštěno přes 28.000 uprchlíků, uvádí na svém webu televize CNN. Nový plán ministerstva zahraničí by podle agentury Reuters umožňoval do USA přesídlit 5000 obětí náboženské perzekuce a 4000 uprchlíků z Iráku. Pro osoby z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru je vyčleněno 1500 míst, ačkoli lidé z těchto zemí usilují o azyl ve Spojených státech ve výrazně vyšších počtech, píše AP.
"Snížení počtu uprchlíků, které Spojené státy přijmou, na takto nízké číslo neodráží nic jiného, než snahu této administrativy podporovat nenávist, nejednotu a předsudky v zemi, která si kdysi vážila důstojnosti, rovnosti a spravedlnosti," komentoval vládní plán Ryan Mace z americké pobočky Amnesty International.
Lidskoprávní organizace odmítla argument, že USA nemají dostatečné prostředky na adekvátní prověřování a integraci uprchlíků. Jde podle ní o čistě politické rozhodnutí.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
uprchlíci , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , vláda USA , amnesty international
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 1 hodinou
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 2 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
včera
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
včera
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
včera
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
včera
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
Spojené státy americké v příštím týdnu zvýší cla na auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Evropa totiž podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nedodržuje dohodu, kterou obě strany uzavřely v loňském roce.
Zdroj: Lucie Podzimková