Guantánamo. Dějiště tvrdých výslechů hostí už jen 39 vězňů. Kdy se dostanou ven neví

Spojené státy pokračují 20 let od útoků z 11. září ve "válce proti teroru", která se bojuje na křovinatých kopcích jihovýchodní Kuby, na místě známém jako zátoka Guantánamo. USA zajaly během několika měsíců od atentátů stovky mužů podezřelých z napojení na teroristickou organizaci Al-Káida a poslaly je na americkou námořní základnu na Kubě.

Tyto muže označily za "nepřátelské bojovníky" a zbavily je práv. Časový rámec pro jejich propuštění nebyl nikdy stanoven s výjimkou dne, kdy by skončila válka proti terorismu. Ta ovšem oficiálně dál trvá, napsala agentura AFP.

Většinu ze 780 vězňů, kteří byli nejprve zavřeni v klecích a poté ve spěšně postavených celách, už propustily. Některé po více než deseti letech od zadržení, aniž by proti nim byla vznesena obvinění. Dnes zbývá jen 39 vězňů. Někteří už získali příslib propuštění, zatímco jiní na něj stále čekají. Washington stále považuje 12 vězňů za nebezpečné, včetně údajného strůjce útoků z 11. září Chálida Šajcha Muhammada.

Z těchto 12 mužů již byli odsouzeni dva: jeden na doživotí, druhý čeká na výši trestu. Soudní procesy zbývajících deseti vězňů pokračují chaoticky a přerušovaně. V úterý pokračovalo po 17měsíční pauze, kterou si vynutila pandemie covidu-19, přípravné jednání soudu s Chálidem Šajchem Muhammadem a dalšími čtyřmi zadrženými. Neexistuje žádná záruka, že jejich rozsudek bude vynesen před 21. nebo dokonce 22. výročím útoků z 11. září.

Vojenské tribunály a výjimečné právní postupy, které byly zavedeny pro tyto soudní procesy pod záminkou exteritoriality základny Guantánamo, se ukázaly jako těžkopádný postup, který je často v rozporu s americkým právem.

Podle právníka amerického ministerstva obrany Benjamina Farleyho, který zastupuje jednoho z pěti obžalovaných, jsou tyto vojenské soudy "neúspěšným experimentem ad hoc spravedlnosti“.

Americká vláda byla obviněna ze zatajování nebo falšování vyšetřovacího materiálu a ze špehování právníků zadržených osob. Vězni navíc tvrdí, že byli brutálně mučeni, což by mohlo vést ke zrušení soudních procesů, které jsou proti nim vedeny. Poslední vězni by proto mohli opustit brány věznice Guantánamo, uvedla Shayana Kadidalová z neziskové organizace Centrum pro ústavní práva. „Myslím si, že každý ví, že tribunály jsou selháním,“ řekla.

Guantánamo je ostudou pro Washington, který čelí obvinění z porušování lidských práv. Americká vojenská věznice, vzdálená několik kilometrů od námořní základy, byla dějištěm tvrdých výslechů, při kterých se používaly metody, jako je simulace topení, takzvaný waterboarding.

Později se ukázalo, že administrativa prezidenta George Bushe mladšího neměla důkazy o propojení mnoha zadržených s Al-Káidou nebo s útoky z 11. září, a o několik let později je potichu propustila. Když převzal úřad amerického prezidenta Barack Obama v lednu 2009, ve věznici zůstávalo 240 vězňů. Guantánamo Spojené státy nejen zahanbilo, ale stalo se tím, co jeden americký úředník nazval „nástrojem propagandy“ pro džihádisty po celém světě.

Jedním z prvních Obamových rozhodnutí bylo nařídit uzavření Guantánama do jednoho roku. Americký Kongres, ve kterém tehdy měli většinu republikáni, tomu ale zabránil. Demokrat Obama přesto prosazoval propuštění většiny vězňů, a když po něm úřad přebíral Donald Trump, ve věznici jich zbývalo jen 41. Trump propouštění zastavil a vyloučil úplné uzavření vězení. Místo toho navrhnul, aby se do věznice posílali bojovníci Islámského státu (IS), zajatí v Iráku a na severu Sýrie.

Současný americký prezident Joe Biden, který byl viceprezidentem Baracka Obamy, je pro uzavření vojenské věznice, ale analytici tvrdí, že se pokusí vyhnout jakékoli konfrontaci s Kongresem. Rozšíření vakcín proti covidu-19 umožnilo obnovení činnosti vojenských soudů v květnu. Šéf Bílého domu mezitím začal diskrétně propouštět ty, kteří nejsou obviněni.

Související

Věznice, ilustrační fotografie.

Guantánamo opustil nejstarší vězeň, vrátil se do Pákistánu

Z věznice Guantánamo byl propuštěn nejstarší vězeň a dnes se vrátil do rodného Pákistánu. Pětasedmdesátiletý Sajf Ulláh Parača v americkém vězení na Kubě strávil 18 let kvůli podezření z financování teroristické organizace Al-Káida, které se ale nikdy nepotvrdilo. O propuštění muže, který vinu vždy popíral, informovalo podle BBC pákistánské ministerstvo zahraničí.
guantanamo, u.s. base

Americký deník zveřejnil dosud tajné fotografie Pentagonu z Guantánama

List The New York Times (NYT) zveřejnil fotografie z americké věznice na Guantánamu, kam USA od roku 2002 vozily zadržené teroristy. Pentagon z věznice vydával pouze oficiální fotografie, newyorský deník nyní s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) zveřejnil snímky, jež pro armádu nejsou lichotivé. Spoutaní vězni na nich mají brýle přelepené páskou, roušky na ústech a často i sluchátka na uších.

Více souvisejících

Guantanamo U.S. Base USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy