Spojené státy pokračují 20 let od útoků z 11. září ve "válce proti teroru", která se bojuje na křovinatých kopcích jihovýchodní Kuby, na místě známém jako zátoka Guantánamo. USA zajaly během několika měsíců od atentátů stovky mužů podezřelých z napojení na teroristickou organizaci Al-Káida a poslaly je na americkou námořní základnu na Kubě.
Tyto muže označily za "nepřátelské bojovníky" a zbavily je práv. Časový rámec pro jejich propuštění nebyl nikdy stanoven s výjimkou dne, kdy by skončila válka proti terorismu. Ta ovšem oficiálně dál trvá, napsala agentura AFP.
Většinu ze 780 vězňů, kteří byli nejprve zavřeni v klecích a poté ve spěšně postavených celách, už propustily. Některé po více než deseti letech od zadržení, aniž by proti nim byla vznesena obvinění. Dnes zbývá jen 39 vězňů. Někteří už získali příslib propuštění, zatímco jiní na něj stále čekají. Washington stále považuje 12 vězňů za nebezpečné, včetně údajného strůjce útoků z 11. září Chálida Šajcha Muhammada.
Z těchto 12 mužů již byli odsouzeni dva: jeden na doživotí, druhý čeká na výši trestu. Soudní procesy zbývajících deseti vězňů pokračují chaoticky a přerušovaně. V úterý pokračovalo po 17měsíční pauze, kterou si vynutila pandemie covidu-19, přípravné jednání soudu s Chálidem Šajchem Muhammadem a dalšími čtyřmi zadrženými. Neexistuje žádná záruka, že jejich rozsudek bude vynesen před 21. nebo dokonce 22. výročím útoků z 11. září.
Vojenské tribunály a výjimečné právní postupy, které byly zavedeny pro tyto soudní procesy pod záminkou exteritoriality základny Guantánamo, se ukázaly jako těžkopádný postup, který je často v rozporu s americkým právem.
Podle právníka amerického ministerstva obrany Benjamina Farleyho, který zastupuje jednoho z pěti obžalovaných, jsou tyto vojenské soudy "neúspěšným experimentem ad hoc spravedlnosti“.
Americká vláda byla obviněna ze zatajování nebo falšování vyšetřovacího materiálu a ze špehování právníků zadržených osob. Vězni navíc tvrdí, že byli brutálně mučeni, což by mohlo vést ke zrušení soudních procesů, které jsou proti nim vedeny. Poslední vězni by proto mohli opustit brány věznice Guantánamo, uvedla Shayana Kadidalová z neziskové organizace Centrum pro ústavní práva. „Myslím si, že každý ví, že tribunály jsou selháním,“ řekla.
Guantánamo je ostudou pro Washington, který čelí obvinění z porušování lidských práv. Americká vojenská věznice, vzdálená několik kilometrů od námořní základy, byla dějištěm tvrdých výslechů, při kterých se používaly metody, jako je simulace topení, takzvaný waterboarding.
Později se ukázalo, že administrativa prezidenta George Bushe mladšího neměla důkazy o propojení mnoha zadržených s Al-Káidou nebo s útoky z 11. září, a o několik let později je potichu propustila. Když převzal úřad amerického prezidenta Barack Obama v lednu 2009, ve věznici zůstávalo 240 vězňů. Guantánamo Spojené státy nejen zahanbilo, ale stalo se tím, co jeden americký úředník nazval „nástrojem propagandy“ pro džihádisty po celém světě.
Jedním z prvních Obamových rozhodnutí bylo nařídit uzavření Guantánama do jednoho roku. Americký Kongres, ve kterém tehdy měli většinu republikáni, tomu ale zabránil. Demokrat Obama přesto prosazoval propuštění většiny vězňů, a když po něm úřad přebíral Donald Trump, ve věznici jich zbývalo jen 41. Trump propouštění zastavil a vyloučil úplné uzavření vězení. Místo toho navrhnul, aby se do věznice posílali bojovníci Islámského státu (IS), zajatí v Iráku a na severu Sýrie.
Současný americký prezident Joe Biden, který byl viceprezidentem Baracka Obamy, je pro uzavření vojenské věznice, ale analytici tvrdí, že se pokusí vyhnout jakékoli konfrontaci s Kongresem. Rozšíření vakcín proti covidu-19 umožnilo obnovení činnosti vojenských soudů v květnu. Šéf Bílého domu mezitím začal diskrétně propouštět ty, kteří nejsou obviněni.
Související
Guantánamo opustil nejstarší vězeň, vrátil se do Pákistánu
Americký deník zveřejnil dosud tajné fotografie Pentagonu z Guantánama
Guantanamo U.S. Base , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek