Harrisová: Rusko by mělo čelit vyšetřování za invazi na Ukrajinu

Rusko by za svou invazi na Ukrajinu a bombardování civilistů mělo kvůli podezření z válečných zločinů čelit mezinárodnímu vyšetřování. Na dnešní návštěvě Polska to řekla americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Pokud jsou bombardovány nemocnice a zabíjeni civilisté, je to barbarské a blíží se to genocidě, prohlásil po jednání s Harrisovou polský prezident Andrzej Duda, kterého cituje agentura Reuters.

"Na Ukrajině jsme svědky zvěrstev nepředstavitelných rozměrů," řekla Harrisová. Jmenovitě odsoudila středeční ruský útok na porodnici v obleženém ukrajinském městě Mariupolu, při němž podle ukrajinských úřadů zahynuli nejméně tři lidé a dalších 17 bylo zraněno. Rusko odmítlo, že útočilo na nemocnici, podle něj šlo o vojenský objekt.

Podle Dudy do Polska dorazila skupina vyšetřovatelů z haagského tribunálu, která už mezi ukrajinskými uprchlíky začala shromažďovat důkazy o možných válečných zločinech na Ukrajině. Varšava v minulých dnech oznámila, že chce zřídit dokumentační středisko pro sběr důkazů o válečných zločinech, uvedla agentura DPA.

Harrisová dnes ve Varšavě jednala kromě prezidenta Dudy také s premiérem Mateuszem Morawieckým. Ten podle agentury PAP uvedl, že Spojené státy a Polsko shodně souhlasí s nutností stát se zcela nezávislými na ruských energetických surovinách.

Americká viceprezidentka rovněž zdůraznila, že Spojené státy jsou připraveny bránit každý kousek území států Severoatlantické aliance. Připomněla, že USA do Polska přesunuly dvě baterie raketového systému Patriot.

Polsko Harrisová ocenila za to, s jakou vstřícností přijímá uprchlíky, jichž do země po ruské invazi na Ukrajinu přišlo už téměř 1,5 milionu. Slíbila, že Spojené státy dají na humanitární pomoc dalších 50 milionů dolarů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy