Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět. Bude svědčit o zločinech Ruska, řekla Čaputová v OSN

Demokratický svět musí být hlasem Ukrajiny, který bude svědčit o ruských zločinech. V projevu k Valnému shromáždění OSN to dnes řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Cestou k obnově míru je podle ní politická, finanční a vojenská pomoc Ukrajině.

"Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět a my všichni. Hlasem, který nebude mlčet. Hlasem, který bude i nadále svědčit o zločinech Ruska na Ukrajině. Hlasem, který si bude pamatovat a který bude jednat, aby už nikdy nikdo nemohl páchat taková zvěrstva," řekla Čaputová.

Slovenská prezidentka v úvodu zdůraznila, že deklarovaným cílem OSN je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost, rozvíjet přátelské vztahy mezi národy a dosahovat mezinárodní spolupráce. "Stálí členové Rady bezpečnosti mají v tomto ohledu zvláštní povinnost. Místo toho dnes vidíme, jak jeden z pěti stálých členů otevřeně popírá právo jiného člena OSN - Ukrajiny - na existenci jako nezávislý stát," řekla Čaputová. Poznamenala, že Rusko porušuje mezinárodní pravidla a nemělo by mít právo stanovovat pravidla pro ostatní skrze veto v Radě bezpečnosti.

"Agrese Moskvy poškodila celý svět. Tisíce nevinných ukrajinských civilistů byly zabity, miliony lidí musely opustit své domovy, což vyvolalo jednu z největších uprchlických krizí v dějinách Evropy. V Africe a Asii je 50 milionů lidí na pokraji hladomoru," poznamenala Čaputová.

Ruský prezident Vladimir Putin podle Čaputové chtěl dobýt Ukrajinu a ostatní zastrašit. "V tomto cíli selhal, jak ukazují nedávné úspěchy Ukrajiny na bojišti," řekla.

Slovenská prezidentka připomněla, že na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu uvalily sankce desítky zemí a zdůraznila, že se nesmí tolerovat porušování mezinárodního řádu. "Slovensko přímo sousedí s Ukrajinou, naše vlastní bezpečnost je touto válkou ovlivněna. Nejsme ani největší, ani nejbohatší zemí světa, byli jsme dlouhodobě závislí na ruských dodávkách energie, ale rozhodli jsme se pro ochranu našich základních práv, uvalili jsme na Rusko sankce a podporujeme Ukrajinu, a to i formou vojenské pomoci, protože ukrajinský boj je spravedlivý a obranný a v souladu s mezinárodním právem," poznamenala.

V další části projevu slovenská prezidentka hovořila o potřebě neztrácet v nynější krizi pojem o širších souviselostech, zejména o potřebě snižovat uhlíkové emise, navzdory energetické krizi. Také hovořila o nutnosti bojovat proti dezinformacím, lžím a propagandě, mimo jiné na sociálních sítích. V této souvislosti řekla, že "demokracie umírají, když začnou tolerovat netoleranci".

V New Yorku dnes začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Kromě slovenské prezidentky dnes promluvil francouzský prezident Emmanuel Macron či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ještě dnes odpoledne místního času by měl vystoupit německý kancléř Olaf Scholz.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová OSN Ukrajina

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy